Aktuální vydání magazínu Forbes

11 tipů pro opatrné investory, kteří nechtějí tolik riskovat

Pošli to dál

Robert Vlach je zakladatelem portálu Na volné noze, poskytuje poradenství pro pro nezávislé profesionály, živnostníky a podnikatele. Níže sepsal několik tipů pro obezřetné investory.


Na 1. české investiční konferenci, která se konala minulý měsíc v Praze bez valného zájmu médií, představili přední investiční experti své tipy pro budování konzervativního portfolia.

Hlavním tématem bylo investování do akcií s tzv. vysokou vnitřní hodnotou, což jsou, laicky řečeno, podhodnocené akcie solidních společností. Jejich nákupem investor předpokládá buďto udržení hodnoty s mírným růstem (a pravidelným dividendovým výnosem), anebo výraznější korekci ceny směrem vzhůru, v tom lepším případě. A protože posouzení hodnoty akcie je dost subjektivní, snaží se investor jednak rozložit riziko omylů v rámci portfolia a zároveň konfrontovat své investiční tipy s kolegy.

V tomto kontextu považuji uspořádání 1. české investiční konference za milník v šíření osvěty, tipů a praktického know-how pro hodnotové investování. Konferenci pořádali Lenka Schánová a Daniel Gladiš z investičního fondu Vltava a tady jsou konkrétní tipy jejich hostů:

 • Daniel Gladiš z Vltava Fund a jeho tip Catlin Group (CGL:LN)
 • Ján Hájek z IS České spořitelny: Sandisk (NASDAQ:SNDK)
 • Jan Kaška z Aura Invest Group: IBEX 35 (INDEXBME:IB)
 • Jaroslav Krabec z Wood & Company: Raiffeisen Bank Int. (RBI:AV)
 • Robert Leitz z iolite Partners: Perion Network (NASDAQ:PERI)
 • Martin Pavlík z Conseq: Immofinanz (IIA:AV)
 • Jakub Skryja z Verdi Capital: DO & CO (DOC:AV)
 • Kamil Slížek z Proxima Alfa Trade: Coca-Cola (NYSE:KO)
 • Matěj Turek z Meridon Global Equity Fund: Illumina (NASDAQ:ILMN)
 • Aleš Vávra z Metatron Capital: Wirecard (WDI:GR)
 • Patrick Vyroubal z ČSOB Asset Management: Gilead (NASDAQ:GILD)

První dojem z prezentací byl vynikající, nechyběly ani argumenty proti dané investici, což je důležité zejména pro začínající investory (ti zkušení jsou skeptičtí dost). I po pár týdnech vlastních analýz a diskusí s tuctem spřátelených investorů hodnotím obsah přednášek kladně. 5 titulů z 11 představených jsem přidal do vlastního portfolia:

– pojišťovna Catlin (konzervativně řízená zakladatelem ve prospěch investorů)
– catering DO&CO (průbojný, zaujaly mne jejich akvizice i zakladatel coby CEO)
– farmaka Gilead (opravdu užitečná farmacie a navíc levná oproti konkurenci)
– úložiště SanDisk (technologický lídr, který startuje perspektivní segmenty)
– banka Raiffeisen Int. (nyní extrémně levná, mám u nich léta účet a jsou dobří)

Ani ostatní tipy nebyly špatné. Ale buď jde o obory, kterým nerozumím, anebo jsem je vyhodnotil jako více rizikové. Negativně hodnotím jen tip na Perion, který stojí za jednou z těch otravných prohlížečových lišt. Tento typ adware je na ústupu a akcii proto považuji za poměrně rizikovou. Z diskusí jsem vyrozuměl, že nenadchla ani ostatní účastníky.

Pro mne osobně šlo o nejlepší (protože nejpřínosnější) konferenci roku a objektivně o jedno z největších překvapení konferenční sezóny. Příští ročník by mohl být navíc výjimečný tím, že Dan Gladiš představí volné pokračování svého knižního debutu Naučte se investovat a tím opět rozvíří poněkud klidné vody hodnotového investování v Česku.

Upozornění: Autor, vydavatel, přednášející ani pořadatelé konference nenesou žádnou odpovědnost za uvedené investiční tipy ani za věcnou správnost uvedených informací. Investování je činnost na vlastní riziko a dobře važte, do čeho své peníze vložíte.

Čtěte také