Aktuální vydání magazínu Forbes

Kauai, Grasse, Singapur: 9 míst, kde můžete letos strávit dovolenou

Pošli to dál

Navštívila 51 zemí, nalétala miliony kilometrů a vybrala 9 nejlepších destinací, kam by sama jela na dovolenou. Letuška dubajských aerolinek Emirates Sandra Škubalová ví, kde se vám bude líbit. Inspirujte se jejím průvodcem po těch – podle ní – nejkrásnějších místech světa.

1. Kauai

kauai

Dlouhé písečné pláže, vodopády, kávové plantáže a tanečnice hula. To je havajský ráj – ostrov Kauai, který se díky hoře Waialeale řadí mezi jedno z nejdeštivějších – a také nádherně zelených – míst na zeměkouli. Zdejší nedotčená krajina přilákala i řadu filmových tvůrců. Na čtvrtém největším havajském ostrově se natáčel třeba Jurský park.

Nezapomenutelným zážitkem je 16 kilometrů dlouhá túra po kaňonu Waimea táhnoucí se podél pobřeží ostrova. Odměnou za tento sportovní výkon jsou jedinečné výhledy na krajinu a moře. A když jsme u toho moře, nezapomeňte si vzít surf…

2. Singapur

singapur merlion

Už jste jedli kraba na chilli? Že ne? Pak jste asi nikdy nebyli ve Lvím městě – Singapuru. Podle výzkumu The Economist Inteligence Unit se řadí mezi země s nejvyšší kvalitou života. Je jedním z nejčistších a zároveň nejorganizovanějších míst v Asii. Pobyt vás vyjde draho, ale nebudete litovat.

Jestli máte rádi nakupování, pak navštivte Orchard Street, kde najdete ty nejluxusnější světové značky. Projděte se po proslulé Marina Bay a vyfoťte se s ikonickou sochou Merliona, mýtického zvířete s hlavou lva a tělem ryby. Energii můžete načerpat v jedné z místních botanickým zahrad, zejména Gardens by the Bay stojí za to vidět. Při návštěvě po setmění si tu budete připadat jako ve filmu Avatar. A pokud chcete zažít město z ptačí perspektivy, tak si zaplaťte jízdu na vyhlídkovém kole Singapore Flyer.

3. Èze, Grasse

grasse

Parfumářské městečko Grasse.

Cannes, Nice, St. Tropez, Monako – to jsou města, která musíte navštívit, pokud se vydáte na francouzský jih. Určitě si ale udělejte zastávku také v malebné vesnici Èze (25 km od Nice). Jsou tu ty nejkrásnější panoramatické výhledy, jaké si vůbec dokážete představit.

Za návštěvu stojí také hlavní město parfémů Grasse (20 km od Cannes), kde vás při procházce městem osvěží z pouličních rozstřikovačů vůně místní parfumérie Fragonard Parfumeur. V okolí města se rozléhají plantáže, kde si místní obyvatelé i světoví parfuméři pěstují aromatické byliny a květiny. Jedno z polí patří dokonce ikonickému módnímu domu Chanel.

4. Vancouver

SeaBus crtossing Burrard Inlet, Vancouver BC

Je tu úplně všechno, na co si vzpomete – jedno z nejlepších lyžařských středisek na světě Whistler, nejdelší kanadský bazén a populární písčitá pláž Kitsilano. V případě, že vás baví procházky v přírodě, naplánujte si zastávku v nedalekých Skalistých horách (ale pozor, potřebujete k tomu i vízum do USA). Zajděte do některé z botanických zahrad například do VanDusen Botanical Garden, Stanley parku či Capilano Canyonu nebo do podmořského vancouverského akvária.

Jedním z místních typických dopravních prostředků je vodní přívoz tzv. seabus, který spojuje severní část města s centrem. Udělejte si výlet na Granville Island malou lodičkou, která pluje přes záliv False Creek a na místním trhu ochutnejte některou z farmářských delikates.

5. Kapské Město

kapske mesto

Jste vinaři? Pak na vašem „must see“ seznamu nesmí chybět Kapské Město. Vinice jsou situované v údolích mezi horami, kde se pěstují odrůdy Chenin Blanc, Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon, Shiraz, Pinot Noir a Pinotage.

Dominantou města je Stolová hora, na kterou se můžete vydat buď pěšky nebo lanovkou. Turisticky oblíbené jsou také přístavy Victoria and Alfred Waterfront, kde v místních restauracích servírují ty nejlepší jihoafrické steaky nebo mořské plody a to za příznivé ceny v porovnání s Evropou.

Nezapomenutelným zážitkem je také výlet do Table Mountain National Park, jehož součástí je mys Dobré naděje a návštěva tučňáků v oblasti Boulders Beach.

6. Dubaj

Dubai Marina, New Dubai

Nejzářivější a nejluxusnější město Blízkého východu. Prožijete tu ty nejlepší party, o jakých se vám ani ve snu nezdálo. Třeba na střeše klubu White nebo na pláži Eden. Jen pozor na dress code, v žabkách vás tam nepustí.

Město se vůbec ve všech ohledech snaží být na prvním místě, ať už se jedná o největší nákupní centrum Dubai Mall s největším mořským akváriem, nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa nebo uměle vyrobený ostrov ve tvaru palmy – Palm Jumeirah.
Do svého itineráře rozhodně zařaďte i výlet na pouštní safari, vychutnejte si západ slunce na písečných dunách, projížďku na velbloudech a lokální folklórní večer s arabskými písněmi a břišními tanečnicemi. A když vás přepadne hlad, tak se zastavte na brunch v hotelu Burdž Al Arab ve tvaru plachetnice nebo v restauraci Saffron v hotelu Atlantis.

7. Jeruzalém

jeruzalem

Alespoň jednou za život byste měli navštívit náboženské centrum tří největších monoteistických náboženství světa – Jeruzalém. Místní magická atmosféra se dá totiž popsat jen stěží. Kromě známých památek (Židovská čtvrť, Zeď nářků, Chrámová hora) si nenechte ujít tradiční izraelské trhy Mahane Yehuda Market, na kterých nechybí nepřeberné množství koření, zeleniny a zlata.

Své putování zakončete na křížové cestě – Via Dolorosa a vychutnejte si západ slunce na Olivové hoře. Nezapomeňte také ochutnat místní hummus a falafel. Pokud vám v Izraeli zbyde čas, kromě Jeruzaléma a Tel Avivu stojí určitě za návštěvu Betlém a koupání v Mrtvém moři.

8. Kodaň

Copenhagen Skyline

Lego, šperky Pandora nebo nejlepší restaurace na světě Noma. Hlavní město Dánska je mekkou designu, módy a moderní gastronomie. Vyniká bohatou sítí cyklostezek a patří k městům s vůbec nejvyšší životní úrovní, pro jejíž obyvatele je důležitý zdravý životní styl.

Až se vyfotíte se symbolem města – Malou mořskou pannou, kterou na motivy Andersenovy pohádky vytvořil Edvard Eriksen -, tak se určitě projděte po přístavu Nyhavn a navštivte některé z místních muzeí. Město a jeho neobvykle pohledné obyvatele si můžete prohlédnout z kulaté věže Rundetarn postavené v 17. století. Pokud pojedete do Kodaně s dětmi, vezměte je do vyhlášeného zábavního parku Tivoli, který je v provozu už téměř dvě století.

9. Buenos Aires

baires casa rosada

Všichni vědí, že nejúžasnější steaky mají v hlavním městě Argentiny a nejen to. Můžete si tu vychutnat dobrý fotbalový zápas nebo zamířit na populární řemeslné trhy, které najdete po celém městě. Nejvyhledávanějším turistickým místem jsou čtvrti La Boca a Caminito na západě města, typické pestrobarevnými domy, tanečníky tanga a restauracemi s autentickými argentinskými pokrmy na každém kroku. Naopak klidnější odpočinkovou čtvrtí je Palermo, obklopené botanickou a zoologickou zahradou a planetáriem.

Čtěte také