Aplikace Toma Scharfelda neměla nic do činění s Donaldem Trumpem. Tak to muž, který na celý život propadl hudbě a k tomu se stal softwarovým vývojářem, měl od počátku vymyšleno a nehodlal na tom nic měnit. Nikdy.

Scharfeld svou druhou apku pro iPhony představil v lednu 2011 na veletrhu v Kalifornii. Předešlý měsíc vyplnil všechny potřebné dokumenty u Amerického patentového úřadu USPTO, aby mu nápad nikdo nevyfoukl, a oznámil, že by pro svůj program chtěl zaregistrovat název iTrump. Aplikace v sobě kombinovala virtuální trumpetu, na kterou lze prsty hrát, se hrou, která uživatele učí, jak hrát.

Je to pokračování aplikace nazvané iBone, což byla zase zkratka pro trombon, na nějž Scharfeld při studiích na Massachusettském technologickém institutu v jazzovém ansámblu hrál. Obě apky byly určeny pro studenty hudby a jejich učitele.

A přestože iTrump byl od Donalda Trumpa vzdálen zhruba stejně, jako Trump sám v té době od Bílého domu, oněch pět písmen vzbudilo pozornost Trumpových právníků. A 27. ledna 2011 poslal James D. Weinberger, který měl tehdy u současného prezidenta USA na starosti ochranu jeho osobní značky, Scharfeldovi dopis s varováním, aby okamžitě jméno iTrump přestal používat.

„Užívání značky vaší společností může vést ke zmatení uživatelů, kteří se budou mylně domnívat, že software pochází nebo je jinak spojen s panem Trumpem, který však prodává pod svým jménem vlastní aplikace,“ stálo ve Weinberegerově psaní. „Navíc užívání názvu iTrump způsobuje ředění kvality značky Trump a poškozuje reputaci, kterou si pan Trump dlouhé roky budoval.“

Spory o ochrannou známku, pokud je v nich angažován Trump, mívají krátký život. Trump obvykle prosadí svou. Jenže souboj s 40letým Scharfeldem se ukázal být jiný. Náročná bitva se brzy stala pro Scharfelda skvělou kratochvílí, jeho apka díky tomu, že se o ní psalo v USA Today a objevila se i v sekci „New And Noteworthy“ na webu Applu, přitáhla nebývalou pozornost.

„Chtěli zničit můj byznys. Nejspíš si mysleli, že se snadno stáhnu, což je obvyklý výsledek takových sporů,“ říká muzikant-vývojář. „Ale já byl pořád přesvědčený, že právo a pravda byly na mé straně. Bylo to prostě celé směšné a nemohl jsem jen tak odejít.“

Onen dopis odstartoval šestiletý soudní spor mezi oběma stranami a Scharfeld úspěšně a bez vlastního právníka nakonec uhájil právo užívat název své aplikace. Definitivní vítězství přišlo na začátku srpna, kdy se tým právníků hájící zájmy v té době už vládce Bílého domu stáhl.

Byl to však jeden z mála případů, kdy byl Trump nucen uznat hranice práva. Přesto v prohlášení výsledek neoznačil za porážku. „My neprohráli, my dobrovolně ustoupili,“ napsal Forbesu hlavní Trumpův právník Alan Garten. „Tato aplikace byla vytvořena proto, aby učila lidi hrát na hudební nástroje, a nemá nic společného s tím, co děláme my. Proto tvůrcům přejeme hodně štěstí v jejich byznysu.“