Průmyslník, miliardář, ale také konzervativní politik nebo majitel nejstaršího francouzského deníku Le Figaro.

Serge Dassault, který v pondělí zemřel v pařížském sídle své firmy ve věku 93 let, patřil mezi mimořádně akční byznysmeny s apetitem pro věci veřejné.

Majetek a vliv jednoho z nejbohatších Francouzů byl mimořádný i v globálním měřítku. Forbes v letošním žebříčku nejbohatších lidí světa jeho jmění odhadl na 19,6 miliardy dolarů, což mu na globálním seznamu vyneslo 41. místo.



Zobrazit celý žebříček »

Z leteckého království Dassault Aviation, jež zdělil po otci Marcelovi, Serge Dassault dokázal vybudovat impérium Groupe Dassault, které kromě výroby letounů zahrnuje i softwarové a mediální byznysy.

Co všechno byste měli vědět o muži, který nikdy neuvažoval o důchodu a až do smrti denně docházel do kanceláře na Avenue des Champs Élysées?

Dědic impéria

Dassault převzal řízení rodinného podniku po smrti otce Marcela v roce 1987. Skupina dnes ovládá významného leteckého výrobce Dassault Aviation, proslaveného stíhačkami Rafale a business jety Falcon, belgickou firmu SABCA, která působí v kosmickém průmyslu, softwarovou divizi Dassault Systemes nebo mediální skupinu Le Figaro.

Kontroluje rovněž nemovitosti, třetí největší aukční síň v zemi, Artcurial, a vinařské usedlosti v oblasti Bordeaux.

Serge Dassault byl ke svému ambicióznímu otci často přirovnáván, jejich vztah měl ovšem k idylce daleko. Marcel Dassault se původně jmenoval Bloch, jméno si změnil na počest svého bratra-odbojáře po druhé světové válce, jejíž konec zažil jako vězeň v koncentračním táboře Buchenwald.

Syn Serge, který vystudoval elitní inženýrskou školu École Polytechnique, byl Marcelem v rodinném byznysu odsunut do vedení divize Dassault Electronique. Serge se do čela firmy dostal až po smrti otce a začal pracovat na jejím rozvoji i mimo letectví.

Kontroverzní a aktivní

Serge Dassault se ve Francii zapsal jako výrazná politická postava tamní pravice. Starostoval na pařížském předměstí Corbeil-Essonnes a za konzervativní stranu UMP (později Les Républicains) působil i v Senátu.

Starostování ho ovšem v roce 2009 francouzské soudy zbavily, když se ukázalo, že vybrané voliče strategicky obdarovával.

Zatímco Nicolas Sarkozy jej označil jako přítele, jeho následovníka Françoise Hollanda s oblibou veřejně kritizoval. V roce 2012 pobouřil mnoho Francouzů, když na konto zákona o legalizaci homosexuálních sňatků prohlásil, že jsou „obrovským nebezpečím pro celý národ“.

Mediální magnát

V roce 2004 Dassault investoval do listu s nejdelší tradicí, konzervativně zaměřeného deníku Le Figaro. Roli majitele novin si vyložil po svém – k obsahu a směřování listu se vyjadřoval hlasitě a otevřeně, což zejména ze začátku vyvolalo mezi vedením redakce a sídlem Dassault Group značné napětí.

„Noviny mají šířit zdravé názory, ne dezinformace. A ideje levice rozhodně nejsou zdravé,“ prohlásil ten rok, co se stal majitelem.

Dassault ovšem nezapomínal na byznysovou stránku vlastnictví médií. Skupině Le Figaro se finančně daří – loni vykázala zisk 34 milionů eur při obratu 550 milionů eur.

„Velká část současného úspěchu je jeho zásluha. Rozhodl se do deníku investovat, modernizovat jej a vybudovat kolem něj celou skupinu,“ tvrdí ředitel skupiny Marc Feuillée.

Vinen

Jako průmyslník i jako politik měl Dassault v posledních letech problémy se soudy. O odnětí postu starosty kvůli uplácení voličů už byla řeč. Loni pak soud Dassaulta uznal vinným ze zatajování zahraničních účtů. Za daňové úniky mu přišla pokuta ve výši dva miliony eur a pětiletý zákaz zastávání volené politické funkce.

Radost mu neudělala zejména druhá část trestu – podle Le Figara Dassault stále doufal, že získá další senátorský mandát a stane se doyenem horní komory. Ve francouzském parlamentu se prosadil i jeho otec Marcel.

Patriarcha rodu

S manželkou Nicole tvořili sehraný pár už od roku 1950, měli spolu čtyři děti. Olivier je poslancem za departement Oise, Laurent řídí rodinnou vinařskou usedlost a byznys s uměním, Thierry je specialistou na business intelligence a Marie-Hélène působí v Dassault Groupe jako projektová manažerka.

Dassault miloval rybaření, golf a rodinnou usedlost v blízkosti Versailles, kde trávil s rodinou každý víkend. Jeho recept na dlouhověkost a energii? Každé ráno čaj z ženšenu a „le travail, le travail, le travail, le travail“.