Slow fashion neboli pomalá móda je reakcí na fast fashion, produkující sezonní oblečení s co nejnižšími náklady.

Čtěte také: Ryby, mléko, bílý písek. Dánský ostrov Bornholm bude vaše další destinace

Slow fashion se soustřeďuje na kvalitu a sociální a environmentální dopady. A právě proto je její velkou částí recyklace zboží – tedy oblečení z druhé ruky.

V dnešním článku se podíváme na tři jedinečné projekty ze secondhandové sféry, které jejich zakladatelky vybudovaly s velkým nadšením a energií.


Cosmic Kids // Kamila Shíbalová // www.cosmickids.cz

Online obchod s oblečením z druhé ruky, které je často kompletně přešíváno, vznikl z lásky k módě a k fotce.

Zakladatelka Kamila Shíbalová osobně obchází second handy v Praze a okolí a vybírá oblečení s ohledem na jeho vintage stav, materiál, a především současné trendy.

„V Cosmic Kids se stále více soustřeďuji na přešívání oblečení, tedy upcycled kousky. Spolupracuji se švadlenou, která řadu sekáčových kousků přešívá podle mého návrhu. Jedná se hlavně o šaty, které jsou často z kvalitního materiálu, ale mají nemoderní střih,“ vysvětluje Shíbalová.

Pokud odhlédneme od specifického stylu oblečení, jsou to fotky, co dělá Cosmic Kids tak unikátním obchodem s udržitelnou módou. Kamilu Shíbalovou baví vyprávět příběhy prostřednictvím editorialů, které dotvářejí celkový dojem z návštěvy obchodu.

„I přesto, že každý kousek oblečení v mém obchodě je unikát, věřím, že na produktových fotkách záleží, a proto ani ty neopomíjím a snažím se zaměřit na detail, aby celkový výsledek dokonale vystihl můj záměr. Kromě toho se snažím o autenticitu – nevyb írám si modelky podle obvodu pasu, ale podle osobnosti,“ říká.


Recycle Vintage Store // Martina Feitová // Veverkova 8, Praha 7

V každém větším městě ve světě narazíte na čtvrti plné obchodů s vintage módou. V Praze takové ulice nemáme, ale velmi oblíbený je u cizinců i místních Recycle Vintage Store – výběrový second hand nejen s vintage oblečením, ale i vytvářející vlastní limitované kolekce oblečení.

Kolekce jsou typické tím, že vznikají pouze ze secondhandového oblečení, které je doplněné o kovové prvky, printy a často upravené jednoduchými nápady.

Obchod najdete na Letné, ale nově začíná nabízet i malé množství na svém e-shopu.

Majitelkou je Martina Feitová, která se projektu Recycle věnuje více než pět let a snaží se českou módní scénu obohatit o odvážnější prvky, hravé stylingy a o pozitivní přístup k udržitelné módě.

„Móda pro mě už není jen o střihu, barvě a provedení, ale hlavně o kombinaci, v jaké si jednotlivé věci dokážete na sebe vzít. A to je to, co mi tady u Čechů někdy chybí. Buď se oblékají dle trendů, anebo na módu úplně kašlou. Oba přístupy by to chtělo dát dohromady a nazvat to osobním stylem,“ říká Martina Feitová.

„Lidé po celém světě nosí vintage styl a doplňují ho lokálními designéry, aby byla jejich móda hezká a zároveň udržitelná. Myslím, že v tomto přístupu máme stále co dohánět,“ vysvětluje Martina Feitová, která si díky obchodu může dovolit být kreativní a každý kousek oblečení zde musí naprosto odpovídat jejímu módnímu cítění.


Slow // Veronika Svádová // Řeznická 21, Praha 1

V obchodě, který trefně nese jméno Slow, nepořídíte švadlenou přešívané kousky, ale výběrové oblečení od slavných značek, luxusních módních domů i lokálních návrhářů.

Obchod je jedinečný svým prostředím, výběrem oblečení i osobním přístupem. Jak říká jeho majitelka Veronika Svádová, jeho cílem není jen prodávat.

„Když už nakupujeme z druhé ruky, je fajn vnímat i historii jednotlivých oděvů, jak jdou k sobě a jak jdou k nové majitelce. Pokud zákaznice váhá, není to ono, raději jí poradím nekupovat, než abych se ji snažila přesvědčit,“ popisuje Svádová, jak to v jejím obchodě funguje.

„Pokud si ale zákaznice nechají poradit, většinou dojdeme k oboustrannému úspěchu. Vždy jsem si totiž přála, aby se u mě v obchodě cítily dobře a mohly na chvíli zastavit čas. Odtud i název Slow – místo, kde se prolíná slow fashion se slow bytím.“

Tomuto přístupu odpovídá i interiér obchodu. Ani zdaleka nepřipomíná second handy s nadbytečným množstvím stojanů, které přetékají dávno vyšlými a nekvalitními kusy oblečení, v nichž musíte hledat.

„Chtěla jsem to mít přesně naopak – aby každý kus byl sám o sobě poklad a vybraný s citem. Díky aktuálně vzrůstající vlně udržitelné módy a tomu, že v tom vidím smysl, také čím dál víc dbám na výběr oblečení z hlediska použitého materiálu a snažím se umělé kusy eliminovat. I zákaznice toto řeší, za což jsem moc ráda,“ říká Svádová.