Víte, co mají společného Mark Zuckerberg, princ William a youtuber Casey Neistat? Ani jeden nenosí snubní prsten. Podle statistik totiž jeho popularita klesá a asi u třiceti procent manželství ho alespoň jeden z partnerů nenosí. Davit Bleyan se tento trend rozhodl zvrátit a společně se svým týmem v Česku vymyslel chytrý prsten, díky němuž můžete sledovat srdeční tep vaší milované osoby.

„Jestliže někoho milujete, tak přece není nic důležitějšího než srdce vaší lásky,“ myslí si osmadvacetiletý podnikatel, který stojí společně s týmem The Touch za vývojem prstenu HB Ring. Ten má pouze jednu jedinou funkci, protože jiné prý nejsou u snubního prstenu třeba.

Do Česka se Bleyan přistěhoval před čtyřmi lety, aby si dodělal doktorát z chemie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Měl našetřené finance z předchozího zaměstnání v jedné známé automobilce ve Švýcarsku, proto si mohl na nějakou chvíli od rutinní práce odpočinout a věnovat se vývoji prstenu.

TTX_HB Ring_2X Small2

HB Ring by měl vydržet nabitý při bežném používání až 14 hodin.

„Když jsem začínal, tak mě od projektu téměř všichni zrazovali, že na to budu potřebovat spoustu peněz a taky času. Měli pravdu, ale já jsem se nevzdal. Když děláte něco s láskou a navíc pro lásku, tak to jde samo,“ říká Bleyan, který chce svůj vynález patentovat a taky se dostat do Wikipedie.

Na jeho chytrý prsten si ale budete muset počkat ještě několik měsíců. Za několik týdnů by se měl teprve na oficiálních stránkách spustit předprodej, kde budete mít na výběr ze dvou limitovaných modelů se safírovým sklem – dražšího zlatého za 76 tisíc korun a levnějšího z nerezové oceli za 14 tisíc. Možná vás potěší, že se jedná o cenu za pár. Ta podle Bleyana odpovídá průměrné pořizovací ceně tradičních snubních prstenů.

Oba modely propojíte s chytrým telefonem přes aplikaci na iOS či Androidu. Stačí dva dotyky a na displeji prstenu vám zabliká červený proužek. „Tím se ujistíte, že je ten druhý v pořádku, aniž byste ho nějak kontaktovali. To třeba v případě, že vám zrovna nezvedá telefony,“ říká Bleyan a jako příklad uvádí svou návštěvu na policejní stanici. „Když jsem mluvil s policistou, tak ho přerušil telefonát od manželky. Omluvil se mi s tím, že je to u něj na denním pořádku. Kdyby jeho manželka měla HB Ring, tak by se už nemusela strachovat,“ dodává.

TTX_HB Ring_Application_2R1

„Prsteny dokážeme celé vyrobit v Česku. Ale na výrobu většího počtu potřebujeme externí firmy, které právě hledáme,“ říká Bleyan, jenž měl na začátku problém sehnat lidi. Další komplikací byla jazyková bariéra, musel totiž se všemi komunikovat v angličtině a ne všichni ji u nás ovládají.

S projektem tenkrát oslovil na dva tisíce lidí. Výsledek? Dva investoři, jeden vývojář a jeden designér. „Nebýt jich, tak tu není ani HB Ring,“ tvrdí absolvent zlínské univerzity.

Podle něj se vývoj snubních prstenů během šesti tisíc let nijak neposunul. „První písemné zmínky o tomto svatebním rituálu máme ze starověkého Egypta. Právě v té době začali novomanželé nosit na čtvrtém prstu levé ruky snubní prstýnky, protože věřili, že právě tam se nachází žíla ´Vena Amoris´, která je spojená se srdcem,“ vysvětluje Bleyan, který teď celou myšlenku upgradoval.

Dva roky práce, tisíce hodin strávených v laboratoři a obrovské množství prototypů. Ale podařilo se. Díky českému startupu budeme mít už brzy v hrsti srdce svého partnera. A to kdykoliv si vzpomeneme a dokonce aniž by si toho ten druhý nějak všiml.


#techmóda. O tomto prstenu a dalším chytrém oblečení píšeme ve speciálním vydání časopisu Forbes NEXT, který je právě na stáncích.