Možná si pamatujete reklamu na iPhone a nový App Store z roku 2008 s notoricky známým sloganem „There’s an App for that“. Jinak řečeno – na vše existuje aplikace. Nepochybuji o tom, že jste tu reklamu brali s rezervou.

Ale co když se dostáváme do věku, kdy opravdu na všechno bude appka? Třeba i na nastavení vlastní nálady? Je libo trochu zklidnění, nebo naopak potřebujete nastartovat mozek před nadcházející schůzkou?

Dobře, samotná appka to nezvládne, ale gadget jménem Thync možná ano. Aspoň to tvrdí tvůrci tohoto doplňku postaveného na vědeckých základech. Stačí stáhnout aplikaci, koupit za 200 dolarů samotný Thync, přes bluetooth spárovat, zvolit, do jaké nálady se chcete dostat, přilepit na hlavu a chvíli počkat. Kouzlo se dostaví za pár minut a vydrží až hodinu.

Když mě před rokem kamarád Tomáš Baránek na tuhle hračku upozornil, říkal jsem si, že ji musím otestovat. Protože mít možnost ovládat vlastní tělo a jeho odezvu pomocí telefonu je na jednu stranu trochu přes čáru, na druhou stranu to pro člověka, který vyrostl na Neuromancerovi a Blade Runnerovi, má určitý nádech cool faktoru. Prostě Thync chcete a nezbývá než zaplatit a na mapě sledovat, jak se zásilka pomalu blíží z USA do Česka.

O pár týdnů později dorazil balíček, který obsahoval zmíněný modul trojúhelníkového tvaru a dvě sady proužků. Jedna sloužila na zklidnění, druhá naopak na získání energie.

Celý proces funguje tak, že po spárování telefonu s modulem zvolíte, jak se chcete cítit. Pokud spíše hledáte způsob, jak se uklidnit, zpomalit a zbavit se stresu, zvolíte Calm strip; naopak při nutnosti dobití baterií sáhnete po Energy stripu. Ten z jedné strany připnete na modul a z druhé strany na čelo (na velice specifické místo) a konec proužku pak skončí za vaším uchem. Proužky drží dobře a dají se použít několikrát – přestože zaplatíte 20 dolarů za pět proužků, může vám každý vydržet na cca tři seance.

thync_resources11

Jak bylo uvedeno výše, je potřeba umístit modul opravdu přesně na nerv, který se nachází nad pravým obočím, protože po zapnutí aplikace dojde k vysílání elektrických impulzů pod modulem. Pokud se netrefíte, budete cítit 10 minut velice mírné elektrické šoky, které ale budou mít nulový efekt. Čili chvíli trvá najít to správné místo, aby na vás Thync fungoval.

Druhá věc je, že se zrovna nejedná o super příjemnou záležitost. Není to tak intenzivní, jako když jste v mládí přiložili devítivoltovou baterii na jazyk, ale je to dost podobný zážitek.

No a když už Thync správně umístíte a projdete fází minielektrošoků, tak čekáte, co to s vámi udělá. A zde se hodně liší reakce uživatelů. Jsou lidé, kteří mají nulovou odezvu a Thync pro ně prostě nefunguje; jiní si Thync nemůžou vynachválit. Někdo reaguje dobře na energizující program, ale má nulovou odezvu na zklidnění.

Já osobně spadám do opačné kategorie. Kdykoli jsem chtěl Thync použít na získání maximální motivace a vybuzení, tak prostě a jednoduše nefungoval. Cítíte, jak vám brní čelo (protože zapnete maximální výkon), ale efekt nula. Naopak po nasazení proužku Calm vibe jsem se dostal do stavu podobného tomu před usnutím. Opravdu se jednalo o fázi, kdy jsem se musel držet, abych neusnul.

Thync_branding_51

Toto si uvědomují i tvůrci tohoto doplňku a aktuálně ho nabízejí na zapůjčení na měsíc za jeden dolar, což vzhledem k širokému rozptylu reakcí zní jako dobrá nabídka. Thync je obecně označován jako „low risk device“ z pohledu zdravotních rizik.

Na druhou stranu, bavíme se tu o zařízení, které přímo stimuluje vaši nervovou soustavu pomocí elektrických signálů. Je to bezpečnější než léky a doplňky, které jsou běžně k dostání? Těžko říci, jaký vliv bude mít na váš organismus zařízení jako Thync ve srovnání třeba s kávou, Red Bullem či alkoholem po deseti letech.

Co je z mého pohledu zajímavější (a to nemusí být nutně myšleno pozitivně), je přibližování člověka a stroje. Stejně jako cesta psa Lajky na oběžnou dráhu přiblížila člověka vesmíru, doplňky jako Thync jsou průkopníci biohackingu, který možná párkrát na své cestě klopýtne, ale pochybuji, že by se zastavil.