Elon Musk je slovy Tima Urbana, autora blogu Wait But Why, „nejradikálnějším člověkem na světě“. Návod, jak kolonizovat Mars? Inspirace pro Hollywood ve filmu Iron Man? Revoluce v odvětví energetiky? To všechno je Musk, což se o něm už ví. Co naopak zůstává záhadou, je otázka, jak dokáže obyčejný smrtelník, který má k dispozici stejně jako každý jen 24 hodin denně, dosáhnout tolik co on.

Tim Urban, o němž píše server Inc., si myslí, že zná odpověď. Nedávno totiž dostal šanci, o které může snít 99,9 procenta blogerů. Někdo z kanceláře Muska mu zavolal s nabídkou, zda by nechtěl s vizionářem, který má rád jeho blog, udělat rozhovor.

Výsledkem je řada extrémně dlouhých, o to ale zajímavějších postů o tom, jak se Musk stal vlastními silami miliardářem, jak Tesla změní svět, proč chce Space X kolonizovat Mars a nakonec i osobnější vhled „do mozku“ Elona Muska.

Pro jeho fanoušky je skoro nutností přečíst si všechno, jestli vás ale zajímá spíš tajemství Muskovy fenomenální produktivity a neuvěřitelné schopnosti inovace, zaměřte se právě na poslední příspěvek. Způsob myšlení, který stojí za jeho úspěchem, je totiž něco, co je podle Urbana dostupné v podstatě každému. Přičemž odpověď na výše položenou otázku zní: „Musk je vědec skrz naskrz.“

K ilustraci tohoto názoru uvádí Urban zvláštní, nicméně poučné citáty, třeba když Musk vzpomínal na strach z dětství: „Když jsem byl malý kluk, hrozně jsem se bál tmy. Pak jsem ale pochopil, že tma znamená jenom absenci fotonů na vlnové délce viditelného světla – 400 až 700 nanometrů. Pak mě napadlo, že je fakt hloupé se bát nepřítomnosti fotonů, a tmy už jsem se nikdy nebál.“ Z čehož je evidentní, že jde o člověka s větší než průměrnou oddaností důkazům a objektivní realitě.

Because-I-said-so

Jak tenhle závazek dostát přísně vědeckému myšlení funguje v praxi? Tim Urban si myslí, že podle Muska jsme všichni jako počítače. Šedá hmota v našich lebkách je něco jako hardware, což se projevuje v podobě vrozeného talentu a inteligence, zatímco naše myšlenky a přesvědčení plní roli softwaru.

Možná vás v téhle souvislosti napadá, že výjimečného byznysmena dělá z Muska právě jeho hardware, Urban je ale přesvědčený, že za to, kým je, vděčí spíš softwaru. A pokud bychom se chtěli Muskovi přiblížit, měli bychom náš vlastní software přeprogramovat.

O co jde? Třeba to, že na rozdíl od většiny lidí si Musk dělá závěry ze základních principů. Nedělá něco jen proto, že to ostatní považují za dobrý nápad, nebo proto, že se to tak dělalo už předtím. „Podíváte se na elementární principy a postavíte z nich vlastní závěr. Pak uvidíte, zda funguje, nebo ne, přičemž může být či nemusí odlišný od toho, jak to lidé dělali v minulosti,“ píše Urban o Muskově uvažování.

Roli tu hraje ještě fakt, že vizionář své závěry neustále testuje. Být přísně logický v uvažování totiž neznamená, že svůj úsudek ověříte jen jednou a pak ho necháte jít vlastní cestou. „Takže potom, co Musk vytvoří své závěry ze základních principů, je kontinuálně podrobuje testům, dokud z nich nedostane nesmysly, a pravidelně je upravuje v závislosti na tom, co se dozví,“ píše bloger.

Tím, co s naším vlastním mentálním softwarem můžeme dělat, aby fungoval aspoň trochu podobně jako Muskův, se zabývá blog do velké hloubky. Uveďme aspoň finální citát z Urbanova úsudku, co dělá Muska tak úspěšným člověkem (a co většinu ostatních v porovnání s ním udržuje v průměru).

Line-of-cooks

„Rozdíl mezi tím, jak uvažuje Elon a většina lidí, je trochu jako rozdíl mezi kuchařem a šéfkuchařem,“ píše. „Šéfkuchař vychází ze základních principů, jimiž jsou pro něj syrové přísady. To jsou jeho kousky skládačky, stavební kameny, s nimiž pracuje s využitím své zkušenosti, instinktů a chuti. Naproti tomu kuchař vytvoří verzi toho, co už tady bylo – recept jídla, které už vyzkoušel a má je rád. Prostě jídlo, které už někdo udělal.“