Fanynky seriálu Sex ve městě už několik nocí nespí. Pražské Museum Kampa před pár dny oznámilo, že od srpna vystaví velkorysou retrospektivu legendárního obuvníka Manola Blahnika, jehož dílo právě kultovní módní seriál z produkce HBO celosvětově proslavil.

Od 11. srpna až do půlky listopadu budou na pražské Kampě k vidění desítky Blahnikových nejslavnějších modelů bot, jeho kreseb, návrhů, fotografií i artefaktů, které ho během 45 let jeho aktivní kariéry inspirují a ovlivňují. A pro českého návštěvníka má nesmírně zajímavý rozměr – světově populární Blahnik je poloviční Čech.

David Hughes July 2016-Unknown-31

Praha je teprve třetí světovou destinací, kam výpravná expozice nazvaná The Art of Shoes zavítá. Debutovala v Paláci Morando v Miláně a do Prahy zamíří z proslulé petrohradské Ermitáže.

Pro Blahnika je právě pražské uvedení srdeční záležitostí. „Možnost mít výstavu právě v Praze je pro mě velice osobní, vždyť můj tatínek byl Čech. Nesmírně se těším na tuto instalaci a práci s lidmi, kteří mají stejné kořeny jako já,“ uvedl Manolo Blahnik a zavzpomínal tak na svého otce, který v Praze za první republiky vlastnil lékárnu a z Československa emigroval před nacistickou okupací.

Manolo Blahnik se pak narodil 27. listopadu 1942 v Santa Cruz de la Palma na Kanárských ostrovech, přesně šest měsíců po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Letos mu bude 75 let.

151

Blahnik se ke svým českým kořenům silně hlásí a na pražské výstavě, kterou osobně zahájí, to prý bude znát. Z více než 30 tisíc unikátních návrhů vybral pro svou retrospektivní putovní výstavu 212 modelů bot a 80 původních kreseb.

Spolu s kurátorkou projektu Cristinou Carrillo de Albornoz se legendární designér pokusil expozici pojmout jako osobní reflexi své práce, zachycující podstatu osobitého designu prostřednictvím jeho největších vášní: architektury, umění, botaniky, literatury, filmografie, ale i jeho zamilovaného 18. století a kulturních vlivů Itálie, Španělska a Ruska, které jej fascinují.

K vidění bude například i kolekce jeho bot vytvořená pro ceněný snímek Marie Antoinetta od režisérky Sofie Coppoly, stejně jako střevíčky navržené pro osobnosti, které Blahnikovu kariéru podle jeho názoru ovlivnily nejvíce – od legendární módní editorky italské Vogue Anny Piaggi až po herečku Brigitte Bardot.

1971_SS_IVY for OSSIE CLARK-1

„Je pro nás velkou ctí, že v létě budeme v Museu Kampa prezentovat právě dílo světové módní ikony Manola Blahnika. Těší nás, že si v obrovské konkurenci ostatních evropských muzeí a galerií vybral právě naše muzeum. Jeho rozhodnutí potvrzuje mezinárodní pozici, kterou Museum Kampa díky své zakladatelce paní Medě Mládkové má,“ uvedl Jiří Pospíšil, předseda právní rady muzea.

I podle něj se právě Blahnikova retrospektiva do Sovových mlýnů vzhledem k jeho původu dítěte českého emigranta výtečně hodí. „Museum Kampa se mimo jiné zaměřuje na prezentaci umění českých výtvarníků, kteří museli v průběhu dvacátého století emigrovat, a česká veřejnost tak neměla možnost se s jejich díly dostatečně seznámit. Mezi naše hlavní výtvarné  ikony patří František Kupka, který většinu svého života strávil ve Francii. A do této kategorie patří i Manolo Blahnik, který se sám rád hlásí ke svým českým kořenům a připomíná, že jeho tatínek byl Čech, který emigroval z Československa,“ dodává Pospíšil.

Výstava potrvá do 12. listopadu, doplní ji i výpravná monografie Manolo Blahnik The Art of Shoes z pera kurátorky Cristiny Carrillo de Albornoz, která vyšla v nakladatelství Skira/Rizzoli a stala se globálním bestsellerem.