Aktuální vydání magazínu Forbes

Merchandising pro náročné: Star Wars hodinky za skoro tři čtvrtě milionu korun

Pošli to dál

Ani ne za tři měsíce bude mít premiéru očekávaný sedmý díl legendárních Hvězdných válek. Ještě předtím ale obchody zaplaví řada nejrůznějších merchandisingových produktů, které každé Star Wars doprovázejí. A kromě milovníků hraček, počítačových her a maket světelných mečů si na své přijdou i o něco náročnější fanoušci téhle série. Kdo bude chtít, může si pořídit třeba i speciální Star Wars hodinky od společnosti Devon.

Tyhle hodinky jsou vyrobené ze součástek, které se používají v americkém kosmickém průmyslu a podle výrobců v nich najdete pravděpodobně víc elektrických spojů, než kolik jich má R2D2. Právě proto si prý Disney, který si marketing i veškerou výrobu reklamních předmětů pečlivě hlídá, ke spolupráci vybral právě mladé losangeleské hodinářství. Stejně jako kdysi Star Wars převrátily filmový průmysl naruby, má podle studia Disney Devon našlápnuto k tomu, aby vyrábělo neotřelé hodinky.

DEVON-Star-Wars-Ad

„Ještě než jsme se dohodli na spolupráci, tak nám bylo jasné, že v designu těchto hodinek musíme využít postavu Darth Vadera. Není totiž jen jednou z nejkultovnějších postav Star Wars, ale také je to ten nejslavnější filmový záporák všech dob,“ řekl Scott Devon, zakladatel Devonu, když nové hodinky oficiálně představoval.

Čtěte také: Provází je Síla: tři společnosti, které vydělají nejvíc na Hvězdných válkách

Inspirace Darth Vaderem a TIE Fighterem (stíhačkou flotily Impéria) je patrná všude. A stejně jako k filmu i k těmto hodinkám patří propracované detaily a platí to i o příslušenství – tak například, když si hodinky pořídíte, odnesete si je i se stojánkem, na který si je budete moci odkládat a který vypadá jako TIE Fighter, displej hodinek připomíná Vaderovu hrudní masku, boky zdobí křídla kosmických stíhaček a vývody Vaderova dýchacího přistroje atp.

detail-3

Když v říjnu 2014 Disney Scotta Devona s nabídkou na výrobu těchto hodinek oslovil, tak z toho hodinář prý vůbec neměl radost. „Myslel jsem si, že neznají můj brand. To, co dělám, jaké mají moje hodinky možnosti a za kolik je prodávám,“ říká. „Ale ukázalo se, že to bylo přesně naopak – měli nás nastudované, a právě proto mi zavolali.“

watch-base

Návrh hodinek byl hotový za týden a Disney ho přijal bez větších výhrad hned napoprvé.

„Jelikož jsem velký fanoušek Star Wars, nebylo pro mě nijak těžké se zamyslet a přijít s hodinkami, které filmy zachytí,“ říká Marko Petrovic, hlavní designér Devonu. „Kombinování symbolů Star Wars s těmi našimi bylo tak nějak přirozené.“

SWT1-r3

Během nadcházejících dvou let vznikne celkem 500 Star Wars by Devon hodinek, které se budou prodávat za 28 500 dolarů (cca 712 500 korun). Jako bonus k nim dostanete manžetové knoflíčky ve tvaru TIE Fighterů…

Star Wars: Síla se probouzí bude celkem sedmým Star Wars snímkem v sérii a zároveň prvním z dílny studia Disney, které před třemi lety koupila Lucasfilm. Epizodu VII režíruje J. J. Abrams a chronologicky navazuje na snímek Návrat Jediho z roku 1983 a odehrává se několik desítek let po jeho skončení.

Autor: Roberta Naas

Čtěte také