Sedíme v tmavomodrém kontejneru hned u backstage, uvnitř je jen sedačka, hromada kabelek a taky vedro. Prostor je odhlučněný, ale přitom máme problém se slyšet. Na pódiu totiž právě vystupuje energický raper Smack se songem Rocky a při tom všem mi Radek Maliník se synem v náručí vypráví o jednom z největších hiphopových festivalů v Česku – Hip Hop Kempu v Hradci Králové.

Hudební akce pořádá od svých šestnácti, tedy víc než půlku života. Za tu dobu stihl zorganizovat na pět set akcí pro víc než půl milionu lidí. Jenže jen padesát z nich bylo výdělečných, zato natolik, aby z nich Maliník dokázal pokrýt ty zbývající.

radek malinik

Největším tahounem je právě Hip Hop Kemp, na který letos přišlo kolem třiadvaceti tisíc lidí. „Ale není to jenom byznys, tahle práce musí člověka bavit. Pořádání festivalů je náročné, nikdy dopředu nevíte, jestli se to vydaří nebo ne. Záleží na spoustě věcí: počasí, týmu, pronájmu prostorů, mnoha desítkách až stovkách dodavatelů…“ popisuje Maliník na akci, ze které každoročně vytěží několik milionů korun. Ty následně investuje do dalších svých eventů a také revitalizace Festivalparku, kde si právě teď povídáme.

Každá větší hudební událost se musí připravovat minimálně rok dopředu. „Některé akce jsou nové a vy dopředu nevíte, jaký budou mít ohlas u lidí. U spousty nápadů se řídím svým pocitem, musí mě to zkrátka bavit,“ popisuje zakladatel Festivalparku, který se rozprostírá na 35 hektarech vojenského letiště v Hradci Králové a do kterého už Maliník investoval kolem 25 milionů.

HHK-4

Vybudoval tady celou infrastrukturu – rozvody vody, elektřinu, cesty, vysázel stromy, postavil protihlukový val, palisádu a autodrom. „A taky jsem zrekonstruoval provozní budovu,“ dodá s tím, že to je také hlavní důvod, proč se mu odsud nechce. „Přitom bych si ušetřil spoustu nervů při jednáních s vedením města o prodloužení nájemní smlouvy,“ posteskne si v kontejneru, který se stal po dobu čtyř dní jeho kanceláří a odkud teď v sedle čtyřkolky vyjíždí kontrolovat své panství.

Historie Hip Hop Kempu se začala psát před patnácti lety. „Nejdřív jsem pořádal menší rapové mejdánky a u toho jsem vydával časopis Bbarák společně s Afrem (Davidem Maryškem, dramaturgem HHK). Jedna akce tak podporovala druhou,“ vysvětluje Maliník, majitel agentury Festivalpark Production, jež se po dlouhé době investic teprve minulý rok vymanila ze ztrátového hospodaření.

skate

Začátky produkční agentury nebyly snadné. Festival byl první rok ve ztrátě ve výši 200 tisíc a v červených číslech se pohyboval i magazín. „Byl to hukot. Po dobu osmi let jsem každý rok nalil do časopisu ze svého asi půl milionu. Klienti neplatili reklamu, ale my jsme zaměstnance zaplatit museli,“ říká Maliník, který začal poslouchat rap už v pubertě, zamiloval si graffiti, breakdance, beatboxing a jeho vášeň ho neopouští ani teď, když už má rodinu a dvě děti.

„Festivalpark a Hip Hop Kemp, to byly vždy ty nejsilnější zážitky mého života, když nepočítám narození dětí. Třeba když se nám podařilo získat americké raperské duo Mobb Deep, kapelu Roots, rapera Guru z Gang Starr nebo letos Redmana nebo Machine Gun Kellyho.“ To jsou ostatně všechno headlineři festivalu, kteří Maliníka vyjdou každý rok na miliony korun.

mgk

Machine Gun Kelly

Kromě agentury má ještě další dvě firmy. Jedna nese jméno Phestio a je také spojena s festivalem. Vyvíjí v ní bezhotovostní platební systém, aby účastníci kempu mohli platit za pití a jídlo v areálu náramkem s NFC čipem, na kterém by měli mít nahrané své kontaktní údaje a předplacený kredit. „Vyvíjíme to už dva roky. Mysleli jsme si, že to spustíme už tady letos, ale bohužel se nám to nepodařilo. Tak snad příští rok na jaře,“ říká a dodá, že toto řešení by mělo zajistit kontrolu nad transakcemi v areálu akce, přinést statistické výstupy o chování návštěvníků a navíc snížit personální náročnost.

Tou druhou firmou je Netera Systems, která vyvíjí software pro platby mobilem. „V současné době působíme v pěti evropských zemích a do konce roku máme v plánu vstoupit na další trhy,“ plánuje si Maliník.

HHK-711

Někdy si však přijde jako Jára Cimrman. „Mám toho opravdu hodně a ta práce je různorodá. Vlastně bych na tom byl časově i finančně líp, kdybych pořádal jen HHK, ale to bych nebyl já. Jsem prostě takový, když se pro něco nadchnu, tak do toho prostě jdu. Ale blázen nejsem, samozřejmě to dělám s vidinou budoucího zisku,“ usměje se podnikatel ve svém královéhradeckém království.

Foto: Jan Schneider