Museli jste vstávat brzy, nestihli jste se nasnídat, ujel vám spoj do práce a do toho všeho vás šéf ani nepozdraví. Dnešek možná opravdu není vaším nejlepším dnem, ale to vůbec nevadí. Důležité je vědět, jak si s tím poradit a zbytečně se nestresovat. Protože negativní myšlenky přinášejí napětí a tím vzniká úzkost a různé nemoci. Alespoň to tvrdí Andy Mack, mistr bojového umění taiči, který posledních 26 let strávil tréninkem mysli.

„Všichni se stresové situace snažíme zvládnout po svém. Chodíme k psychologovi, do posilovny, k astrologovi, s kamarádem do baru. Zkrátka kamkoliv, a to s jediným cílem, aby nám ten dotyčný pomohl. Přitom jediný, kdo nám může pomoct, jsme my sami,“ vysvětluje Australan Andy Mack na semináři Dissolve terapie v Praze.

_MG_8304111

Andy Mack se svojí manželkou Adélou na semináři Dissolve terapie.

Andy kromě vlastní školy taiči v australském Melbourne pracoval také pro australskou a thajskou vládu jako poradce ve věcech spojených se sociálně znevýhodněnými skupinami. Pomáhal například vězňům, které přesvědčil, že síla není ve svalech, nýbrž v uvolnění napětí.

Momentálně se Mack věnuje učení Dissolve terapie, taiči, osobnímu a skupinovému koučinku a dlouhodobé osobní terapii. Vede semináře po celém světě a díky mnohaletým zkušenostem s vipassana meditací (intuitivní poznání tří charakteristik bytí – pomíjivosti, neuspokojivosti a neosobnosti) se stal vyhledávaným trenérem učitelů jógy.

Do Prahy se před několika dny přestěhoval se slovenskou manželkou Adélou, která mu asistuje. Věří, že právě u nás má velký prostor pro založení školy a léčebného centra. Češi podle něj stále více experimentují s novými technikami, přitom možnosti u nás stále ještě nejsou na takové úrovni jako ve světě, třeba v Thajsku, kde žil a trénoval pět let. Deset let navštěvoval různé kláštery, kde žil jako mnich. Osm hodin denně meditoval a cvičil za jediným účelem – zdolat svoje tělo a mysl.

IMG_550611

Předtím než ho jeho učitel Sifu Adam Mizner seznámil s taiči, řešil Mack stres tím, že tvrdě trénoval – zvedal těžké váhy, běhal každý den deset kilometrů a zápasil. Tím se jeho tenze zvyšovala a jeho zdravotní stav zhoršoval. Byl alergický na spoustu potravin a nic mu nepomáhalo. Zachránil ho až intenzivní trénink relaxace, který mu změnil život od základu.

Strávil roky praktikováním tradičních buddhistických relaxačních technik vipassany, čchi-kungu, neigongu a vymyslel speciální trénink, který nazval Dissolve terapií. Tato práce s myslí by měla člověka naučit uvolnit fascii (vazivový obal svalů), vnitřní orgány, nervovou soustavu, šlachy a všechny svaly v těle. Dissolve znamá v překladu rozpustit, tedy nechat pomocí terapie vše rozplynout.

Dvaačtyřicetiletý Australan věří, že nepotřebujeme žádné knížky k tomu, abychom se naučili pracovat se svým tělem a myslí. Jediné, co potřebujeme, je naučit se uvolnit ve chvíli, která je nám nepříjemná, a nechat vše špatné odejít. Zkrátka nedržet to v sobě a neutíkat před problémy pomocí všelijakých aktivit, které nás ještě více vysilují. Důležitá je podle Macka práce s okamžikem, zůstat v klidu, i když třeba venku prší.

Tohle se můžete na jeho semináři Dissolve terapie naučit

0     1      2     3    4     5

Přesně podle této stupnice si pěstujeme naši úzkost. Začíná to špatnou myšlenkou, pocitem, se kterým jdeme třeba k psychologovi. Ten nám předepíše antidepresiva. Docházíme k němu rok, dva, abychom přišli na to, odkud problém pramení, a přitom se uměle uvolňujeme všelijakými léky. Nic nezlepšujeme, naopak, konstantně se udržujeme na bodě 5 namísto toho, abychom se vrátili z jedničky do nuly.

IMG_574611

„Neustále hledáme nějaké berličky, kterými bychom si ulevili. Každý po svém. Ať už to je alkohol, marihuana, fyzická aktivita, káva, závislost na partnerovi a dětech, antidepresiva nebo práce. Zkrátka cokoliv, abychom se rozptýlili a pocítili uvolnění. Ulevíme si, ale jen krátkodobě, protože ona tenze, negativní myšlenka se hned vrátí. Naše zlé ráno se proměnilo ve zlé dny, měsíce a roky. Přitom jediné, co stačí udělat, když se nám něco nepříjemného přihodí, je nadechnout-vydechnout a nechat vše zlé odejít hned, jak to přijde – zjemnit náš pohled na svět,“ vysvětluje mistr taiči.

„A když se takové uvolnění naučíme, tak to bude mít efekt i na mysl toho druhého, třeba šéfa, který na vás řve. Vše totiž bude v pořádku, jakmile nebudete v napětí. Jen tak s vámi nic nepohne, budete vidět čistě a najdete prostor a cestu k vašemu cíli. Ať už je to láska, vysněná práce nebo narovnání vztahů s rodinou. To vše se vám najednou bude zdát jednoduché,“ dodává.

IMG_570111

Ne nadarmo se říká, že jste to, co jíte. A to samé platí i u vaší hlavy, jste to, co si myslíte. Přesně takovou energii vyzařujete a i tak vás podle Andyho Macka vnímá okolí. Jestliže se bojíte, uvidí to i ostatní. To znamená, že pokud je ve vaší konverzaci nějaké napětí, musíte ho uvolnit a jakkoliv to může znít zvláštně, začněte jazykem. Přes jazyk se totiž podle čínské medicíny uvolňuje i celé tělo a mysl.

„Můžete relaxovat kdekoliv, na tréninku, při pracovní schůzce, když na vás někdo zakřičí. Zkrátka kdekoliv a kdykoliv. Tím pro vás až doposud nepříjemné činnosti nebudou nepříjemné a vy se na ně budete těšit,“ předpovídá Mack.

Není to o tom, že se stanete pasivním vysmátým hipíkem. Podle mistra taiči se stanete člověkem, kterého jen tak něco nerozhodí a který si bude užívat života v jakékoliv situaci. Budete silní, nic vás nezdolá a nikdo s vámi nepohne. „Přitom na vašem životním stylu nebudete měnit vůbec nic, jen se už obejdete bez oněch berliček,“ uzavírá Andy Mack, který se těší na nový život v Praze.