Plánujete cestu do jihovýchodní Asie a milujete jídlo? Zamiřte do Kambodže. Michelinské hvězdy zatím nečekejte, těšte se ale na autentické jídlo, které si pozornost zaslouží. A vy máte šanci si khmerskou kuchyni užít dříve, než ji ve velkém objeví zbytek světa.

Čtěte také: Maledivy čtyřikrát jinak. Jak si užít tropický ráj s jakýmkoli rozpočtem 

Město Siem Reap je výchozí bod pro objevování majestátního chrámového komplexu Angkor. Z Bangkoku sem let trvá necelou hodinu a nebudete litovat. V centru města narazíte na desítky (pod)průměrných míst, ale tady jsou tipy na pár takových, která opravdu stojí za to.

The Sugar Palm

Od mnoha místních dostanete na Sugar Palm doporučení jako na restauraci s nejlepším jídlem ve městě.

Šéfkuchařka a majitelka Kethana utekla za vlády Rudých Khmerů na Nový Zéland. Když se po roce 2000 vrátila, začala bojovat za obnovu khmerské kuchyně, která v době války téměř vymizela. Lidé tehdy jedli úplně cokoli, co našli kolem sebe.

V Sugar Palm ochutnáte jídla, která se Kethana naučila od své maminky a babičky. V pořadu Great Escape sem zamířil i Gordon Ramsay a takové doporučení má docela váhu, od jeho návštěvy téměř před 10 lety se skladba zákazníků posunula k více turistické, ale jídlo je pořád skvělé!

Co určitě ochutnat:

  • křupavé jarní závitky s vepřovým masem, krevetami a zeleninou – v této podobě jsem je nikdy neochutnala a dala bych si je znovu,
  • některý ze salátů – netradiční kombinace vyladěných chutí,
  • fish amok – v páře připravená sladkovodní ryba v omáčce, místní specialita,
  • khmerské kari – perfektně vyvážená chuť koření, sladkého kokosového mléka a jen lehké štiplavosti,
  • dezert klidně vynechejte, v paměti vám spíš nezůstane.

Spoons Cafe

Tohle místo má i hlubší poslání, svou návštěvou, a hlavně útratou přispíváte na vzdělávací program EGBOK (Everything’s Gonna Be OK). Jde o neziskovku – školu, která připravuje studenty z extrémně znevýhodněných kambodžských rodin na kariéru v pohostinském průmyslu. Restaurace slouží k tomu, aby mohli teorii ze školních lavic převést do praxe.

A perfektně se jim to daří, dostane se vám servisu jako v michelinské restauraci. Ochutnáte kambodžskou kuchyni od streetfoodu po tradiční rodinná jídla. Klobouk dolů před tím, co tady studenti předvádějí.

Co určitě ochutnat:

  • nevynechejte některý z nápaditých signature koktejlů – jsou netradiční a opravdu poctivé,
  • kari – úplně jiná, spíš sladká varianta, kterou jste pravděpodobně ještě neochutnali,
  • tuk kroueng – tradiční hustá khmerská omáčka se sladkovodní rybou podávaná s kambodžskou zeleninou a kuřecím masem, chuť nejde snad ani popsat, zvláštní kombinace koření, sladkosti, jakési umami s křupavou zeleninou, tohle prostě MUSÍTE ochutnat.

Cuisine Wat Damnak

Pokud chcete poznat kambodžskou kuchyni v moderním pojetí, tohle je to správné místo.

Francouzský šéfkuchař Joannès Rivière díky svému inovativnímu přístupu spojuje autentické kambodžské chutě s precizní francouzskou technikou a vytváří něco naprosto unikátního. Téměř všechny suroviny pocházejí z farem a divoké přírody okolo Siem Reapu.

Menu se mění každé dva týdny, aby co nejlépe reflektovalo sezonu a terroir a vystihlo umění a kreativitu šéfkuchaře. À la carte tady neexistuje, vybírat můžete ze dvou degustačních menu, která se skládají z těch nejčerstvějších a nejlepších surovin sezony.

Phsar Leu Thom Thmey – největší lokální khmerský trh

Návštěva tohoto trhu vyžaduje trochu odvahy, ale je to 100procentní Asie bez pozlátka a s velkou pravděpodobností tu nepotkáte dalšího „bílého“, jen místní.

Budete se motat mezi motorkami, zvědavými místními, živými zvířaty (ať už na prodej, nebo ne). Trh je plný nejčerstvějšího ovoce a zeleniny, masa, ryb, desítek druhů rýže a street foodu.

Některé věci, jako třeba čerstvé maličké mušle s chilli, které se v podstatě uvaří ve vlastní šťávě na ostrém slunci, raději nezkoušejte. Ochutnejte ale klidně pečivo, smažené banány v těstíčku nebo smažený durian (pokud zvládnete jeho specifickou „vůni“ starých ponožek), to váš žaludek určitě snese.