Aktuální vydání magazínu Forbes

Nejbohatší lidé světa: první Gates, Kellner poprvé přes 300 miliard Kč, mezi nováčky je Křetínský

Pošli to dál

Rekordních 2043 dolarových miliardářů se dostalo do aktuálního žebříčku nejbohatších lidí světa, který už 31 let sestavuje časopis Forbes. Lidí, jejichž jmění je větší než jedna miliarda dolarů, je meziročně o 233 více a je mezi nimi také šest Čechů.

„Rychle rostoucí ceny akcií, vyšší ceny komodit a dobrá podnikatelská rozhodnutí pomohly vytvořit rekordní hodnoty v našem žebříčku,“ uvedly Luisa Kroll a Kerry Dolan, editorky seznamu nejbohatších lidí z vydavatelství Forbes Media.

Bill Gates, zakladatel Microsoftu, zůstává nejbohatším člověkem na světě už čtvrtým rokem v řadě. Podařilo se mu to ostatně osmnáctkrát za posledních 23 let. Gatesovo jmění Forbes pro letošek odhaduje na 86 miliard dolarů, loni bylo o 11 miliard nižší.

mld17titlecard

Investor Warren Buffett se vrátil na druhou příčku se 75,6 miliardy dolarů (loni 60,8 miliardy) a skokanem roku je zakladatel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos. Tomu letos patří třetí místo se 72,8 miliardy dolarů – meziročně zbohatl o rekordních 27,6 miliardy díky růstu cen akcií. Čtvrtý je vládce módního řetězce Zara, Španěl Amancio Ortega (71,3 miliardy dolarů), a pátý pak další zástupce „nové internetové“ ekonomiky Mark Zuckerberg, zakladatel sociální sítě Facebook.

Rekordní Češi

Do žebříčku, na jehož sestavování se podílí také tuzemský Forbes, se dostalo šest Čechů včetně jednoho nováčka. Tím je Daniel Křetínský, spolumajitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH), jehož hodnotu loni upřesnil obchod s australskými investičními fondy Macquire. Ty získaly třetinový podíl v infrastrukturní části holdingu za zhruba 1,5 miliardy eur, což společně s vlastním konzervativním ohodnocením provedeným časopisem Forbes ocenilo jmění Daniela Křetínského na 2 miliardy dolarů. Pro letošek mu tak v seznamu patří 1030. místo.

Nejbohatším Čechem je Petr Kellner, vládce investiční skupiny PPF, do níž náleží také mezinárodní splátková skupina Home Credit nebo telekomunikační operátor O2 Czech Republic. Jmění Petra Kellnera dosáhlo pro letošek rekordní výše, poprvé v historii řebříčku je vyšší než 12 miliard dolarů (přesně 12,2 miliardy dolarů), což je v přepočtu aktuálním kurzem 306 miliard korun. Za růstem stojí především dobré výsledky splátkové skupiny Home Credit, která je lídrem trhu v Číně a vrátila se do černých čísel také v Rusku. O zopakování úspěchu se nyní pokouší na indickém a americkém trhu.

Posílil také Andrej Babiš, druhý nejbohatší Čech, jehož jmění Forbes odhaduje na 3,4 miliardy dolarů. Stojí za tím především méně konzervativní pohled na holding Agrofert a jednotlivá odvětví, v nichž skupina dlouhodobě podniká. Andrej Babiš je v letošním žebříčku pouze o 100 milionů dolarů chudší než americký prezident Donald Trump, jehož bohatství americký Forbes vyčísluje na 3,5 miliardy dolarů. Oba podnikatelé a politici sice vložili své firmy do svěřenského fondu/trustu, zároveň jsou však i nadále příjemci benefitů plynoucích z těchto majetků, takže v žebříčku nejbohatších lidí světa zůstávají.

Celkem ovládají Češi zařazení na seznam dolarových miliardářů jmění ve výši 23,5 miliardy dolarů, což je v přepočtu 590 miliard korun. V meziročním srovnání si polepšili o 5,7 miliardy dolarů. Kromě nově zařazeného Daniela Křetínského za tím stojí také lepší výsledky firem realitního magnáta Radovana Vítka (2,4 miliardy dolarů), investora Karla Komárka (2,2 miliardy dolarů) a uhlobarona Pavla Tykače (1,3 miliardy dolarů).

Zatímco Radovan Vítek a jeho skupina CPI Property Group profitovali z růstu cen nemovitostí především v Berlíně a podařila se jim akvizice 11 velkých obchodních center ve střední Evropě, Karlu Komárkovi se pod značkou Sazka Group dařilo růst v loteriích napříč celou Evropou. Navíc investuje v USA do výroby metanolu. Pavel Tykač jel na vlně celosvětově méně konzervativního pohledu na komodity.

Přibylo žen, nováčků je 195

Na letošním seznamu nejbohatších lidí světa je 227 žen (loni jich bylo 202), přičemž rekordní počet z nich (přesně 56) si zaslouží označení ůself-made“, protože vybudovaly své byznysy z nuly. Nejbohatší „self-made“ ženou je potom hongkongská miliardářka Zhou Qunfei (Čou Čchün-fej), jež stojí za firmou Lens Technology na výrobu dotykových obrazovek, kterou v roce 2015 uvedla na burzu. První self-made ženou z Vietnamu je Nguyen Thi Phuong Thao, jež založila nízkonákladové aerolinie VietJet Air. Celkem je nejvíce žen miliardářek z USA (67), následuje Německo (28) a Čína (23).

Z Číny pochází také nejvíce nováčků v žebříčku, kterých je pro letošek celkem 195 a čínský pas má 76 z nich. Mezi zajímavá jména patří například Australan Manny Stul, jehož hračkářská skupina přišla na trh s populárními figurkami Shopkins, Američan Yvon Chouinard, zakladatel outdoorové značky Patagonia, nebo Mexičan Juan Francisco Beckmann Vidal, který stojí za oblíbenou značkou tequily Jose Cuervo.

Z regionálního hlediska pochází nejvíce miliardářů v žebříčku Forbesu z USA (565), následuje Čína (319), Německo (114), Indie (101) a Rusko (96). Jen samotná Kalifornie, kde sídlí velké technologické firmy, potom přispívá 140 jmény. Celkové jmění všech 2043 miliardářů je 7,67 bilionu dolarů, loni, kdy bylo v žebříčku jen 1810 lidí, přitom dosáhlo 6,48 bilionu dolarů.

Dvacet nejbohatších lidí světa

Pořadí Jméno Jmění (miliardy USD) Země Původ majetku
1. Bill Gates 86 USA Microsoft
2. Warren Buffett 75,6 USA Berkshire Hathaway
3. Jeff Bezos 72,8 USA Amazon
4. Amancio Ortega 71,2 Španělsko Zara
5. Mark Zuckerberg 56 USA Facebook
6. Carlos Slim Helu & rodina 54,5 Mexiko telekomunikace
7. Larry Ellison 52,2 USA software
8. Charles Koch 48,3 USA různé
8. David Koch 48,3 USA různé
10. Michael Bloomberg 47,5 USA Bloomberg LP
11. Bernard Arnault & rodina 41,5 Francie LVMH
12. Larry Page 40,7 USA Google
13. Sergey Brin 39,8 USA Google
14. Liliane Bettencourt & rodina 39,5 Francie L’Oreal
15. S. Robson Walton 34,1 USA Wal-Mart
16. Jim Walton 34 USA Wal-Mart
17. Alice Walton 33,8 USA Wal-Mart
18. Wang ťien-lin 31,3 Čína reality
19. Li Ka-shing 31,2 Hongkong různé
20. Sheldon Adelson 30,4 USA kasina

Češi mezi dolarovými miliardáři

Pořadí Jméno Jmění v mld. USD Původ majetku
105. Petr Kellner 12,2 PPF, Home Credit, O2 Czech Republic
564. Andrej Babiš 3,4 Agrofert
867. Radovan Vítek 2,4 reality, CPI PG
939. Karel Komárek 2,2 Sazka Group, komodity
1030. Daniel Křetínský 2 EPH, energetika
1567. Pavel Tykač 1,3 Czech Coal, energetika

Čtěte také