Víte, kde se vám náklady na život nejvíce prodraží? Jestli tipujete supermoderní Londýn, mondénní Paříž, případně finanční centra typu Singapur či Hongkong, asi se budete pořádně divit. Nálepku nejdražšího města světa si podle dvou renomovaných poradenských společností zaslouží angolská metropole Luanda.

Překvapivé prvenství země v subsaharské Africe má samozřejmě svůj důvod. Ropné bohatství sem totiž přitahuje pracovníky z celého světa, kteří platí přemrštěné ceny za dovážené zboží i vlastní bezpečnost. „Přestože jinak je Luanda považována za relativně levné město, dovozové zboží a bezpečné životní podmínky jsou tu k mání za mimořádně vysoké ceny,“ cituje deník Guardian ze zprávy poradenské společnosti Mercer, která svůj žebříček nejdražších měst světa každoročně sestavuje z pohledu zahraničních zaměstnanců.

luanda_inside1

Luanda, někdejší portugalská kolonie, je pro expaty nejdražší na světě.

Pro názornost – džíny vás v bývalé portugalské kolonii přijdou na 240 dolarů, což je v přepočtu asi 5700 korun, a menu ve fastfoodu na 18,95 dolaru, tedy asi 450 korun. Takové ceny si samozřejmě nemohou všichni dovolit. Africká země, kde většina populace žije s příjmem pod dva dolary na den, je ostatně podle Světové banky na sedmém místě, pokud jde o nerovnost příjmů.

Teprve za ní se v top 5 umístila finanční centra, jako je Hongkong, Curych, Singapur a Ženeva. Poradenská firma přitom v rámci průzkumu zjišťovala ceny 200 položek včetně nákladů na bydlení, dopravu, jídlo, potřeby pro domácnost, oblečení nebo zábavu – a následně je porovnala s cenami v New Yorku. Praha je v žebříčku na 142. místě, kam se od loňska propadla z 92. příčky. Stále je však dražší než třeba Norimberk a Varšava. Bratislava pak obsadila 137. místo.

Čtěte také: TripAdvisor řadí Prahu do top 5 nejlepších měst světa

Na špici nejdražších měst je Luanda i podle poradenské firmy ECA International. Její průzkum jí ale přisoudil až druhé místo – po jihosúdánské Jubě. Také v ní hrají roli vysoké náklady na dovoz zahraničního zboží. Jižní Súdán, který se osamostatnil v roce 2011, vyčerpaly vleklé války se sousedním Súdánem a tamní infrastruktura je vysoce nedostatečná. A ani tahle země netrpí na nedostatek ropných zásob.

Do třetice představila svůj průzkum nejdražších měst světa také společnost Economist Intelligence Unit (EIU). Pro ni je nicméně favoritem finanční a technologické centrum jihovýchodní Asie Singapur. Peněženku tu vyvětráte hlavně v případě oděvů, poplatků za dopravu, a jelikož se jedná o městský stát se zanedbatelnými přírodními zdroji, také za náklady na energie.

singapur_inside

Kromě mrakodrapů má Singapur vysoké i náklady na život.

EIU svůj žebříček počítá podle cen spotřebního koše od bochníku chleba po luxusní vůz, přičemž ceny nemovitostí do průzkumu nezahrnuje. Na druhé místo umístila Paříž, a to navzdory poklesu eura.

„Paříž je prostě strukturálně drahá,“ vysvětluje Jon Copestake, který odpovídá za finální podobu seznamu. Město na Seině je navíc nejnavštěvovanější turistickou destinací – jen letos přilákalo 47 milionů lidí, mimo jiné Číňaňů, kteří drží nad vodou tamní prodej luxusního zboží.

Příští rok by ale pořadím žebříčku měly zamíchat změny směnných kurzů. „Posilování dolaru posune nahoru řadu amerických měst. Do první desítky by se mohl dostat třeba New York, který tam nebyl už roky,“ předpovídá Copestake. Prvenství podle něj zřejmě získá Curych (momentálně je na 4. místě), a to kvůli odpoutání švýcarského franku od eura začátkem roku 2015.

Do desítky nejdražších destinací se zřejmě dostane i letos jedenáctý Londýn. Ten byl drahým městem vždycky, v posledních letech tam ale ceny stagnovaly a dolů je tlačila i nízká inflace a spotřebitelská poptávka. „Pozorujeme tu silný efekt Lidl-Aldi, který tlačí ceny dolů a jasně ukazuje, že spotřebitelé teď nakupují mnohem uvědoměleji,“ dodává expert.