Aktuální vydání magazínu Forbes

Nejmocnější lidé světa: Kdo má větší moc, Putin, nebo Obama?

Pošli to dál

Nikdo by asi neoznačil Vladimira Putina za správného chlapa. V roce 2014 se vydal obsadit Krym a vedl ošklivou válku na sousední Ukrajině, během které téměř jistě Ruskem dodaná raketa země-vzduch sestřelila civilní dopravní letadlo. Ale jako nespornou, nepředvídatelnou a nevypočitatelnou hlavu energeticky bohatého státu s jadernými hlavicemi by ho nikdo neoznačil za slabého.

Kdo je tedy silnější? Všemocná, bojechtivá hlava bývalé supervelmoci, nebo svázaná hlava dominantní země světa? Už druhým rokem vybral magazín Forbes ruského prezidenta jako nejmocnější osobu na světě. Následuje americký prezident Barack Obama a čínský vůdce Si Ťin-pching.

Pravidelný žebříček 72 nejmocnějších lidí světa vychází z hlasování redaktorů magazínu Forbes, kteří započítávají věci, jako jsou finanční zdroje, rozsah a použití síly. Lidé na seznamu utváří a ohýbají svět, pohybují lidmi, trhy, armádami a myšlenkami.

Tohle je druhý rok po sobě, kdy vyhrál Vladimir Putin, předtím stál v čele žebříčku několik let Barack Obama. Výjimka byl rok 2010, kdy v čele stanul Chu Ťin-tcha, tehdejší prezident rychle se rozvíjející Číny.

První pětice letos zůstává stejná jako loni.

10 nejmocnějších lidí světa

Vladimir Putin Barack Obama Si Ťin-pching Papež František Angela Merkelová Jane Yellen Bill Gates Mario Draghi Sergey Brin Larry Page
<
>
8. Mario Draghi, šéf Evropské centrální banky

Do žebříčku 72 nejmocnějších lidí světa, který najdete kompletní na stránkách amerického Forbesu, se dostalo celkem 12 nováčků. Mezi nimi je třeba indický premiér Naréndra Módí, egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí nebo nejbohatší člověk Číny a zakladatel Alibaby Jack Ma.

Čtěte také