Je za tím strava? Nadmořská výška? Nebo snad Keňani běhají tak rychle proto, že mají speciální geny či proto, že jsou s během spojeni odmala, když na vyučování i zpět musí často mnoho kilometrů po svých? Keňa prostě od přírody běhá rychle a teď chce tento fenomén vytěžit ještě víc – východoafrická země se chystá produkovat špičkové běžecké boty.

Roky se ti věčně druzí běžci i vědci snaží zjistit, proč rozvojová, 43milionová země produkuje tak obří počet špičkových vytrvalců. Její reprezentanti totiž ovládají významné vytrvalostní běhy od 80. let a za tu dobu posbírali na padesát olympijských medailí. Bostonský maraton vyhrál od roku 1988 některý z Keňanů ve dvaceti z osmadvaceti ročníků, traťové rekordy v tom pražském patří v obou kategoriích Keni, osm z deseti nejrychlejších mužů na maratonské trati jsou Keňani, u žen jsou v top 10 čtyři.

Dva podnikatelé se teď rozhodli, že na běžeckém věhlasu, který obklopuje africké běžce, vybudují byznys a budou přímo v zemi vyrábět první běžecké boty se značkou Made in Kenya. Keňský podnikatel Navalayo Osembo a jeho americký kolega Weldon Kennedy, který v Keni žije, založili společnost jménem Enda, což ve svahilštině znamená „Běž“.

„Chtěli jsme, aby Keňa mohla profitovat na běžeckém průmyslu a reputaci na dlouhých tratích,“ říká Osembo, který pochází z vesnice kousek od Eldoretu, odkud vzešly řady keňských běžeckých šampionů. Značka si do svého loga vybrala kopí podobné tomu na keňské vlajce. „Je pro nás symbolem svobody,“ vysvětlil Osembo na serveru Quartz.

Enda věří, že svou produkci rozjede v září, pokud její kampaň na Kickstarteru bude úspěšná. Výrobci už mají prototyp první boty, což by měl být lehký tréninkový model s malým rozdílem výšky podrážky mezi patou a špičkou.

enda

Enda plánuje cílit na běžce ve Spojených státech, kde typický zákazník podle jejích průzkumů utrácí mezi 100 a 125 dolary za speciální běžecké boty. Enda by měla být konkurenceschopná i díky tomu, že podle obnovené obchodní smlouvy AGOA mezi Amerikou a čtyřicítkou afrických zemí budou její boty osvobozeny od daní.

Vyrábět keňské běžecké boty je skvělý byznys plán, ale ten se snadněji řekne, než provede. Tamní sektor výroby textilu je stále velmi malý, pár společností, mezi něž patří Baťa nebo tchajwanská New Wide, už tam sice boty a doplňky vyrábějí, ale žádná z nich se nezaměřuje na atletický segment.

Prozatím bude většina „součástek“ bot Enda vyráběna i importována z továrny v čínském Tung-kuanu, která patří americkým obuvníkům Jones & Vining, a v Keni se bude obuv „jen“ kompletovat. Oba podnikatelé však touží po tom, že celá produkce bude jednou probíhat na černém kontinentu. „Je to obrovský byznys,“ věří Kennedy.

Enda chce rovněž u amerických zákazníků dělat osvětu v otázce keňské kultury. „Když se dnes někoho zeptáte na Keňu, řekne vám: běh, divočina, chudoba,“ tvrdí Kennedy a doufá, že i díky němu se rozjede diskuze o designu, technologiích a inovacích. Protože nejen běh = Keňa.