Aktuální vydání magazínu Forbes

Ženy, které mají vliv (i na vás)

Nejvlivnější ženy Česka 2014. Forbes přináší už potřetí žebříček 50 žen, které mají odvahu stát v čele vlastních firem i velkých korporací, mají vliv na tisíce životů a spoustu peněz. Jsou to ty, které se nebojí být v popředí, i ty, které mají velký vliv, ačkoli je skoro nikdo nezná.

Partnerem speciálu je

Tento žebříček sestavujeme každý rok především proto, abychom, stejně jako americký Forbes, který ho sestavuje pro celý svět už deset let, tyto ženy podpořili. Věříme, že mohou být inspirací pro ostatní.

Níže najdete nejen žebříček za rok 2014, ale i několik informací a grafů, které naznačují, že podpora žen má i v současném světě své místo, protože být ženou je v některých zemích stále překážka na cestě k úspěchu. A jak je tomu v Česku?

Nejvlivnější ženy Česka 2014


V čele žebříčku stojí vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Razantní veřejná žalobkyně, která rozkrývá propojení byznysu a nejvyšší politiky, vyhrála už podruhé za sebou. Následuje nová evropská komisařka Věra Jourová a šéfka mocného Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Na seznamu je 15 nových jmen. Přibyly hlavně majitelky firem s ročním obratem nad 200 milionů korun a vlivné ženy z veřejné správy.

50 nejvlivnějších žen Česka

1. Lenka Bradáčová<br>
vrchní státní zástupkyně v Praze<br><br>
Dlouhodobě a systematicky řeší korupci, praní špinavých peněz a propojení byznysu s politikou. Poprvé na sebe výrazně upozornila ještě jako ústecká žalobkyně, když dostala do vězení šéfa dotačního úřadu v kauze ROP Severozápad Petra Kušnierze. Před soudem je díky ní lobbista Marek Dalík, rukama jí prošly také kauzy Pražský dopravní podnik, korupce v justici nebo nevýhodný prodej OKD. Právě řeší kauzy kolem Ivo Rittiga a nově prověřuje i několik kauz kolem společnosti ČEZ a prodej Škody Plzeň.
2. Věra Jourová<br>
komisařka Evropské unie<br><br>

Historicky první Češka v Evropské komisi, předtím místopředsedkyně hnutí ANO a ministryně pro místní rozvoj. V komisi má na starosti spravedlnost, spotřebitele, rovnost žen a mužů a témata jako evropský zatykač, ochrana dat nebo kvóty. Nejvýše postavená Češka v evropských institucích přímo ovlivňuje život všech lidí v Evropské unii. 3. Alena Vitásková<br>
předsedkyně, Energetický regulační úřad<br><br>

Vlivná žena české energetiky je ve funkci od srpna 2011. Bývalá vrcholová manažerka plynárenských firem (RWE Transgas, Pražská teplárenská) proslula bojem proti solárníkům a snahou osekat jejich miliardové zisky. Energetický regulační úřad je mocná instituce: hlídá ceny elektřiny a plynu, čímž ovlivňuje příjmy společností ČEZ nebo RWE. Sama Vitásková čelí kvůli solárním licencím žalobě, která ji může připravit o místo. 
4. Kateřina Jirásková<br>
finanční ředitelka a předsedkyně představenstva, PPF<br><br>

Nejvýznamnější finanční ředitelka v Česku sedí v pátém patře PPF Gate v Praze poblíž Petra Kellnera. Členka vrcholového vedení a předsedkyně představenstva PPF se podílí na strategickém rozhodování skupiny, jejíž aktiva dosahují 21 miliard eur, čistý zisk 450 milionů a tržby 6,3 miliardy eur (za rok 2013). Během uplynulého roku se podílela na projektu financování koupě podílu v O2, při kterém šlo o úvěr ve výši 2,288 miliardy eur. Ve skupině PPF se vypracovala od píky: začínala tady v roce 2000 jako portfolio manažerka. Později spravovala Generali PPF Asset Management, jedno z největších středoevropských portfolií.
5. Michaela Chaloupková<br>
ředitelka divize správa, členka představenstva, ČEZ<br><br>

Jediná žena v nejvyšším vedení ČEZ. Po 12 letech působení v polostátní energetické firmě se Chaloupková stala šéfkou její druhé největší divize správa. Spadá pod ni kromě nákupu (který vedla doteď) také personalistika. Na starosti má 500 zaměstnanců a její divizí proteče za rok 100 miliard korun. Na konci roku 2013 se navíc ve firmě stala CSR ambasadorkou (společenská odpovědnost).
6. Petra Procházková<br>
finanční ředitelka, Agrofert<br><br>

Nemám rodinu, mám místo ní Agrofert, prohlašuje tato žena, která se těší maximální důvěře Andreje Babiše. Díky němu je nejvýše postavenou ženou celé skupiny – a taky nejvlivnější. I uvnitř Agrofertu má pověst člověka, který žije jen pro firmu. Na začátku roku 2013 se stala členkou jejího představenstva, předtím vedla finance a celé účetní oddělení.
Partner speciálu<br>Vítejte ve světě MasterCard® ELITE programu, který je určen držitelům prestižních karet MasterCard®!<br>
Využijte exkluzivní benefity a speciální nabídky u vybraných partnerů v České republice i v zahraničí. Staňte se i vy váženými zákazníky, které každý obchodník rád přivítá ve svém obchodě!<br>
Stačí, když budete v partnerských obchodech platit svou prémiovou kartou MasterCard® a prokážete se identifikační kartou ELITE.<br><br>

Více informací na <a href="http://www.eliteprogram.cz">www.eliteprogram.cz</a> 7. Libuše Šmuclerová<br>
generální ředitelka, Czech News Center<br><br>

Stojí v čele vydavatelství s obratem 2,2 miliardy korun a ziskem zhruba 400 milionů korun. Mnozí jí předpovídali rychlý pád poté, co na konci roku 2013 koupili společnost Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Svou pozici si přesto udržela a řídí firmu, která má 3,75 milionu čtenářů měsíčně. Jejím hlavním titulem je deník Blesk (prodej sice klesá, ale mezi českými novinami zůstává jedničkou), dále deníky AHA a Sport a týdeník Reflex.
8. Michaela Erbenová<br>
ředitelka divize pro dohled a regulaci finančního trhu, MMF<br><br>

Uznávaná česká ekonomka a bývalá členka rady ČNB působí v Mezinárodním měnovém fondu už sedm let. Druhým rokem má na starosti dohled nad analýzami a technickým poradenstvím v několika klíčových oblastech: bankovnictví, pojišťovnictví a na kapitálovém trhu. Během finanční krize pracovala například na ozdravení Lotyšska, kde dohlížela na plnění reforem.
9. Simona Sokolová<br>
ředitelka, Olma; členka představenstva, Agrofert<br><br>

V Agrofertu řídí společnosti Olma a Profrost a od loňska taky drůbežářské firmy Vodňanské kuře a slovenskou Hyzu. Sama o sobě říká, že pokud má nějaký vliv, tak maximálně na krávy a kuřata, ale opak je pravdou. Olma pod jejím vedením výrazně zvyšuje zisk: oproti předešlému období narostl skoro o polovinu na 183 milionů korun (při tržbách 3,2 miliardy). Hodně tomu napomohla smlouva s největším polským obchodním řetězcem Biedronka.
10. Michaela Maláčová<br>
spolumajitelka, BM Management<br><br>

Prodala Českou Miss a začala podnikat se svým manželem Zdeňkem Bakalou. Celá skupina BMM má pod sebou přibližně 15 miliard korun a více než pět tisíc zaměstnanců. Maláčová se stará o některé její části včetně té neziskové (Fondation Michaela et Zdenek Bakala a Knihovna Václava Havla). Nové Forum Karlín, ve kterém se pořádají různé kulturní a společenské akce, se postupně zaplňuje a sídlí v něm i vydavatelství Economia. Součástí skupiny je také firma Luxury Brand Management, která prodává luxusní značky jako Vertu, La Perla, Tod’s, Hublot nebo Armani.
11. Jitka Cechlová Komárková<br>
majitelka, Bonatrans<br><br>

Jediná žena v našem žebříčku nejbohatších Čechů se vyhýbá médiím. Její majetek letos Forbes ohodnotil na 5,9 miliardy korun. Se svým manželem Alešem Cechlem řídí a ovládá společnost Bonatrans, předního světového výrobce železničních kol a dvojkolí, již získala v roce 2010 při dělení majetku rodiny Komárkových. Firma v poslední době začala výrazně expandovat do zahraničí. Počátkem roku 2014 koupila německého konkurenta Gutehoffnungshütte Radsatz a míří také na východ – Indii staví továrnu na obrábění kol a náprav.
12. Jiřina Nepalová<br>
spolumajitelka, Renomia<br><br>

Největší pojišťovací makléřskou společnost v Česku založila Nepalová v roce 1993 v Hranicích na Moravě a dodnes ji řídí se svými dvěma syny Jiřím a Pavlem. Firma vykázala loni zisk 94,4 milionu korun a ke konci září 2014 spravovala pojistné ve výši 5,8 miliardy korun – to je oproti loňsku nárůst o půl miliardy. 
13. Renata Mrázová<br>
generální ředitelka, ING Pojišťovna<br><br>

Členka globálního managementu evropské pojišťovací části ING byla součástí týmu, který poslední tři roky připravoval odtržení pojišťovacího byznysu od mateřské firmy a jeho vstup na burzu (odteď ponese název NN Group). Mrázová v České a Slovenské republice řídí holding zahrnující 11 entit, které vloni dohromady vykázaly zisk 839 milionů korun. Má pod sebou dohromady 750 zaměstnanců a 1,3 milionu klientů.
14. Jaroslava Valová<br>
zakladatelka a majitelka, Siko koupelny<br><br>

Z nuly a v podstatě sama postavila největší českou firmu v oboru – v obchodech Siko se letos prodá zboží za 2,6 miliardy korun. Firmu založila doma v jihočeských Čimelicích z rodinných úspor a zaměstnala v ní všechny tři děti. Dnes má společnost přes 50 poboček v Česku i na Slovensku. Řízení firmy Valová postupně přenechává synům Tomášovi a Vítězslavovi a začíná mít čas na věci, „které dřív nestíhala“. Třeba na charitu – letos poslala pět milionů na Dobrého anděla.
15. Klára Starková<br>
provozní ředitelka, Generali PPF Holding<br><br>

Jediná žena v nejvyšším vedení této společnosti. Na starosti má provoz, IT, nákup a rozvojové programy. Loni dohlížela kromě Česka na Polsko a Slovensko, teď se její region rozšířil o Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko, Maďarsko a několik dalších zemí. Rozhoduje přibližně o 15 miliardách korun a má pod sebou tři tisíce zaměstnanců.
16. Irena Pelikánová<br>
soudkyně tribunálu Soudního dvora Evropské unie
<br><br>
Nejvýše postavená česká soudkyně je do roku 2019 zvolena členkou Tribunálu, tedy soudu prvního stupně Evropské unie. Na tento soud se obracejí jednotlivé státy, firmy i občané v případech žalob vůči orgánům EU. Jedná například o kartelech nebo ochranných známkách v rámci celé unie. Navíc se na ministerstvu spravedlnosti (na kterém je vlivným náměstkem její syn) podílí na přípravě novely občanského zákoníku.
17. Simona Otavová<br>
finanční ředitelka, Metalimex <br><br>

Otavovi jsou už po několik generací pevně spjatí s Ostravskem a uhelným byznysem. Hlavou rodiny je otec Petr Otava, stoprocentní vlastník skupiny MTX CZ, do níž patří obchodník s komoditami Metalimex, koksovna OKK a výrobní firmy Al Invest Břidličná a Měď Povrly. Jeho děti Simona a Petr (výkonný šéf Metalimexu) firmu v budoucnu nejspíš zdědí. Obrat celé skupiny dosahuje 29 miliard korun.
18. Kamila Horáčková<br>
ředitelka investic, pojišťovna AXA Winterthur 
<br><br>
Investiční ředitelka největší švýcarské pojišťovny. Spravuje majetek (akcie, dluhopisy, nemovitosti) v přepočtu za dva biliony korun. Od nového roku povýší: kromě řízení aktiv ve Švýcarsku povede mezinárodní týmy skupiny AXA zodpovědné za investice do akcií a hedgeových fondů celé skupiny. Spolu s rodinou žije čtvrtým rokem ve Švýcarsku.
Partner speciálu<br>Vítejte ve světě MasterCard® ELITE programu, který je určen držitelům prestižních karet MasterCard®!<br>
Využijte exkluzivní benefity a speciální nabídky u vybraných partnerů v České republice i v zahraničí. Staňte se i vy váženými zákazníky, které každý obchodník rád přivítá ve svém obchodě!<br>
Stačí, když budete v partnerských obchodech platit svou prémiovou kartou MasterCard® a prokážete se identifikační kartou ELITE.<br><br>

Více informací na <a href="http://www.eliteprogram.cz">www.eliteprogram.cz</a> 19. Simona Hornochová<br>
náměstkyně ministra financí pro daně a cla
<br><br>
Jedna z nejvlivnějších žen ve veřejné správě. Přímo ovlivňuje výši daní, kterých se v Česku vybere zhruba 750 miliard korun ročně. Specialistka na firemní daně pracovala několik let v EY, než si ji Andrej Babiš vybral za náměstkyni. Je podepsaná pod klíčovými zákony. Podle jednoho z nich se má začít danit podezřelý majetek nad deset milionů, jehož původ nebude možné prokázat.
20. Šárka Litvinová<br>
spolumajitelka a ředitelka, Asiana 
<br><br>
Spolu s manželem Alexejem Litvinem založila v roce 1993 společnost, která provozuje portál Letuška.cz. Loni na něm prodali letenky za 1,85 miliardy korun. V Česku, kde jako první nabídli možnost rezervace letenek online, jim patří dvacetiprocentní podíl na trhu. Pobočky mají i na Slovensku, v Bulharsku a v Gruzii.
21. Petra Fundová<br>
generální ředitelka a jednatelka, Burda Praha 
<br><br>
Rozhoduje o největším vydavatelství časopisů v zemi – vydává přibližně 40 titulů. Společnost v roce 2012 poprvé dosáhla miliardového obratu, v roce 2013 miliardový obrat přesáhla a letos je tendence opět rostoucí. Časopisy jako Elle, Marianne, InStyle, Marie Claire či Apetit každý měsíc čte přes 730 tisíc lidí.
22. Michaela Marksová-Tominová<br>
ministryně práce a sociálních věcí <br><br>

V politice se pohybuje už dlouho. Má dobré postavení v ČSSD i u lidí, kteří se zabývají lidskými právy, menšinami a bojem proti diskriminaci. Na ministerstvu, kde je od letošního ledna, je výraznou osobností. Sama se zabývá hlavně postavením žen, prosazuje kurzarbeit a k nelibosti neziskových organizací nechala projít zákon, který omezuje provoz lesních školek.
23. Jarmila Ivánková<br>
finanční ředitelka, OKD<br><br>

V OKD se toho za poslední rok hodně změnilo, ale Ivánková zůstává na své pozici. Co se s touto černouhelnou firmou stane, ukáže teprve čas, ale jisté je, že tato žena v tom bude hrát důležitou roli. Na společnosti, která loni vykázala provozní ztrátu ve výši téměř 22 miliard korun, závisí osud 11 tisíc zaměstnanců. V nejbližší době dojde ke sloučení dolů Darkov a Karviná, časem se přidruží i důl ČSM.
24. Daniela Razimová<br>
výkonná ředitelka, lidské zdroje, Home Credit
<br><br>
Jediná žena v jedenáctičlenném vedení úvěrové společnosti Home Credit ze skupiny PPF. Zodpovídá za celý přijímací systém zaměstnanců a taky za nábor specialistů pro nové trhy – Home Credit vysílá v rámci své expanze desítky tisíc lidí do Asie. Razimová má pod sebou 70 tisíc zaměstnanců a rozpočet ve výši 450 milionů eur.
25. Hana Machačová<br>
náměstkyně generálního ředitele, Kooperativa
<br><br>
Ve druhé největší pojišťovně v Česku se zhruba pětinovým podílem na trhu má na starosti oblast obchodu. Jako místopředsedkyně představenstva se podílí také na celkové strategii a produktech. Pojišťovna má přes dva miliony klientů, loni vydělala 3,45 miliardy korun čistého při předepsaném pojistném ve výši 31,3 miliardy korun. 
26. Marie Chatardová<br>
velvyslankyně ČR ve Francii a Monaku
<br><br>
Má na starosti nejen jednu z klíčových zemí EU (obrat obchodu mezi Francií a ČR vzrostl na 250 miliard korun), ale zastupuje Česko také ve výkonné radě UNESCO a v mezinárodní organizaci Frankofonie. Svoji ambasádu, která stojí vedle Eiffelovy věže, nabízí českým firmám a podnikatelům pro obchodní jednání. Během uplynulého roku otevřela honorární konzuláty v Guadeloupu, na Martiniku a v Dijonu.
27. Taťána le Moigne<br>
šéfka české pobočky Google<br><br>
V čele české pobočky Googlu stojí od roku 2006, kdy ji sama pomáhala založit. Do té doby pracovala pro Microsoft. Google postupně začíná vyhrávat dlouho nerozhodný souboj vyhledávačů s konkurenčním Seznamem. Značně mu v tom napomáhá rozšíření mobilů s operačním systémem Android.
28. Kateřina Šimáčková<br>
soudkyně, Ústavní soud<br><br>
Nejmladší ústavní soudkyně proslula rozhodnutími, která jdou často proti většinovému názoru. Zrušila třeba vazbu na Ratha („Nelze brát ohledy na to, že si lidé vybrali zloducha, vazba není trest,“ komentovala to), u rozvedených rodičů jde naproti otcům (lepší je střídavá péče než výchova matkou) a stojí i za novou interpretací občanského zákoníku ve prospěch slabší strany.
29. Hana Brixi<br>
hlavní analytička, Světová banka<br><br>
Vede strategii Světové banky v oblastech zdravotnictví, školství a sociální politiky pro země Blízkého východu a severní Afriky. S reformami v těchto oblastech tak radí například Ománu, Egyptu nebo Saúdské Arábii. Její výzkum ovlivňuje řízení veřejných výdajů i v EU a USA a její názor zajímá také OECD, MMF, UNICEF a WHO. Mezi lety 2004 až 2010 pobývala v Číně, kde navrhovala reformy zdravotnictví a sociálních služeb.
30. Petra Kvitová<br>
tenistka<br><br>
Poté, co česká tenisová jednička letos znovu vyhrála Wimbledon, poskočila ve světovém žebříčku WTA z loňské 11. příčky na aktuální 4. pozici. Za svou dosavadní kariéru vydělala už více než 17 milionů dolarů na prize money, přes pět milionů dolarů si přitom připsala jen za letošní rok (za triumf ve Wimbledonu brala 61 milionů korun). Je tváří UniCredit Bank, značky Nike nebo raket Wilson a od letoška ve světě zastupuje marketingový gigant IMG, do jehož stáje patří také Maria Šarapova nebo Novak Djokovič.
Partner speciálu<br>Vítejte ve světě MasterCard® ELITE programu, který je určen držitelům prestižních karet MasterCard®!<br>
Využijte exkluzivní benefity a speciální nabídky u vybraných partnerů v České republice i v zahraničí. Staňte se i vy váženými zákazníky, které každý obchodník rád přivítá ve svém obchodě!<br>
Stačí, když budete v partnerských obchodech platit svou prémiovou kartou MasterCard® a prokážete se identifikační kartou ELITE.<br><br>

Více informací na <a href="http://www.eliteprogram.cz">www.eliteprogram.cz</a> 31. Kateřina Zychová<br>
zakladatelka, investiční fond Verdi Capital<br><br>
Investiční manažerka spravuje majetek Čechů a Slováků v hodnotě pět miliard korun. Rodačka z Ostravy prošla několika významnými investičními domy na Wall Street a v Londýně včetně J. P. Morgan a Goldman Sachs. V roce 2011 založila hedgeový fond, který postupně rozšířila o správu majetku a letos také o investice do private equity. 
32. Karolína Topolová<br>
ředitelka, AAA Auto Group<br><br>
Od roku 2012 šéfuje největší síti obchodů s ojetými vozy v Česku. V jejím čele zůstává i poté, co letos na podzim získal 95 procent v AAA Auto Group mezinárodní fond Arbis Capital Partners. Skupina, která vedle Česka funguje i na Slovensku, v Rusku a Maďarsku, má obrat 379 miliard eur a dva tisíce zaměstnanců. Loni prodala 57 tisíc aut (67 procent u nás), letos by to mělo být již přes 63 tisíc. Příští rok plánuje expanzi do Polska a do dvou až tří let do Rumunska.
33. Tamara Kotvalová<br>
majitelka, Carollinum; spolumajitelka, Servind<br><br>
Nejvlivnější žena českého byznysu s luxusem. Její firma zastupuje celkem 24 světových značek, mezi jinými Patek Philippe, Montblanc, Rolex a také Roger Dubuis, Jaeger LeCoultre či Chaumet. Loni utržila rekordních 390 milionů korun. Kotvalová je zároveň spolumajitelkou firmy na autolaky Servind s půlmiliardovým obratem.
34. Meda Mládková<br>
mecenáška, galeristka, Nadace Jana a Medy Mládkových<br><br>
Filantropka, která Praze věnovala uměleckou sbírku v hodnotě 600 milionů korun, získala mocného spojence, když se generálním partnerem Musea Kampa stala skupina Vítkovice Machinery Group miliardáře Jana Světlíka. Je stále mimořádně činná v pražském kulturním prostoru – kromě toho, že dodnes osobně rozhoduje o jednotlivých výstavách v Museu Kampa, angažuje se i v obnově Werichovy vily, z níž chce projekt její nadace vytvořit velkorysý kulturní prostor přístupný veřejnosti i umělcům. 
35. Pavla Gomba<br>
ředitelka, UNICEF ČR<br><br>
Český UNICEF patří mezi nejúspěšnější pobočky této organizace. Vloni se jeho šéfce podařilo zvýšit příjmy fondu na 69 milionů a letos to bude ještě o pětinu víc (veškeré příspěvky jsou od dobrovolných dárců). Nyní se snaží o prosazení institutu dětského ombudsmana. Je taky členkou výboru Standing Group, který schvaluje strategii pro celosvětový UNICEF.
36. Božena Jirků<br>
výkonná ředitelka Nadace Charty 77, ředitelka Konta Bariéry <br><br>
Její Konto Bariéry je největší program v rámci Nadace Charty 77. Za 21 let svého fungování vybralo od individuálních i firemních dárců 300 milionů korun, celá nadace pak téměř miliardu korun. Bariéry jsou v Česku největší charitou co do počtu pravidelných dárců (40 tisíc) i rozdělených peněz (letos 60 milionů korun). Jirků teď chce do nadace dostat víc firemního myšlení a vybrat ještě víc peněz. „Charita je skutečný byznys. Musíme ukázat, že nejsme nějaké dobročinné tety,“ říká. 37. Livia Klausová<br>
velvyslankyně ČR na Slovensku<br><br>
Bratislavská rodačka, manželka bývalého prezidenta a ekonomka je od minulého roku velvyslankyní u našeho nejbližšího souseda. Někdejší členka dozorčí rady České spořitelny a dalších významných firem jako ČEZ a ZVVZ Milevsko nadále zůstává předsedkyní správní rady Nadačního fondu manželů Klausových. Ten podporuje vzdělání dětí z dětských domovů nebo seniorů a v loňském roce rozdal skoro šest milionů korun. Navíc je čestnou patronkou Registru dárců kostní dřeně.
38. Martina Grygar-Březinová<br>
generální ředitelka, Sodexo Benefity<br><br>
Řídí největší byznys se stravenkami a dalšími benefity v ČR. Společnost má 150 zaměstnanců, roční tržby devět miliard korun a 650 tisíc zákazníků. Březinová působila dříve ve společnostech PricewaterhouseCoopers a Telefónica O2. 
39. Zuzana Tairova<br>
místopředsedkyně představenstva, Český Aeroholding<br><br>
Od letošního července je zodpovědná za oblast ekonomiky a finančních vztahů v holdingu s osmimiliardovým obratem, do kterého patří Letiště Praha nebo většinový podíl v ČSA. Šestnáct let pracovala ve společnosti PricewaterhouseCoopers, kde od roku 2007 zastávala pozici ředitelky v oddělení auditorských služeb, a to i jako členka regionálního vedení auditorských služeb ve střední a východní Evropě.
40. Vladimíra Glatzová<br>
partnerka, Glatzova&Co.<br><br>
Přední česká advokátka, specialistka na obchodní spory, fúze a akvizice, zakladatelka advokátní kanceláře, která působí v Česku už dvacet let a pravidelně se umisťuje v prestižních mezinárodních žebříčcích. Je členkou představenstva České advokátní komory a přispívá do několika nadací. 42. Zuzana Ceralová Petrofová<br>
majitelka, Petrof<br><br>
Je dědičkou firmy, která letos slaví 150 let a kterou několikrát zachránila před krachem. Obrat firmy Petrof se v posledních letech pravidelně pohybuje nad hranicí 210 milionů korun. Petrofová se výrazně angažuje v královéhradeckém regionu, třeba v podpoře hudební výchovy ve školách a školkách. 
43. Eva Filipi<br>
velvyslankyně ČR v Sýrii<br><br>
„Máme bezpečnostní tým, máme pancéřová vozidla. Je to diplomacie trochu jiného druhu, ale je to stále diplomacie,“ říká o své práci Eva Filipi, která je diplomatkou na Blízkém východě přes 20 let. Nově zvolený velvyslanec USA Andrew Schapiro poděkoval za to, že je naše ambasáda v Damašku otevřená, již dva roky totiž zastupuje i americké zájmy. 
Partner speciálu<br>Vítejte ve světě MasterCard® ELITE programu, který je určen držitelům prestižních karet MasterCard®!<br>
Využijte exkluzivní benefity a speciální nabídky u vybraných partnerů v České republice i v zahraničí. Staňte se i vy váženými zákazníky, které každý obchodník rád přivítá ve svém obchodě!<br>
Stačí, když budete v partnerských obchodech platit svou prémiovou kartou MasterCard® a prokážete se identifikační kartou ELITE.<br><br>

Více informací na <a href="http://www.eliteprogram.cz">www.eliteprogram.cz</a> 44. Anna Šabatová<br>
ombudsmanka<br><br>
Celý život se zabývá ochranou lidských práv, je signatářkou Charty 77, jíž byla v roce 1986 mluvčí, dostala i několik ocenění včetně Ceny OSN za obranu lidských práv. Jako ombudsmanka pomáhá v případech, kdy úřady či jiné instituce jednají v rozporu s právem nebo jsou nečinné a taky v případech diskriminace. Zastala se třeba dvou muslimek s tím, že mají právo nosit na české střední škole šátky.
45. Petra Němcová<br>
modelka a zakladatelka Happy Hearts Fund<br><br>
Tato úspěšná topmodelka tráví hodně času na Haiti se svým partnerem a místním premiérem Laurentem Lamothem. V roce 2005 založila fond Happy Hearts Fund, který staví školy v místech postižených přírodními katastrofami. Zatím rozdal 15 milionů dolarů a postavil skoro 100 škol v devíti zemích světa. „Přicházíme, když se ostatní balí, protože to už není sexy,“ říká. Navíc prodává vlastní značku luxusních vonných svíček Be the Light.
46. Ludmila Varmužová<br>
ředitelka a předsedkyně správní rady, Delimax<br><br>
Stojí v čele předního českého výrobce lahůdek a zpracovatele ryb s ročním obratem 1,4 miliardy korun. Hodonínský podnik se stoletou tradicí a čtyřmi stovkami zaměstnanců se loni umístil v žebříčku Forbesu 50 největších rodinných firem. Společnost, která kromě Evropy dodává na Nový Zéland, do Austrálie a Uruguaye, vlastní rodiče Ludmily Varmužové. 
47. Jaroslava Haid-Járková<br>
generální ředitelka, Henkel ČR<br><br>
I po šesti letech jejího vedení se Henkel (značky Persil nebo Schwarzkopf) drží na pozici lídra českého trhu ve všech třech svých divizích. V segmentu Pracích a čisticích prostředků mu patří dokonce druhá příčka v rámci Evropy hned za Rakouskem. Obrat společnosti se meziročně zvýšil o tři procenta na 6,24 miliardy korun a firma i za letošní rok očekává další růst.
48. Magdalena Souček<br>
vedoucí partnerka, EY<br><br>
Nejvýše postavená žena českého poradenského byznysu. Kromě Česka pod ni spadá celý region střední a jihovýchodní Evropy s ročními tržbami 2,7 miliardy korun. Je mecenáškou Národního divadla a členkou řídícího výboru Americké obchodní komory v ČR. 
49. Jana Moravová<br>
výkonná ředitelka, Mountfield<br><br>
Do Mountfieldu se letos po dvou letech vrátilo Kolo štěstí a spolu s ním Béda Trávníček, tentokrát už ne kreslený, ale v podobě herce Oldřicha Navrátila, a přibyla k němu ještě rodina – manželka a dcera. Mountfield si stále drží pozici českého a slovenského lídra na trhu specializované zahradní techniky a bazénů s tržbami ve výši 5,1 miliardy korun. V březnu firma také zahájila provoz nového webu a e-shopu. 
50. Zuzana Baudyšová<br>
zakladatelka, nadace Naše dítě<br><br>
Založila Linku bezpečí a už víc než 20 let vede jednu z nejviditelnějších českých nadací, která ročně rozdá přes deset milionů korun a celkem rozdělila skoro 300 milionů. V roce 1995 se stala čestnou členkou největší britské organizace na ochranu dětí National Society Prevention Cruelty to Children. Partner speciálu<br>Vítejte ve světě MasterCard® ELITE programu, který je určen držitelům prestižních karet MasterCard®!<br>
Využijte exkluzivní benefity a speciální nabídky u vybraných partnerů v České republice i v zahraničí. Staňte se i vy váženými zákazníky, které každý obchodník rád přivítá ve svém obchodě!<br>
Stačí, když budete v partnerských obchodech platit svou prémiovou kartou MasterCard® a prokážete se identifikační kartou ELITE.<br><br>

Více informací na <a href="http://www.eliteprogram.cz">www.eliteprogram.cz</a>
<
>
4. Kateřina Jirásková
finanční ředitelka a předsedkyně představenstva, PPF

Nejvýznamnější finanční ředitelka v Česku sedí v pátém patře PPF Gate v Praze poblíž Petra Kellnera. Členka vrcholového vedení a předsedkyně představenstva PPF se podílí na strategickém rozhodování skupiny, jejíž aktiva dosahují 21 miliard eur, čistý zisk 450 milionů a tržby 6,3 miliardy eur (za rok 2013). Během uplynulého roku se podílela na projektu financování koupě podílu v O2, při kterém šlo o úvěr ve výši 2,288 miliardy eur. Ve skupině PPF se vypracovala od píky: začínala tady v roce 2000 jako portfolio manažerka. Později spravovala Generali PPF Asset Management, jedno z největších středoevropských portfolií.

Ženy v Česku

Česká republika se v žebříčku Global Gender Gap Report od Světového ekonomického fóra každý rok propadá. Letos jsme mezi 142 hodnocenými státy skončili až na 96. místě.

Hlavní vinu na tom nese poměrně nízký počet žen v českém parlamentu a ve vládě. A také to, že jsme v posledních 50 letech neměli prezidentku. Ženy v Česku mají navíc průměrně nižší mzdy. Na druhou stranu se Češky dožívají vyššího věku a vysokoškolského vzdělání dosáhne více žen než mužů.

Z průzkumu lze vyvodit, že pro ženy je nejlepší život na Islandu nebo v dalších severských státech, které obsadily všechny přední příčky. V tomto žebříčku (ne)rovnosti najdeme i některé zajímavosti, které ukazují, jak obtížné je správně interpretovat data. Například na 7. místě se umístil africký stát Rwanda, ve které pracuje více žen než mužů a i díky kvótám zasedá velké množství žen v místním parlamentu. Tahle čísla jsou ale dána historickou tragédií země – genocidou.

Možná není tak zle

Statistiky nelze číst doslova. Například nižší mzdy žen jsou částečně způsobené třeba i tím, že více peněz dostávají lidé v technických oborech. Jenže ženy si častěji vybírají humanitní studia. Další důvod, proč ženy berou méně, může být ten, že zkrátka tráví méně času prací. Většina těch nejúspěšnějších žen, které jsou i v našem žebříčku Nejvlivnějších žen Česka, se shoduje na tom, že jim v cestě překážky spojené s pohlavím nestály. Toho, co mají, dosáhly bez kvót. “Pro ženy je samozřejmě těžké skloubit rodinu s prací. I proto je mezi vrcholnými diplomaty méně žen,” říká například Marie Chatardová, která na českém velvyslanectví ve Francii žije i se svou rodinou a “s manželem, který se její kariéře přizpůsobil.” Některé ženy si zvolily práci (Petra Procházková říká, že její rodinou je Agrofert), jiné mají obojí (Kateřina Jirásková si i při své práci hlídá volné víkendy a vozí děti do školy). Zkrátka se zdá, že to s Českem nakonec není tak špatné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak ukazuje náš žebříček, v Česku žije řada obdivuhodných a úspěšných žen.

Tady je graf vycházející z výše uvedené studie, ve kterém porovnáváme Česko a vybrané státy – například sousední země nebo USA.

Proč právě Island?

Devět let, po kterých Světové ekonomické fórum měří globální rozdíl mezi pohlavími, svět viděl pouze okrajové zlepšení rovnosti žen v práci. Poslední průzkum zjistil, že „propast příležitostí“ mezi pohlavími (což je používaná metrika) je nyní v celosvětovém měřítku zaplněna ze 60 %. Od prvního měření v roce 2006 je to zlepšení o čtyři procentní body (z 56 %). Pokud by vývoj zůstal stejný jako dosud, bude to trvat 81 let – do 2095 – než rozdíly zcela zmizí.

Tři země, kde se ženám nejlépe pracuje, jsou Island, Finsko a Norsko. V posledních pěti letech Island tento žebříček vede. Proč je právě tenhle ostrovní stát v čele žebříčku?

  1. Byla to první země, kde hlavou státu zvolili ženu. Vigdís Finnbogadóttir byla ve funkci čtyři funkční období, od roku 1980 do roku 1996. Za její vlády země přijala, mimo jiné, předpisy k zajištění genderové vyváženosti ve správních radách, celostátně zakázala striptýzové kluby a zajistila placenou otcovskou dovolenou po dobu 3 měsíců.
  2. V roce 1850 ženy získaly stejná dědická práva jako muži; do té doby dcery měly pouze právo na jednu třetinu dědictví. Právo zastávat veřejný úřad získaly v roce 1908. Ve stejném roce byly čtyři ženy zvoleny do městské rady v Reykjavíku. Po tomto úspěchu v komunálních volbách získaly ženy ve věku nad 40 let stejná práva v národních volbách, a v roce 1920 už všechny ženy bez rozdílu.
  3. První žena byla zvolena v čele vlastní strany do parlamentu v roce 1922. První starostka usedla do čela velkého města v roce 1957. První ministryně v roce 1970. A první premiérku měla země v roce 2009.
  4. V říjnu 1975 si více než 25 tisíc islandských žen vzalo den volna, aby zdůraznily důležitost příspěvku žen k ekonomice. Výsledkem bylo, že se celá země zastavila. Ve stejný rok byl přijat zákon o tříměsíční mateřské dovolené, o umělém přerušení těhotenství a byl založen institut zabývající se speciálně ženskou historií.
  5. 42 % kandidátů do posledních voleb (2013) byly ženy. 39,7 % členů parlamentu jsou ženy.
  6. Na Islandu pracuje nejvíce žen (77,6 %). Podíl žen na trhu práce byl vždy vysoký a je jeden z nejvyšších mezi zeměmi OECD. Ženy začaly vstupovat na trh práce ve zvýšené míře v roce 1970, a to díky zákonům o péči o děti předškolního věku a velkorysé rodičovské dovolené.
  7. 90 % dětí ve věku 1-5 let chodí do školky.
  8. Islanďané mají zcela jedinečný systém rodičovské dovolené. Celková doba je devět měsíců. Každý rodič má tři měsíce na dovolenou, která je nepřenosná a navíc mohou rodiče rozdělit tři měsíce podle toho, jak jim to vyhovuje. Otcové přijali tuto příležitost s nadšením a asi 90 % ji využívá.
  9. Island schválil nový zákon, který přikazuje společnostem mít minimálně 40 % žen a mužů ve správních radách. Týká se společnosti, které mají více než 50 zaměstnanců.

 

 

Partner žebříčku