Aktuální vydání magazínu Forbes

„Nesmrtelný“ sporťák bude jezdit na sluneční energii neomezeně dlouho

Pošli to dál

Luxusní sportovní vůz na solární pohon, který si budete moct individuálně složit jako skládačku, zní trochu lépe než sériová výroba. Přesně takovou hračku teď australský startup EVX Ventures vyvíjí spolu s výzkumníky ze společnosti Electric Vehicle R&D Group a Swinburnské technologické univerzity.

Název téhle novinky – Immortus – znamená něco ve smyslu „Nesmrtelný“, což odpovídá i konceptu, na němž je vůz postaven. Solární panely umístěné na jeho střeše jsou totiž schopné ukládat sluneční energii nabitou během jízdy. V kombinaci s baterií, velmi nízkou hmotností (pouze 550 km) a skvělou aerodynamikou tak bude možné jezdit s vozem za slunečného počasí prakticky neomezeně.

A jeho technické parametry? Společnost EVX tvrdí, že 40kilowattový sporťák, který představí letos v listopadu na losvegaském autosalonu SEMA, ujede průměrnou rychlostí 85 km/h vzdálenost kolem 550 km. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za méně než 7 vteřin, přičemž maximální rychlost vozu je 150 km/h.

Startup, který se nyní snaží získat pro realizaci projektu investora, přitom neplánuje masovou výrobu. „Nesnažíme se být Tesla,“ prohlásil pro server Gizmag Barry Nguyen, generální ředitel a spoluzakladatel EVX Ventures s tím, že zájemci si budou moci od firmy koupit návrhy a podle nich si pak vůz nechat sestavit individuálně. Což potvrzuje i výše odhadované ceny, která se má pohybovat kolem 370 tisíc dolarů (v přepočtu cca 8,9 milionu korun).

Čtěte také