Když doma svým potomkům navrhnete, aby jeli na studijní tábor, tak je asi úplně nenadchnete. Přidejte k tomu ale možnost preparovat prasečí nožičky nebo stavět roboty a asi změní názor.

Letních táborů je v nabídce hodně, populární jsou například jazykové kurzy. My pro vás ale v Česku našli tři programy pro středoškoláky a jako bonus jeden pro menší děti, které se od ostatních výrazně liší. Jejich cílem je totiž netradičním stylem prohloubit znalosti účastníků ve stejně netradičních oborech. Díky tomu se vaše ratolesti nejen zabaví, ale také zjistí, co by mohly dělat po maturitě, jestli je dobré jet studovat do zahraničí nebo jak vlastně funguje svět.

Letní akademie Discover

Téma: Od literatury po klinickou neurologii
Pro: cca 100 středoškoláků
Kdy: 26. 7. – 2. 8. a 16. 8 . – 23. 8.
Kde: Podskalí u Považské Bystrice
Cena: 170 eur s možností stipendia

Discover

„Jedním z nejpopulárnějších workshopů bylo šití prasečích nožiček, při kterém se studenti učili základy chirurgie,“ říká Jan Straka, absolvent Harvardu, který se se svými přáteli snaží zlepšovat české školství. Za to se letos dostal do Forbes 30 pod 30 – žebříčku nejzajímavějších mladých Čechů do 30 let. Po vzoru Oxfordu a dalších prestižních škol chtějí na tomhle táboře ukázat, jak může výuka vypadat – že může být intenzivnější, zajímavější i zábavnější než ve škole.

Nabízí pětatřicet, kurzů mezi kterými jsou známé (literatura, matematika nebo medicína), ale i méně profláknuté předměty, se kterými se středoškolák obvykle nesetká (debaty, bioetika nebo marxismus). Díky tomu si může každý, kdo se tábora zúčastní, ověřit, jaké obory ho zajímají a co chce dělat po maturitě.

Z daných kurzů si každý vybírá dva. Na ty pak chodí dopoledne, zatímco po zbytek dne si své obzory rozšiřuje na workshopech. Vedle zmíněných základů chirurgie mezi ně patří noční čtení poezie, pozorování hvězd nebo třeba přednáška o studiu v zahraničí, se kterým mají vedoucí tábora bohaté zkušenosti.

Letní akademie Mises Institutu

Téma: Společenské vědy
Pro: 47 středoškoláků a vysokoškoláků
Kdy: 20.–23. srpna
Kde: Týnec nad Sázavou
Cena: 1500 Kč

LAMI

„Studenti bývají překvapení, že si můžou dát pivo s rektorem a otevřeně se s přednášejícími bavit o tématech, která je zajímají,“ říká jeden z pořadatelů téhle akce Dominik Stroukal. „LAMI je jedinečná hlavně díky tématům, o kterých se běžně nemluví. Už před několika lety jsme například přednášeli o kryptoměnách a bitcoinech.“

Cílem této letní akademie, která letos proběhne už popáté, je vést diskuse nad netradičními ekonomickými otázkami, jako jsou privatizace silnic, duševní vlastnictví nebo etika. Určená je tak pro starší studenty středních škol i vysokoškoláky, kteří se zajímají o ekonomii, politiku nebo filozofii. Každý den probíhá řada přednášek a právě zmíněné diskuse. Odpoledne a večer bývá volný program se sporty nebo táboráky.

Mezi přednášející patří vedle mladých doktorandů (většinou ekonomických oborů), kteří celou akci pod hlavičkou neziskové organizace Mises Institut pořádají, i přední ekonomičtí analytici nebo profesoři z českých vysokých škol.

Campo Arduino

Téma: Kybernetika
Pro: (Nejen) pro druhý stupeň ZŠ a středoškoláky
Kdy: 17.–21. srpna
Kde: Plzeň, bez zajištěného spaní
Cena: jen jídlo

Arduino

Každý den se účastníci tohohle „tábora“ sejdou v devět ráno v budově katedry kybernetiky Západočeské univerzity v Plzni, aby v laboratoři do odpoledne stavěli vlastní roboty. „Ve dvojicích spolu staví vlastní roboty a učí se, jak naprogramovat Arduino, což je mikropočítač, díky kterému pak robot sám reaguje na dané podněty, jako je dotyk nebo prostor,“ vysvětluje jeden z pořadatelů akce Miloš Železný. A dodává, že žáci se vše naučí na místě a nemusí mít s programováním žádné zkušenosti.

Jedná se o třetí ročník akce, která je určená především pro studenty z Plzně, proto katedra nezajišťuje ubytování a funguje formou příměstského tábora. Celá akce je až na oběd a svačinu zcela zdarma.

„Naším mottem je kybernetika hrou, proto během týdne necháváme roboty soutěžit – umějí jet po čáře, projet bludištěm nebo třeba shazovat předměty. Záleží pak na studentech, jak je naprogramují. Někteří jsou sice rychlejší, ale nejsou přesní a naopak,“ říká Železný. Každý navíc na konci kurzu získá diplom a malý dárek. Univerzita také může pomoci při koupi všech potřebných součástek, které vyjdou na tři až čtyři tisíce, pro ty, kdo chtějí mít vlastního robota doma.

Věda nás baví

Téma: Věda
Pro: cca 6–12 let
Kdy: mnoho termínů
Kde: po celé ČR
Cena: 1400–2475 Kč podle místa

Věda nás baví

Děti se mohou téhle akce, kterou pořádá organizace Věda nás baví, zúčastnit na jediný den, celý týden nebo i několikrát za prázdniny (další akce pořádají během celého roku). Letošním tématem je voda, takže si vyzkouší pokusy například s povrchovým napětím nebo klíčením semen rostlin. Kromě vědeckých experimentů je také možné navštívit Hydrobiologický ústav AV ČR a další místa v rámci jednodenních exkurzí, a to po celé republice.

„Nejlepší zpětnou vazbou bylo poděkování jednoho tatínka, který řekl, že až jeho syn získá Nobelovu cenu, přiměje ho, aby v děkovném projevu uvedl naši společnost, protože byla na začátku jeho zájmu o vědu,“ říká jedna z pořadatelek Kateřina Čadilová. Na konci týdne si navíc děti mohou domů spolu s certifikátem a odznakem odnést vše, co během experimentů vyrobí.