Kdo je v Česku nejbohatší, asi víte, koho ale kromě miliard hřeje také to, že mu ještě nebylo čtyřicet, to se dozvíte v našem novém interaktivním žebříčku nejúspěšnějších českých byznysmenů.

Letos v něm najdete 80 jmen lidí, kteří mají minimálně dvě miliardy korun a dohromady ovládají jmění v odhadované výši 1106,5 miliardy korun.

Český Forbes tak pošesté přináší přehled nejúspěšnějších podnikatelů. Alespoň měřeno penězi (víme, že úspěch je mnohem barvitější, ale uznejte, že zatím nikdo nevymyslel přesnější způsob, jak ho kvantifikovat).

Zobrazit celý žebříček »

Nejbohatším Čechem je dál Petr Kellner s odhadovaným jměním ve výši 310 miliard korun, jehož hlavní investice jsou ve splátkovém byznysu společnosti Home Credit (ta je se 130 tisíci pracovníky především v Asii největším českým zaměstnavatelem v zahraničí) a v telekomunikacích přes společnosti O2 Czech Republic a Cetin. Meziročně jsme odhad jeho jmění nezměnili.

Druhým nejbohatším je český premiér Andrej Babiš (75 mld. korun). Odhad jeho jmění, které tvoří především holding Agrofert, jsme meziročně snížili o 13 miliard korun kvůli klesající ziskovosti holdingu a růstu jeho zadlužení. Důvodem jsou především horší výsledky chemiček vyrábějících průmyslová hnojiva, jako je německý SKW Piesteritz a slovenské Duslo Šaľa, a pokračující restrukturalizace německých pekáren Lieken.

Zadlužení rostlo kvůli mimořádnému investičnímu cyklu napříč celým Agrofertem. Ten je sice aktuálně zaparkovaný ve dvou svěřenských fondech, Andrej Babiš ale zůstává příjemcem z nich plynoucích benefitů.

Avast dvojice poprvé jinak

Třetím nejbohatším Čechem je Karel Komárek (67 mld. korun), jemuž se daří rozvíjet loterijní skupinu Sazka Group napříč evropským trhem. Čtvrtý je realitní magnát Radovan Vítek (60 mld. korun) a pátý jeden z nejmladších českých miliardářů, třiačtyřicetiletý Daniel Křetínský (59 mld. korun), majitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH) a také fotbalové Sparty Praha.

Poprvé došlo k rozdílné valuaci zakladatelů antivirového Avastu Eduarda Kučery a Pavla Baudiše. Díky detailním materiálům zveřejněným při úpisu akcií firmy na londýnské burze bylo možné upřesnit jejich podíly. Výsledkem je, že (přepočteno aktuálním kurzem) míří Pavel Baudiš s odhadovaným jměním ve výši 27 miliard korun také mezi české dolarové miliardáře, kterých je zatím pouze šest.

Celkem jmění letošních 80 nejúspěšnějších českých byznysmenů odhadujeme na 1106,5 miliardy korun. Jeho hodnota již neroste tak rychle jako v minulých dvou letech, což odráží zpomalování české ekonomiky.

Top 10 nejbohatších Čechů

Mladá krev

V letošním ročníku jsme se zaměřili také na nejmladší a nejúspěšnější české podnikatele. Desítka nejmladších ovládá jmění za 116,4 miliardy korun a polovina z nich podniká v úzkém propojení s IT branží.

Pět z nich je ryzími selfmademany, kteří rozjeli svou firmu na zelené louce. Například Aleš Zavoral z Alzy, Martin Hájek z Livesportu, který poskytuje nejrychlejší a nejpodrobnější sportovní výsledkové zpravodajství pro celý svět, nebo Martin Vohánka, jehož W.A.G. payment solutions zajišťuje palivové karty a další služby pro nákladní dopravu. Ten je také titulní tváří říjnového Forbesu.

Nejmladším miliardářem je Michal Strnad (26), jenž letos od svého otce Jaroslava oficiálně převzal zbrojařskou skupinu Czechoslovak Group, která zahrnuje také značky jako Tatra, Avia či Prim. Nejbohatším mladým podle Forbesu je zmíněný Daniel Křetínský.

Top 10 nejmladších českých miliardářů

Celý žebříček s velkým rozhovorem s Martinem Vohánkou čtěte v novém Forbesu. Na stáncích od 5. října nebo už teď v našem e-shopu!