Copak ceny nemovitostí nemají strop? Obecně můžeme rezidenční nemovitosti dělit na několik kategorií: obyčejné, přijatelné, nesmyslně okouzlující a prokazatelně šílené. Výstavba poslední kategorie se nyní rozmáhá hlavně v Monaku.

Tam od roku 2009 vyrůstala druhá nejvyšší budova na středozemním pobřeží – 170 metrů vysoká betonovo-skleněná věž La Tour Odeon od architekta Alexandra Giraldiho, kde jsou kromě luxusních rezidencí také lázně nebo obchodní centrum. Nejdražší byt na světě se nachází mezi 45. a 49. patrem, tedy na samotném vršku tohoto mrakodrapu, a v nabídce už je nějaký ten pátek.

A asi už tušíte proč.

tour-odeon

Apartmán má výměru neuvěřitelných 3300 metrů čtverečních, rozprostírá se přes pět pater a najdete zde prakticky vše, na co si vzpomenete: střešní zahradu, pláž, saunu, soukromou tělocvičnu nebo třeba taneční parket, z nějž vede tobogán o patro níž do nekonečného bazénu.

Čtěte také: Dům snů za 1,5 miliardy pro toho, kdo vymyslel hru Minecraft

Panoramatický, 360stupňový výhled z extravagantního bytu je neméně impozantní – na monacké panorama a Středozemní moře. A to vše může být teď vaše. Za 335 milionů dolarů.

Je jasné, že luxusní nemovitosti se v Monaku prodávají jinak než ve zbytku světa. Nemovitosti na území knížectví o rozloze 2 kilometry čtvereční, kde už prakticky neexistuje žádná nezastavěná plocha, a musí se tak bourat, mají nominálně vyšší hodnotu. Byty v Monaku se prodávají v průměru za 30 tisíc eur za metr čtvereční.

odeon

K tomu, abyste mohli využívat výhody daňového ráje, se musíte stát rezidentem Monaka, tak jako mnoho světových sportovců. Daňovým rájem se pro vás stane v případě, že zde provádíte své obchody.

Čtěte také: Casa Brutale – dům zaříznutý do útesu, kolem kterého víří „co kdyby“

Takže kdo nakupuje monacké luxusní nemovitosti? Především Číňani, Indové a Rusové. Luxus ve své nejméně mobilní formě pořád dokáže vytáhnout peníze i z těch nejhlubších kapes. Což je v dnešní době svým způsobem povzbuzující.