Před pěti lety to byl nápad, dnes jeden z nejžhavějších tuzemských startupů. Kiwi.com, dříve Skypicker, slaví páté narozeniny, a proto jsme si jeho zakladatele a šéfa Olivera Dlouhého pozvali do třetího dílu podcastu Forbes Next.

Z Kiwi.com se stal jeden z největších vyhledávačů letů a prodejců letenek na světě. K tomu mu dopomohl unikátní algoritmus pro vyhledávání letů, který umožňuje zákazníkům automaticky kombinovat lety běžně nespolupracujících leteckých společností do jednoho itineráře. Jeho roční obrat dosahuje téměř 20 miliard korun a otvírá pobočky po celém světě, například na Filipínách nebo v Jihoafrické republice.

Čtěte také: Forbes Next podcast s Ondřejem Frycem: jednorožci vs. bullshit detektor

„Většina podnikatelských plánů začíná s určitou naivitou, určitě je to těžší, než si to člověk představuje na startu,“ říká v podcastu Dlouhý, bratr herců Michala a Vladimíra Dlouhých, o začátcích Kiwi.com. „Každý den se učím a užívám si to.“

Ještě před dvěma lety ocenila investice Ondřeje Tomka tehdejší Skypicker na 250 milionů korun. Dnes má firma hodnotu přesahující deset miliard. Dlouhý v podcastu připouští, že se se slavnými venture kapitálovými fondy ze Silicon Valley baví o možné investici s možnou valuací okolo 400 milionů eur.

Při více než půlhodinovém povídání s redaktorem Michaelem Marešem se Dlouhý dotkl i dosud nezveřejněných přesunů ve vlastnické struktuře Kiwi.com. Potvrdil, že do Kiwi.com vstoupil fond Sugilit Invest, napojený na spolumajitele parfumerií FAnn Jaroslava Kokoluse. Ten odkoupil část podílu od Olivera Dlouhého, programátora Jozefa Képesiho a investora Jiřího Hlavenky. Podle informací Forbesu by mělo jít celkem o 8,5 procenta.

banner podcast cisco

Dlouhý také poprvé veřejně mluví o tom, že mezi vlastníky Kiwi.com panuje už nějakou dobu napětí a že s jedním podílníkem nemá dobré vztahy. „Chod společnosti to ale nijak neovlivňuje. Žádný ze společníků nemá exekutivní pravomoci. Ale negativně se to může podepsat na valuaci firmy,“ tvrdí Dlouhý. „Ale rád bych to brzo vyřešil, protože se mi nedobře v takovém prostředí podniká.“

Čtěte také: Forbes Next Podcast: Co je chytré město a kdy Praha dožene Dubrovník

I proto v podcastu Dlouhý zmiňuje, že „dát si pozor na lidi, se kterými děláte byznys“, je jeho základní startupové poučení. „Kdybych měl něco udělat jinak, tak bych si důsledněji četl a více se zamýšlel nad smlouvami s investory, koho si do firmy pouštím,“ vypráví. „Snažím se všechno udělat strašně rychle, a když se pro něco nadchnu, tak nevidím možné problémy, které mohou vyvstat, a jdu si za svým. Jak jsem šel já i celá firma se mnou přes překážky, tak vznikla partnerství, která mě teď frustrují.“

O čem dalším Dlouhý v podcastu mluví? Jak se učí být správným lídrem, jak ho manželka vrací na zem, proč se mu nejlépe přemýšlí ve sprše (protože to je jediné místo, kam nechodí s telefonem), že nejvíce práce udělá za jízdy na zadní sedačce Q7, že chytře prokrastinuje na komunitní platformě Quora, že ho baví letecké katastrofy (sic!), a až si dodělá pilotní průkaz, tak bude létat do práce na trase Jindřichův Hradec – Brno. A víte, kde vidí Kiwi.com za dalších pět let?

Velký profilový rozhovor s Oliverem Dlouhým jsme přinesli ve Forbesu 2/2016. Pokud si ho chcete objednat, napište nám na publisher@forbes.cz