Ten zápas skončil 0:0 a podle komentátorů nebyla za celých 90 minut k vidění ani jedna gólová příležitost.

Domácí ale nikdy neslavili víc. Varnsdorf po nedělní remíze s Olomoucí postupuje do nejvyšší fotbalové ligy, kam se dosud nikdy nepodíval. „Šluknovsko něco takového snad od války nezažilo,“ říká Jan Rýdl, který v místním klubu dělá šéfa dozorčí rady a teď se ho všichni ve městě ptají, co bude s fotbalem dál.

Rýdlovi a jeho synovi (viz foto) totiž patří většina v místní továrně TOS, která je pro jeden z nejzastrčenějších regionů v zemi hlavní ekonomickou silou. Pro místní fotbal je TOS nejdůležitějším sponzorem a Rýdlovi jsou hlavní hybnou silou občanského sdružení, které je jediným vlastníkem klubu.

„Do fotbalu přispíváme pět milionů korun ročně a na Synot ligu jsme připraveni sponzoring o tři miliony navýšit,“ říká Rýdl s tím, že se rozběhla jednání o výstavbě „mezinárodního“ stadionu na bývalém kamionovém přechodu v Neugersdorfu (zhruba 15 kilometrů od Varnsdorfu). „Peníze by sehnala německá strana z fondů EU.“

Současný stadion ve Varnsdorfu, kde v neděli místní fotbalisté ubránili bezbrankovou plichtu, totiž  nesplňuje podmínky první ligy. Na jednu sezonu se dá domluvit výjimka, která by umožnila půjčovat si na domácí zápasy hřiště v Jablonci. Ale co pak? Zmodernizovat stadion, což vyjde na 80 až 100 milionů, nebo se postupu vzdát, ušetřit a nechat do ligy proklouznout bohatší Zlín nebo Viktorku Žižkov?

Rýdl, který zatím svůj názor na věc nikde neventiloval, říká zhruba toto: Dobrá, my dáme víc peněz, ale hlavně na provoz, který bude stát víc, jinak z ligy zas vypadneme. Na stadion ať přispěje město. Prý to stojí za to, i když první rok doma nikdo žádný fotbal neuvidí, protože na „domácí“ zápasy se bude kvůli rekonstrukci jezdit 60 kilometrů daleko.

Alternativa by mohla být taková, že by se do ligy pustil někdo z konkurentů a peníze na stadion by se nějak získaly od nich. O tom ale ve Varnsdorfu nechce teď po heroickém postupu nikdo slyšet.

„Od jara hráčům říkáme: Nestarejte se, my to nějak uděláme,“ přibližuje Rýdl. „Ve středu jednáme s městem a pak s krajem. Kdyby řekli, že stadion zaplatí, tak já bych šel do rizika a rok hrál
jinde. Vždyť ta dnešní situace se už nemusí naskytnout. Udržet se v lize není tak velký problém, jako se tam dostat. Pravda, je potřeba na tom zamakat a postarat se o provoz, ale s tím my počítáme a jsme ochotni tomu jít naproti,“ slibuje fotbalově Rýdl.

Jasno prý bude brzy. (Mezitím si můžete koupit poslední Forbes a přečíst si o tom, jak vlastně Rýdl na fotbal vydělává. Vyrábí největší obráběcí stroje v Česku a celý příběh najdete v květnovém čísle v rámci žebříčku rodinných firem.)