Na obrazovce svítí loga firem jako Apple, Tesla, Under Armour nebo Starbucks. Po rozkliknutí se objeví stručný popis každé společnosti, graf s vývojem ceny jejích akcií a možnost si nějakou dokonce koupit.

Čtěte také: Trio kamarádů opravuje supermarketům ceny. Peníze mají i od miliardáře Krska

Ale jen naoko – projekt Pocket Shares má za cíl seznámit děti formou burzovní hry se světem akcií, investování a vůbec je zlepšit ve finanční gramotnosti.

Pětice žáků soukromého EKO Gymnázia v Brně nyní s webem, který chystají poslední půlrok, dosáhla prvního milníku, když zvítězila ve studentské startupové soutěži iKid, kterou pořádají konzultanti z KPMG. „Určitě chceme pokračovat a uděláme z toho i firmu,“ hlásí po vítězství čtrnáctiletá Zuzana Matějková.

Právě ona byla na samém začátku Pocket Shares loni na podzim. Tehdy spolumajitelka brněnského gymnázia Sylvie Schmiedová vyhlásila, ať za ní děti chodí s nápady, které by šlo rozvinout a mohly by se s nimi přihlásit právě do iKidu. A tak k ní do kanceláře Zuzana vtrhla s tím, že by o něčem věděla…

Tým Pocket Shares, vítěz iKid 2018

Tým Pocket Shares: zleva Alberto Zorzo, Ivan Schönwälder, Petr Lisko, Jakub Růžička, Zuzana Matějková

Původní idea Zuzany a jejích čtyř spolužáků, s nimiž spojila síly, byla ovšem trochu jiná, než jak Pocket Shares vypadají nyní.  „My jsme chtěli vymyslet nástroj, pomocí kterého by se mohlo více lidí složit a koupit společně akcie. Vždyť jedna akcie Applu stojí přes čtyři tisíce korun,“ vysvětluje Alberto Zorzo, kterého podobně jako Zuzanu fascinují burzovní obchody.

Postupně ale zjistili, že něco takového sice možné je, ale složitě a jedině přes firmu. A že pěti adolescentů, kteří dospělosti dosáhnou až za čtyři roky, se to stejně netýká.

„Tak jsme zvolili náhradní řešení a vymysleli hru na nákup akcií. To je něco, co naše vrstevníky může zaujmout,“ říká Jakub Růžička, který má v týmu funkci ředitele.

Sylvie Schmiedová, která v minulosti pracovala v investiční společnosti Atlantik FT, a dokonce krátce působila v poradním sboru exprezidenta Václava Havla, postupně žáky nasměrovala k profíkům. S mentorkou Ivou Baranovou z KPMG Legal jim pomohly domluvit setkání v Burze cenných papírů, u obchodníků z RSJ nebo u webových vývojářů Webnodu.

Sylvie Schmiedová

Spolumajitelka EKO Gymnázia a vedoucí týmu Sylvie Schmiedová

„Nadšení, které z nich cítím, je neskutečné. A nabíjí i mě,“ říká sedmačtyřicetiletá podnikatelka, která se v minulosti starala například o rodinné rybářství v Přerově, odkud pochází, nebo měla podíl v jednom z předchůdců Slevomatu, portálu Slevy.cz.

A jak bude Pocket Shares fungovat dál? Do roka by měla být na světě mobilní aplikace a vylepšený web, studenti už na tom pracují s brněnským UX studiem Kurzor.

„Za jednu registraci se bude platit kolem 20 korun. Ideální by bylo, kdyby to pro děti koupily v rámci finančního vzdělávání třeba školy,“ nastiňuje byznysmodel čtvrtý ze „zakladatelů“ Ivan Schönwälder, který bude mít na starosti marketing a rozvoj e-shopu.

Pátý člen týmu Petr Lisko, jenž zodpovídá mimo jiné za grafy na stránkách Pocket Shares, připomíná, že celý projekt má mezinárodní ambice: „Začneme s českou verzí, ale počítáme i s anglickou.“

Zůstává poslední otázka – kde se v těch pěti dětech bere takový byznysový zápal? Jejich vedoucí Schmiedová pochází z rodiny s podnikatelskou tradicí, čtyři kluci a jedna dívka se ale dušují, že nikdo z rodičů žádnou firmu nemá.

Minimálně u Zuzany Matějkové ale přece jen byznysové geny vysledovat lze – její tatínek Michal Janáček založil v roce 1997 herní studio Pterodon a podílel se mimo jiné na legendární PC hře Vietcong. Nyní působí v USA a byl u vývoje třetího pokračování původem české hry Mafie.