Odpůrci Andreje Babiše prominou, ale tohle jsme si nemohli nechat pro sebe.

Úroky z českého státního dluhu klesly minulý týden na pár dnů těsně pod úroveň Německa, tedy jednoho z nejlepších dlužníků na světě.

cz de debt

A dál zůstávají prakticky na stejné úrovni. Nejde přitom o žádnou technickou hříčku – desetiletý dluhopis se pro srovnání používá nejčastěji, v EU se podle něj měří třeba připravenost země k přijetí eura. Ani u Česka, ani u Německa se nejedná o nové dluhopisy, ale o papíry vydané už v minulosti. S nimi se ale na trhu (hlavně mezi bankami) denně intenzivně obchoduje.

Existují tedy reální věřitelé, kterým se momentálně vyplatí kupovat český dluh i s tak malým výnosem. Jinými slovy platí, že svět půjčuje Česku stejně draho jako Německu. Kuriózního jevu si včera všimli analytici pracující pro časopis Economist a poslali na toto téma do světa vcelku uznalý tweet:

Úroky jdou dolů z mnoha důvodů. Centrální banka už dávno srazila svoje sazby takřka na nulu, v Česku je mizivá inflace a země se jeví navenek stabilně. Stát navíc momentálně nové peníze nepotřebuje.

„Konvergenci si vysvětlujeme zastavením vydávání státních dluhopisů ze strany státu a bankami hladovými po výnosu v prostředí nulových sazeb a obrovského přebytku likvidity,“ vysvětluje hlavní ekonom české UniCredit Bank Pavel Sobíšek a dodává: „Kdyby teď Česko udělalo malou emisi desetiletých bondů, dostalo by se asi na výnos kolem 0,8 %. Tedy na úrovni Německa. Prostě korun je na trhu moc a zákon nabídky a poptávky funguje.“