Miluje ragby, vlastní luxusní Bentley Mulsanne, které je ozdobou mnohých prezidentských vozových parků, bývá úzkostlivý a velmi často utahaný.

Ale hlavně je jedním z nejvlivnějších současných designérů planety. To je Brit Jonathan Ive (nebo chcete-li Jony Ive), šéf designu Applu, který právě dnes (27. února) slaví kulatých padesát let.

Čtěte také: Apple představil nový iPhone. „Sedmička“ je stejná a přece jiná

„Strašně, strašně unavený“ a „vždy úzkostlivý“, tak Jony Ive v rozhovorech často popisoval sebe samotného. Během nich rovněž přiznal, že v posledních více než dvou dekádách, kdy pro Apple pracuje, několikrát zvažoval, že firmu opustí.

Nikdy k tomu nedošlo a Ive se tak díky tomu mohl stát důvěrným přítelem Steva Jobse a vytvořit design revolučních produktů, jakými byly a jsou iMac, MacBook, iPod, iPhone, iPad nebo Apple Watch.

Podívejte se na produkty Applu, za kterými stál Jonathan Ive:
[gss ids=“40851,40852,40853,40854,40855,40856,40857″]

Po současném šéfovi Timu Cookovi je Ive v podstatě druhým nejmocnějším mužem Applu.

Laurene Powell Jobs, vdova po Stevu Jobsovi, jenž je s Ivem stále v blízkém kontaktu, o něm tvrdí: „Jony je umělec s uměleckým temperamentem a vždy bude ten první, kdo vám řekne, že od umělců se nedá očekávat zodpovědnost za věci, které dělají.“

John Ive se narodil v únoru 1967 v Londýně do rodiny zlatníka. Po svém otci zřejmě zdědil své řemeslné dovednosti a cit pro jemný design.

Vystudoval umění a design na polytechnické univerzitě v Newcastlu a poté, co školu v roce 1989 úspěšně dokončil, založil v Londýně s přáteli konzultační designérskou firmu Tangerine, mezi jejíž klienty se časem zařadil právě Apple.

A ten mu v roce 1992 nabídl zaměstnání na plný úvazek ve svém sídle v kalifornském Cupertinu a Ive nabídku přijal. To bylo ještě v době před návratem Steva Jobse do Applu, když firma předtím koupila jeho společnost Next, kterou začal Jobs budovat právě po svém „vyhazovu“ z Applu v roce 1985.

Dopad Iveova talentu na produkty Applu se však začal na „tváři výrobků“ této ikony designérství pořádně projevovat až časem. Až poté, co se v roce 1997 stal viceprezidentem divize pro průmyslový design a začal být přesvědčený, že se počítače stanou součástí každodenního života a budou nás všude obklopovat.

Čtěte také: Apple už se nepyšní nejhodnotnější značkou světa, přeskočil jej Google

Právě dnes padesátiletý John Ive začal v druhé polovině 90. let navrhovat pro Apple zařízení, která byla elegantní, dotyková a na pohled velmi půvabná. Snadnost a jednoduchost použití zařízení byla dána tím, že se Ive „až posedle věnoval detailům, které jsou často přehlíženy“.

Jak se designově vyvíjel iPhone:
giphy

„Než začnu přemýšlet o tom, jak by věci měly přesně vypadat, chci nejdříve vědět, na co mají být určeny, jak mají fungovat, co mají umět nebo z čeho mohou být vyrobeny,“ uvedl předloni pro časopis Time.

V současné době Apple dokončuje v kalifornském Cupertinu své nové sídlo Apple Park za pět miliard dolarů, které má být po několika odloženích otevřeno letos v dubnu. Otisk Iveho tam bude patrný v každém koutu.