Aktuální vydání magazínu Forbes

Posedlý detailem. Designérská ikona Applu Jonathan Ive slaví padesátku

Pošli to dál

Miluje ragby, vlastní luxusní Bentley Mulsanne, které je ozdobou mnohých prezidentských vozových parků, bývá úzkostlivý a velmi často utahaný.

Ale hlavně je jedním z nejvlivnějších současných designérů planety. To je Brit Jonathan Ive (nebo chcete-li Jony Ive), šéf designu Applu, který právě dnes (27. února) slaví kulatých padesát let.

Čtěte také: Apple představil nový iPhone. „Sedmička“ je stejná a přece jiná

„Strašně, strašně unavený“ a „vždy úzkostlivý“, tak Jony Ive v rozhovorech často popisoval sebe samotného. Během nich rovněž přiznal, že v posledních více než dvou dekádách, kdy pro Apple pracuje, několikrát zvažoval, že firmu opustí.

Nikdy k tomu nedošlo a Ive se tak díky tomu mohl stát důvěrným přítelem Steva Jobse a vytvořit design revolučních produktů, jakými byly a jsou iMac, MacBook, iPod, iPhone, iPad nebo Apple Watch.

Podívejte se na produkty Applu, za kterými stál Jonathan Ive:

Když Jonathan Ive pracoval pro designérské studio Tangerine, poprvé se začal podílet na tváři produktů Applu. Na snímku laptop PowerBook 520. Zaměstnancem Applu se Ive stal v roce 1992. Designově přelomový Bondi Blue iMac G3 z roku 1998 si jistě pamatují mnozí z nás. Nejen proto, že do kanceláří přinesl barvy. Tento model se pro Jonathana Iveho stal vůbec prvním strojem Applu, který celý navrhoval. Ive stál i u zrodu přehrávače iPod. Vlevo z roku 2007, vpravo je pak mladší verze z roku 2011.  Zařízení změnilo celý trh i poslouchání hudby. Na iPodu byl navíc poprvé představen kruhový kontroler, který se zároveň stal hlavním designovým prvkem. V roce 2007 přišel na trh první iPhone, který navrhoval tým pod vedením Iveho. Ten se několikrát nechal slyšet, že to s iPhonem bylo mnohokrát nahnuté. Někdy to dokonce vypadalo, že světlo světa nespatří. "Držel jsem telefon u ucha a ucho mi neustále vytáčelo čísla,"  popsal Ive jeden z mnoha problémů. První tablet iPad představil Steve Jobs v roce 2010, tedy tři roky po vydání prvního iPhonu.  Ive a Jobs byli po celou dobu spolupráce blízkými a na samém sklonku Jobsova života i důvěrným přáteli. Ive nechyběl ani u návrhu designu chytrých hodinek Apple Watch, které současný šéf Applu Tim Cook představil v září 2014. Prodejním trhákem se nakonec nestaly, což ani nebyl Iveho úkol. "Více se zajímám o to, jak můžeme vytvořit co nejlepší produkt, než kolik jej prodáme," uvedl Ive pro Financial Times. Britský designér se podílel i na v současnosti dokončované stavbě Apple Park. Ta by po několika odloženích měla být s konečnou platností otevřena letos v dubnu. Budova a její zázemí za pět miliard dolarů pojme 12 000 zaměstnanců. Každá židle, stůl, lampa nebo i toaleta bude ovlivněna designérským citem Jonyho Ivea
<
>
Britský designér se podílel i na v současnosti dokončované stavbě Apple Park. Ta by po několika odloženích měla být s konečnou platností otevřena letos v dubnu. Budova a její zázemí za pět miliard dolarů pojme 12 000 zaměstnanců. Každá židle, stůl, lampa nebo i toaleta bude ovlivněna designérským citem Jonyho Ivea

Po současném šéfovi Timu Cookovi je Ive v podstatě druhým nejmocnějším mužem Applu.

Laurene Powell Jobs, vdova po Stevu Jobsovi, jenž je s Ivem stále v blízkém kontaktu, o něm tvrdí: „Jony je umělec s uměleckým temperamentem a vždy bude ten první, kdo vám řekne, že od umělců se nedá očekávat zodpovědnost za věci, které dělají.“

John Ive se narodil v únoru 1967 v Londýně do rodiny zlatníka. Po svém otci zřejmě zdědil své řemeslné dovednosti a cit pro jemný design.

Vystudoval umění a design na polytechnické univerzitě v Newcastlu a poté, co školu v roce 1989 úspěšně dokončil, založil v Londýně s přáteli konzultační designérskou firmu Tangerine, mezi jejíž klienty se časem zařadil právě Apple.

A ten mu v roce 1992 nabídl zaměstnání na plný úvazek ve svém sídle v kalifornském Cupertinu a Ive nabídku přijal. To bylo ještě v době před návratem Steva Jobse do Applu, když firma předtím koupila jeho společnost Next, kterou začal Jobs budovat právě po svém „vyhazovu“ z Applu v roce 1985.

Dopad Iveova talentu na produkty Applu se však začal na „tváři výrobků“ této ikony designérství pořádně projevovat až časem. Až poté, co se v roce 1997 stal viceprezidentem divize pro průmyslový design a začal být přesvědčený, že se počítače stanou součástí každodenního života a budou nás všude obklopovat.

Čtěte také: Apple už se nepyšní nejhodnotnější značkou světa, přeskočil jej Google

Právě dnes padesátiletý John Ive začal v druhé polovině 90. let navrhovat pro Apple zařízení, která byla elegantní, dotyková a na pohled velmi půvabná. Snadnost a jednoduchost použití zařízení byla dána tím, že se Ive „až posedle věnoval detailům, které jsou často přehlíženy“.

Jak se designově vyvíjel iPhone:
giphy

„Než začnu přemýšlet o tom, jak by věci měly přesně vypadat, chci nejdříve vědět, na co mají být určeny, jak mají fungovat, co mají umět nebo z čeho mohou být vyrobeny,“ uvedl předloni pro časopis Time.

V současné době Apple dokončuje v kalifornském Cupertinu své nové sídlo Apple Park za pět miliard dolarů, které má být po několika odloženích otevřeno letos v dubnu. Otisk Iveho tam bude patrný v každém koutu.

Čtěte také