Ještě na začátku prázdnin nebylo nad čím váhat. Když jste si v Praze chtěli nechat dovézt oběd (nebo prostě nějaké jídlo), nebylo moc možností, na koho se obrátit.

Rozvážkovému hegemonovi DámeJídlo, jemuž pohodlné impérium narušoval maximálně tak svébytný startup Ordr (který ovšem není klasickou rozvážkovou službou), v mezičase ale přibyla konkurence.

A to rovnou dvojitá. Na konci července začali pražskými ulicemi jezdit poslíčci finského Woltu a ve druhé půlce srpna se k nim připojili i ti s logem Uber Eats.

Na kterou službu se ale obrátit, až budete mít hlad a budete se chtít rychle najíst? Rozhodli jsme se to v redakci vyzkoušet a poslední srpnovou středu v obědové špičce (mezi 11.45 a 12.15) jsme si u každé do redakce v centru Prahy něco objednali a čekali, jak rychle a v jakém stavu jídlo dorazí.

A takhle jsme dopadli.


DámeJídlo

Klasika všech klasik funguje kromě Prahy i v dalších 129 českých městech a celkem má v nabídce na dva tisíce restaurací. Firmu založil v roce 2012 Tomáš Čupr, ale o tři roky později ji prodal. Před dvěma lety se DámeJídlo stalo součástí německé rozvážkové skupiny Delivery Hero.

Testovaly: Lucie Černohlávková, editorka Forbes.cz, Martina Bělíková, event directorka.

Co jsme si objednaly: Lucie – Pad Thai, Martina – sushi.

  • Nabídka:

Je tam všechno, ale chvíli trvá, než se v nabídce zorientujete. Po zadání adresy se vyfiltrovalo přes 40 „aktivních“ restaurací (+ spousta dalších, které spadly do sekce „teď se z nich nedá objednávat“).

  • Jak se objednává:

Jde to přes web i mobilní appku, použily jsme web. Jakmile si vyberete, máte za pár kliknutí hotovo. Platíte kartou online nebo hotově kurýrovi.

Pad Thai po skoro 90 minutách od objednání

  • Jaké jsou poplatky:

Různé podle restaurace, stejně jako případná minimální výše objednávky.

  • Kam doručují:

Všude.

  • Jak dlouho to trvá:

Lucie: Moje předpokládaná doba doručení byla 75 minut, což bylo u většiny restaurací. Vzhledem k tomu, že jídlo jelo z Holešovic, to bylo docela dost. Nakonec nabralo i zpoždění, nějakých cca 10 minut navíc, informace o tom dorazila esemeskou, ale až na poslední chvíli.

Martina: Předpoklad byl 60 minut, reálně to trvalo 30 minut. Sledování řidiče na mapě nefungovalo – píše to doručení za 29 minut, a přitom on už je tu 🙂

  • V jakém stavu jídlo dorazilo:

Martina: Sushi vypadalo normálně a cesta se na něm nepodepsala, zůstalo studené.

Lucie: Popravdě nic moc, prostě nudle nacpané do malé polystyrenové krabičky, což udělala restaurace, ale po cestě zchladly, takže se z nich stal takový ten podivný slepenec s tuhnoucími kousky masa, na který ztrácíte chuť.


Ordr

Ordr vznikl v roce 2015 jako společný projekt vývojářského studia STRV a Messengeru. Jeho zakladatelé o něm rádi mluví jako o „Restauraci na kolech“, protože Ordr vozí jen jídlo, které sám uvaří. Funguje pouze v Praze, a to ještě ne v celé. Jeho velkou předností je ale rychlost dodání.

Testovaly: Hana Němečková, editorka nových projektů, Klára Elšíková, redaktorka.

Co jsme si daly: Hanka – Tom Yam nudle s hovězím masem, Klára – masovou roládu s mrkví a bramborovou kaší.

  • Nabídka:

Ordr nabízí jen „vlastní“ jídlo – dvě teplá hlavní jídla a salát s jednotnou cenou 140 korun.

Hanka: Omezený výběr mi vůbec nepřijde na škodu, protože si vyberete rychle. Oceňuju, že detail jídla obsahuje kromě popisu, jak asi bude jídlo chutnat, i seznam použitých surovin.

Klára: Obě hlavní teplá jídla byla s masem, uvítala bych navíc jedno hlavní teplé vegetariánské jídlo.

Tom Yam nudle s hovězím masem

  • Jak se objednává:

Hanka: Vybrala jsem si aplikaci. Největší problém mi dělala registrace, kdy zlobilo propojení s facebookovým účtem. Samotný objednávací proces je úplně v klidu a po dokončení objednávky ještě dostáváte upřesňující SMS, kdy bude jídlo u vás.

  • Jaké jsou poplatky:

Nejsou, platí se buď kartou online, nebo hotově kurýrovi.

  • Kam doručují:

Širší centrum na pravém břehu Vltavy plus Holešovice a Smíchov.

  • Jak dlouho to trvá: 

V názvu appky slibují do 10 minut a opravdu to tak bylo! Když jídlo dorazí, musíte ale seběhnout před vchod budovy, kde probíhá předávka.

  • V jakém stavu jídlo dorazilo: 

Hanka: V takovém, v jakém asi mohou být asijské nudle v krabičce, které dovezl kurýr na kole. To znamená ne moc hezky. Ideální teplota, jen rýžové nudle byly trochu pomlácené a rozpadlé.

Klára: Vypadalo hezky a chutně, v jednotlivých boxech rozdělená kaše a maso s omáčkou a zeleninou, teplota ideální.


Wolt

Finský startup u nás sice není moc známý, po skandinávských zemích ale jídlo vozí už od roku 2014. Česká republika je pro něj už desátou zemí, kde působí, a to konkrétně od 20. července, kdy po několika pilotních týdnech rozjel v Praze ostrý provoz. Místa, kam si můžete kurýra s jídlem objednat, jsou omezená, ale i Wolt tlačí na rychlost doručení a tvrdí, že to průměrně zvládne za 35 minut.

Testovali: Jan Kolařík, IT guru se slabostí pro vše srbské, Michael Mareš, redaktor.

Co jsme si objednali: Honza – burger, Michael – pizzu.

  • Nabídka:

Honza: Zatím je tam docela málo restaurací, zdá se, že rovných 20, spousta z nich je v Manifestu. Hledal jsem balkánské jídlo (ćevapi, pljeskavica, …), a to jsem nenašel.

Michael: U pizzy jsem si vybíral jen ze dvou možností, přičemž jedna byla veganská. To je docela slabota.

  • Jak se objednává:

Jde to i na webu, ale stáhli jsme si appku (s opravdu povedeným rozhraním a celkovou grafikou), zaregistrovali jsme se zadáním mailu a telefonního čísla / přes Facebook.

  • Jaké jsou poplatky: 

Nedá se to moc dobře zjistit dopředu – z aplikace jsme pochopili, že minimální výše objednávky a poplatek za doručení závisí na konkrétní restauraci.

  • Kam doručují:

Lehce širší centrum Prahy (to znamená Vinohrady, Letná, Holešovice, Karlín + některé části Žižkova a Smíchova).

  • Jak dlouho to trvá:

Honza: Zdá se, že Wolt vždy zobrazuje nejhorší možný případ, aby předešel následnému zklamání. Při prohlížení seznamu restaurací zobrazoval všude 60 až 70 min. Během objednávky odhadoval 70 až 80 min, po objednání čas rychle klesal. Nakonec kurýr dorazil za 29 min. Celou dobu jsem jeho polohu mohl sledovat na mapě.

Michael: Úplně předpokládaná doba (před objednávkou) byla 75 minut, po potvrzení objednávky to ukazovalo 65 minut, nakonec byl kurýr u dveří za 40 minut od objednávky.

Pizza, na které se cesta na kole už trochu podepsala. 

  • V jakém stavu jídlo dorazilo:

Honza: Vkusné balení, jídlo teplé a nezdeformované, konzistence i teplota přesně takové jako v restauraci.

Michael: Pizza Prosciutto Crudo con Rucola není v podání Woltu kulatá, ale spíš nepravidelný elipsoid. Zřejmě odstředivá síla při cestě na kole přes půl Prahy. Pár stupňů navíc by neškodilo, bylo znát, že je pizza už 20–30 minut z pece.


Uber Eats

Rozvážková služba, za kterou stojí nejhodnotnější startup světa, funguje ve zhruba dvou stovkách měst po celém světě. A i když v některých z nich Uberu rozvážení jídel vydělává víc než vození lidí, mezi pražskou konkurencí má ještě dlouhou cestu před sebou. Uber Eats je dosavadní benjamínek, své kurýry vypustil do ulic v ostrém provozu 22. srpna. Ti jídlo vozí na kolech i motorkách, zapojit se ale mohou i „klasičtí“ řidiči.

Testovali: Martin Štěpař, IT manažer předplatného, Zdravko Krstanov, redaktor.

Co jsme si objednali: Martin – Pad Thai a nesmažené závitky, Zdravko – Bahn Mi bagetu a závitky.

  • Nabídka:

Pár desítek restaurací, spousta typicky krabičkových jídel, když ale máte hlad a málo času, vyberete si.

  • Jak se objednává:

Web i appka, objednávali jsme na webu. Je to přehledné, potvrzení objednávky a zaplacení jednoduché. Po objednání možno sledovat, kde jídlo je (na mapě, po převzetí kurýrem se pohybuje) + průběžně aktualizovaný čas doručení.

  • Poplatky:

49 korun, ale nedá se zjistit, jestli je to u každé restaurace stejné. Kolik to dělá, vidíte až na stránce s pokladnou.

  • Jak se platí:

Kartou, dokonce ji předvyplnili, i když jsme u nich jídlo objednávali poprvé. Stačí, že jste už někdy využili Uber.

  • Kam doručují:

Jen část kolem centra: Praha 1, Praha 3 a okraje přilehlých MČ. Když jste na Hanspaulce, máte smůlu.

  • Jak dlouho to trvá:

Martin: Předpoklad byl 35 až 45 minut, po uvaření se čas snížil, kurýr přijel podle mapy dřív, ale (asi) nevěděl, kde zaparkovat, a jel dál. Pak bloudil jednosměrkami po staré Praze a nakonec limit 45 minut překročil asi o tři minuty.

Zdravko: Předpoklad byl 25 až 35 minut, ve výsledku to bylo solidních 22 minut.

  • V jakém stavu jídlo dorazilo:

Martin: Pad Thai s kuřecím masem i nesmažené závitky plněné krevetami vypadaly dobře, nudle teplé, nesmažené závitky chladnější. Nudle byly lehce mazlavé, ale to mohlo být restaurací.

Zdravko: Bageta i závitky v super stavu, bez sebemenších známek přepravy.