Chanel, Fendi, Alexander McQueen a jiná zvučná jména. Pro všechny tyto luxusní značky předváděla jejich modely a ví, že dostat se na vrchol a k vysněným statisícům není ve světě modelingu jen tak. Karolína Bosáková navíc ve svých jednadvaceti letech zjistila, že jako modelka už není nejmladší a proto založila agenturu Unique One. Ta už osmnáct let zastupuje modelky mezi než patří třeba Petra Němcová.

Aktuálně se jí podařilo získat z Mezinárodního visegrádského fondu necelých půl milionu korun pro startup pro mladé talenty z oboru designu a módního návrhářství s názvem European Fashion Accelerator (EFA), který její agentura pořádá.

„V zemích V4 je hlavním problémem designéra, že sice dokáže vytvořit na módní přehlídku kolekci, ale už nemá peníze na to, aby realizoval prodej. Na další produkci už zkrátka nejsou peníze. Ve světě módy přitom přehlídkou vše začíná, nikoliv končí,“ popisuje zkušenost s mladými návrháři, jimž by měla pomoct právě akce European Fashion Accelerator, jejíž součástí bude kromě přehlídek taky mentoringový program, workshopy, panelové diskuze, přednášky a cílený networking mezi účastníky projektu, novináři a nákupčími ze zahraničí.

collage

Karolína Bosáková se objevila ve spoustě zahraničních magazínů 

„Viděla jsem kolem sebe spoustu dívek a žen, které nenašly odvahu se odhodlat k podnikání a vůbec realizovat se v něčem jiném než v modelingu. Já nechtěla dopadnout stejně, proto jsem ve svých šestadvaceti s modelingem nadobro skončila a začala se věnovat naplno agentuře,“ říká vysoká blondýnka a otevírá svoji knihu „Modeling, cesta za snem“, kde je popsaná celá její úspěšná kariéra a praxe ze světa módy. 

Projekt EFA Karolíny Bosákové plynule navázal na první pražský fashion week, který poprvé zorganizovala v roce 2011 v rámci Designbloku. „Ukázalo se, že si tento trh týdny módy zaslouží stejně jako jiná evropská města. Na první akci se přišlo tenkrát podívat přes dva tisíce lidí a o pět let později, kdy se uskutečnil poslední fashion week v její režii, už dvanáct tisíc lidí,“ vypráví Karolína Bosáková, které se podařilo jako jedné z mála přetavit modelingové zkušenosti v byznys.

10475436_831095966930969_4826073640761268785_o

Petr Šimůnek a Petra Němcová na charitativním večeru The Gala Dinner in Prague

Na konci své modelingové kariéry už vedla vlastní agenturu i přesto, že měla stále spoustu zakázek ze zahraničí. Následně se začalo nabalovat i pořádání různých módních událostí, jako byl již zmiňovaný Unique Fashion Week, který byl průkopníkem světového konceptu Fashion Weeku v Česku, EFA, Košice Fashion Week a fundraising pro nadaci Happy Hearts Fund Petry Němcové, v rámci níž pořádá společně s magazínem Forbes charitativní galavečer The Gala Dinner in Prague.

Výtěžek z akce je určený pro stavbu škol v oblastech postižených přírodní katastrofou. A přispět můžete i vy: kliknutím sem můžete rezervovat stůl (otevře se předvyplněný email). Pokud vám odkaz nefunguje, pro rezervaci stolu si stáhněte tento dokument a vyplněný jej pošlete na hhfgala@unique-one.com.

Čtěte také: Proč nemáte lepší práci? Jak může fotografie nastartovat vaši kariéru

„K dnešnímu dni Happy Hearts postavil 162 škol v 10 zemích světa, které slouží 99 500 dětem a mají pozitivní vliv na 613 000 členů komunity. Čeští dárci se už složili na stavbu jedné školy na Haity a dvou v Nepálu, který by ale potřeboval těch prostředků více. Jen v Nepálu stále zbývá, po ničivém zemětřesení v roce 2015, obnovit přes dva tisíce škol,“ upozorňuje bývalá modelka, pro niž se stala pomoc druhým smyslem života. „Módu miluji, je to krásný byznys, ale sám o sobě mě dostatečně nenaplňuje. Proto využívám své zkušenosti a kontakty z módního světa v oblasti charity a dávám jim tak hlubší význam.“ 

IMG_5641

Petra Němcová s Karolínou Bosákovou v Nepálu

A právě to si uvědomila při katastrofě tsunami v Thajsku, kde v roce 2005 pátrala po modelce Němcové, která tam tehdy přišla o svého snoubence. „Vrátili jsme se tam spolu po dvou letech, abychom tuto kapitolu uzavřeli a právě v tu chvíli Petře došlo, že to není jen o jejím příběhu, že tady žijí sirotci, kteří nemají rodiče, nemají matrace a ani školy. Bylo to hrozně emotivní a Petru to motivovalo k založení nadace na podporu dětí postižených přírodními katastrofami a já jí s tím pomáhám,“ říká devětatřicetiletá podnikatelka a maminka osmileté Evelin a čtyřletého Alberta.

„Modeling je jako droga. Vytváří svět iluzí, který je návykový. Sdílíte s návrháři a realizačními týmy určitou euforii a jste součástí toho, co oni vytvářejí, přesto mi chybělo něco, do čeho bych dala sama sebe, a proto bych se do svého starého života už vrátit nechtěla,“ říká Karolína Bosáková, která tvrdí, že si nikdy v životě nic neplánovala a o ničem významném nesnila. Nechala se jen unášet proudem, o němž tvrdí, že je vždy tam, kde má být.

Úvodní foto: Lucie Robinson pro časopis Marianne