Zapomeňte na kryptoměny, ty už mají svůj největší hype za sebou. Investoři si teď našli novou hračku. Vyznačuje se zelenou barvou, nasládlou vůní a pěticípými listy. Hádáte správně, jedná se o marihuanu.

Čtěte také: K večeři víno a pár paliček marihuany. Buďte tak trochu jiným someliérem

„Podnikatelé a investoři se zbrkle vrhají do rodícího se legálního byznysu s marihuanou a přiživují bláznění na akciových trzích připomínající dot-com bublinu z konce 90. let nebo současnou bitcoinmanii,“ nebojí se současný trend připodobnit k předchozím bublinám The Wall Street Journal.

Byznys s marihuanou začal být pro podnikatele a investory zajímavý s její postupnou dekriminalizací. Ta je v posledních dvou letech patrná zejména ve Spojených státech, kde se využití marihuany postupně zlegalizovalo pro léčebné účely v celkem 30 státech, devět z nich povoluje dospělým osobám i její rekreační užití.

Experti odhadují, že světový trh s legální marihuanou má dnes roční hodnotu kolem 10 miliard dolarů, a prognózy počítají s dynamickým růstem až na 150 miliard dolarů do roku 2025.

Podle zprávy agentury Grand View Research by trh s marihuanou měl do roku 2025 vystoupat až na 150 miliard dolarů.

Olej do ohně teď přilévá zejména Kanada. Od středy 17. října si tam totiž kdokoli může koupit marihuanu pro rekreační účely od firem, které k produkci a prodeji marihuany dostaly licenci. Nad tímto trhem proto krouží i velké světové firmy a zjišťují budoucí možnosti.

Tak například nápojářské skupiny jako Coca-Cola nebo producent Corony Constellation Brands už uzavírají partnerství s kanadskými marihuanovými firmami a chtějí na trh přinést nové marihuanové limonády a další věci.

A přesně tohle uvolňování kohoutků způsobilo, že hvězdou finančních trhů letošního léta se stala kanadská firma Tilray, pěstující a prodávající marihuanu, která vstoupila na americkou burzu NASDAQ letos v červenci při upisovací ceně 17 dolarů za akcii.

Po dvou měsících její akcie stojí na burze přes 150 dolarů, stihly se už ale podívat i ke třem stovkám. Tam se během září vyšplhaly poté, co firma oznámila, že bude dodávat marihuanu pro medicínské účely do Kalifornie, což se kanadské firmě běžně nepoštěstí. Její tržní hodnota tak brzy přesáhla 20 miliard dolarů, což je více, než mají American Airlines či televizní síť CBS.

„To je šílené, nedává to žádný smysl,“ reagoval na růst akcií Tilraye analytik trhu s marihuanou a zakladatel fondu New Cannabis Ventures Alan Brochstein.

Není to ale ojedinělý výstřelek. Když se podíváme na index 62 firem obchodovaných na americké burze, které naskočily na vlnu legálního byznysu s marihuanou, uvidíme, že jen od jara se jeho hodnota zdvojnásobila.

Nebývalý zájem o zelený byznys je patrný i u běžných uživatelů. Z letmého pohledu na Google Trends vidíme, že v září se marihuana stala v USA často vyhledávanějším výrazem než bitcoin.

Ne všichni jsou ale tak nadšení a mnozí pozorovatelé začínají zdvihat varovný prst před další vznikající bublinou. Problémem totiž je, že Tilray, stejně tak jako další největší hráči na trhu v podobě firem Cronos, Auprora Cannabis nebo Canopy Growth, prozatím téměř vůbec nevydělává peníze. V uplynulém čtvrtletí jeho příjmy dosáhly jen na devět milionů dolarů.

„Mnozí pozorovatelé už nazývají akcie marihuanových firem bublinou, což není úplně nefér. Uvažte, že před splasknutím dot-com bubliny v prosinci 1999 mělo 106 technologických firem zařazených v indexu Russell 3000 tržní hodnotu v rozmezí od jedné do 15 miliard dolarů, což je v podstatě to samé jako u největších marihuanových firem. Mnoho z nich také nebylo ziskových, v porovnání s dnešním vývojem ale byly levnější,“ vrací se o dvě dekády zpět agentura Bloomberg.

Marihuana je určitě zajímavou rostlinou. Nejen pro své léčebné účinky nebo proto, že vám vykouřený joint způsobí úsměv na tváři a tím vám prodlouží život. Má i další unikátní vlastnosti, které mohou promluvit do dalších odvětví – díky svým pevným vláknům například do textilního průmyslu. Vlivem kriminalizace od 50. let minulého století ale nebyl její potenciál pořádně prozkoumán.

Možná se to teď změní, v investování je ale potřeba být opatrní. Rodící se trh se vždy vyznačuje vysokou mírou volatility, a i když to vypadá, že teď už bude jen svítit slunce, je potřeba si uvědomit, že tato přadná rostlina je stále v častém hledáčku kriminálních složek. A ty zejména mohou celou euforii zhatit.

Možná je tak lepší se zatím držet osvědčenějších značek. Třeba kolegové z amerického Forbesu říkají, že „jablko“ je stále výnosnější než zelený list.