Možná jste si taky mysleli, že je tu nadobro éra, kdy se písničky budou pouštět jedním digitálním lusknutím, a cesta zpět že už nevede. Omyl, vinyl je zpět a ve formě. Už i mladší obecenstvo objevuje teplo a plnost zvuku z černých kotoučů, ale také kouzlo rituálů s nimi spojených. Procházení unikátních obalů, položení jehly na disk…

Svou robustností a aurou padesátých let přidávaly jukeboxy ještě nějakou tu mystiku navíc. Ale zatímco vinylové desky se stále vyrábějí a třeba v české firmě GZ Media podnikatele roku Zdeňka Pelce jejich produkce neustále roste, jukeboxy, které by uměly „elpíčka“ přehrát, už nikoliv.

rocket

Až doteď, informuje BBC. Firma Sound Leisure se sídlem v anglickém Leedsu, která se produkcí ručně dělaných jukeboxů živí, právě odhalila svůj první jukebox nové generace. První po 20 letech. Jedná se o jediný nový jukebox přehrávající vinylové desky na světě.

Rocket Vinyl, který bude vyráběn letos v létě, si svoji přezdívku vypůjčil z písně Rocket 88 od Jacki Brenston & the Delta Cats, která když v roce 1951 spatřila světlo světa, byla oslavována jako první opravdová rokenrolová píseň.
Sound Leisure, jedna ze dvou společností, které stále ještě vyrábějí klasické, hand made jukeboxy (tou druhou je americká Rockola), má ve své nabídce i celou řadu CD jukeboxů. Ale toto je unikát.

Čtěte také: EY Podnikatelem roku je Čech, který přiměl svět znovu poslouchat gramofon

Návrat vinylové klasiky je fascinující, ale Rocket Vinyl dokázal tento boom ještě vygradovat. Na tento nový stroj totiž v Leedsu mají čekací listinu. Výrobce už má spoustu objednávek včetně záloh ve výši asi 35 tisíc korun (cena celého jukeboxu bude kolem 280 tisíc) od britských i zahraničních fanoušků.

„Vzhledem k tomu, že jsou naše jukeboxy ručně vyráběné, nikdy se z nich nemůže stát masová záležitost. Ročně můžeme vyrobit něco mezi 20 a 50 kusy,“ nechal se slyšet Colin Vernon, vedoucí oddělení klasických jukeboxů společnosti Sound Leisure.

jukebox

Rocket se inspiroval stroji, které se objevily v britských kavárnách v padesátých a šedesátých letech. Prosklená přední část odhaluje mechaniku, která vkládá desku na své místo, čímž se liší od amerických, uzavřených, barevných beden, jakými byly jukeboxy například od společnosti Wurlitzer. Právě to je značka, která přinesla aukční rekord. Nejdražší jukebox prodaný v aukci byl Wurlitzer z roku 1942 od návrháře Paula Fullera, který se v Los Angeles prodal za 22 tisíc dolarů.

Moderní Rocket kombinuje moderní technologie s retro stylem a dodává o něco kvalitnější zvuk než starší stroje. Vernon poukázal na to, že kvalita zvuku v roce 1950 rozhodně nebyla prioritou. „Jukeboxy byly na veřejných místech se spoustou okolního hluku, kde jste stejně nemohli slyšet jemné části písní,“ tvrdí.

Čtěte také: Vinylový král Zdeněk Pelc koupil firmu v USA a jde do boje v podnikatelské olympiádě

Inženýři společnosti Sound Leisure strávili tři roky přemýšlením, jak vyrobit moderní jukebox na vinyly. Vyžadovalo to sjednotit staré médium se speciálně vyrobenými moderními verzemi věcí, které nejsou k dostání, protože už se dávno nevyrábějí. Třeba jako jehly.

Pokud bude Rocket Vinyl tak populární, jak se nyní zdá, možná jej bude následovat i americká Rockola se svou vlastní verzí. To ale Vernona nijak netrápí; se svou kusovou produkcí se soustředí především na britský trh a také na Nizozemsko, Německo, Francii a Belgii. Na místa, kam lásku k jukeboxům a jejich kultuře přivezli američtí vojáci za druhé světové války.

vinyl

Dnešní více obvyklí konzumenti luxusního zboží, jako jsou ruští oligarchové a čínští miliardáři, na seznamu klientů Sound Leisure jaksi chybí. „To proto, že v těchto zemích nikdy nebyla kultura jukeboxů, nemají žádný vztah k jukeboxům nebo k nostalgické náladě,“ říká Vernon.

Každý Rocket Vinyl nabídne svým zákazníkům 70 singlů neboli 140 písní (ano, děti, každá deska má dvě strany). A zdá se, že nebude problém tyto singly získat. Společnost může lovit na vzkvétajícím trhu s originálními vinyly. Vernon navíc říká, že objem nových výlisků starých písní se bude jen zvyšovat. „Nahrávací společnosti se nikdy nenechaly dlouho pobízet k nějakému tomu kšeftíku,“ říká sarkasticky. „Spousta mladých lidí navíc teprve nyní proniká do nových žánrů. A to může hudbě jedině prospět.“

Zdá se, že nastal ten pravý čas na nějaký ten rokenrol.