Skoro všechno stojí peníze a jejich utrácení patří ke každodennímu životu. Vstanete a uvaříte si kávu, kterou jste tento týden koupili v obchodě. Vydáte se do práce v autě, na které jste si vydělali, nebo jedete veřejnou dopravou na předplacenou lítačku.

Po cestě si chvilku zahrajete populární hru Candy Crush na chytrém telefonu, za který platíte měsíční poplatky. Váš den je zkrátka plný věcí, které vás stojí peníze. Ale co se stane, pokud utrácíte více, než ve skutečnosti vyděláváte?

Utrácet je normální, ale utrácet víc, než vyděláváte – to znamená problém, který bohužel často vede k navýšení dluhů a neschopnosti odkládat si něco na horší časy. Proč to lidé vůbec dělají? Zde je pár důvodů, proč někdy utrácíme nad své možnosti. A taky pár tipů, jak držet své utrácecí choutky na uzdě.

Čtěte také: Ukaž mi svou platební kartu a já ti povím, kolik na ní máš

Abychom se cítili dobře

Ať to znamená chodit každý večer do společnosti nebo kupovat si hromady věcí – někteří lidé prostě utrácejí, protože je to činí šťastnými. Nová kabelka nebo večer strávený s přáteli vám každý špatný den prostě zpříjemní.

Věřte tomu nebo ne, ale terapie nakupováním je psychologicky ověřená věc. Nakupování nám umožňuje představit si náš život v „lepších kulisách“, kde jsme hezky oblečeni a obklopeni pěknými věcmi. Odevzdání platební karty prodavačce pak tyto představy mění ve skutečnost.

Do určité míry je terapie nakupováním naprosto přirozená, dokonce může být i prospěšná. Pokud to ale vede k přílišnému utrácení, je načase vaše zvyky přehodnotit. Jestli bezhlavě utrácíte kdykoli, když jste rozrušení nebo smutní, najděte si způsob, jak se se svými pocity poprat a zároveň si nemuset kupovat nové nablýskané věci.

Abychom drželi krok

Společenské faktory jsou dalším velmi častým důvodem, proč lidé utrácejí nad své možnosti. Nebudeme chodit kolem horké kaše – žijeme v materialistické společnosti. Věci jako auta, oděvy, chytré telefony, kabelky a další jsou symboly společenského statusu, což znamená, že při jeho budování si tyto věci obvykle pořizujeme.

Snažit se zapadnout je přirozené, musíte si taky ale uvědomit, že přílišné utrácení se vám může v budoucnu vymstít. A navíc, vaše současná finanční situace nebude trvat věčně. Jak budete postupovat v kariéře, šetřit a investovat, tak budete velmi pravděpodobně za pár let vydělávat mnohem více než nyní.

vlk

Protože s kreditkou to jde tak snadno

Budování vašeho kreditu je z mnoha důvodů důležité a kreditní karty na tom mají nemalý podíl. Není to tak, že by kreditní karty byly samy o sobě zlo. Nabízejí spoustu benefitů a v případě nouze slouží jako příjemný finanční polštář. Zároveň ale představují přesný příklad toho, o čem mluvíme – dovolují lidem utrácet daleko více peněz, než ve skutečnosti mají.

Další studie navíc ukázaly, že pokud lidé místo placení hotovostí jen projedou či přiloží kartu, méně nad tím přemýšlejí. Pokud jste na svých kreditkách závislí, a takových lidí je spousta, zvažte, jestli si od nich nedáte na chvíli odpočinek. Zmrazte je. Ne, vážně, dejte karty do mrazáku a nevyndávejte je, pokud se nenacházíte v opravdu vážné situaci. Postupně si osvojte zvyk utrácet jenom to, co máte na bankovním účtu.

Protože nevědomost je sladká (aneb co oko nevidí, to srdce nebolí)

Někteří lidé utrácejí nad své možnosti ne proto, že by všechny ty věci potřebovali. Prostě jen upřednostňují možnost nevěnovat pozornost tomu, co se děje na jejich účtech.

Pokud si nejste úplně jistí, kolik máte peněz, snadno se pak stane, že si koupíte něco tam, něco tady a ve výsledku utratíte víc, než máte. Proto je důležité vytvořit si rozpočet. Pomůže vám totiž udržet nad finanční situací kontrolu.

Čtěte také: Velký třesk = velký prachy: kolik vydělávají hvězdy The Big Bang Theory?

Jak vytvořit rozpočet

Pro vytvoření rozpočtu si jednoduše vezměte částku, kterou vyděláváte, a pak si sepište všechny permanentní výdaje. To budou věci jako nájem, energie, kabelovka a připojení k internetu, pojištění a další položky, které platíte každý měsíc.

Výdaje odečtěte od příjmů a budete vědět, kolik vám zbývá. Pak si můžete zbytek rozdělit mezi jídlo a další nezbytnosti a samozřejmě zábavu a nakupování.

A jak se rozpočtu držet

Vytvoření rozpočtu neznamená, že musíte okamžitě přestat utrácet za drobné rozmařilosti, díky kterým se cítíte dobře. Vaším cílem není neutrácet vůbec, ale jen neutrácet nad své možnosti.

Až si budete tvořit rozpočet, určitě si v něm vymezte měsíční „kapesné“, které budete moci utratit třeba za nový pár slunečních brýlí, když máte špatný den, nebo za večerní tah s kamarády, když si budete potřebovat vyhodit z kopýtka a přijít na jiné myšlenky.