Perfektně padnoucí oblek, vyleštěné boty a přes rameno luxusní kabela. Nebýt sepraných ponožek čouhajících zpod nohavic, mohl by se dotyčný považovat za gentlemana. V tomhle případě má ale smůlu. Šetřit na méně viditelných doplňcích se podle módních expertů nevyplácí – i zdánlivě zanedbatelný detail má totiž potenciál dojem z vaší celkové vizáže nakopnout nebo naopak zničit.

„Praví gentlemani by měli investovat do svých ponožek podobně, jako investují do svých bot,“ řekl serveru CNN spolumajitel newyorského obchodu s luxusními dopňky Sock Hop Vincent Nasserbakht. Doby, kdy mužům stačily tři páry ponožek, jsou podle něj nenávratně pryč.

A přestože v téhle oblasti neplatí nijak striktní pravidla, pár věcí byste před jejich pořízením přece jen zvážit měli. Třeba sportovní ponožky v kombinaci s oblekem ani nezkoušejte, doporučuje Nasserbakht. Děsivě to vypadalo už v 80. letech a jediný, komu tenhle paskvil prošel, byl Michael Jackson při předvádění moonwalku.

„Výběr ponožek vypovídá o tom, nakolik se dotyčný zajímá o svůj šatník – zda se obléká bezmyšlenkovitě, nebo se o sebe stará,“ uvádí znalec. Přečtěte si pět rad, které vám ve společnosti ušetří ponožkové faux pas.


 Pravidlo 1: Vybírejte správně barvy

coloured

Ponožky by měly vaše oblečení doplňovat nebo s ním kontrastovat, ale nikdy by se s ním neměly „tlouct“. Naučte se rozeznávat, které barvy spolu dobře ladí, a nebojte se experimentů – ty jsou totiž signálem vašeho sebevědomí – a to k gentlemanům patří. Přesto stále pamatujte na etiketu – například ponožky v barvě mandarinky skvěle podtrhnou vaši osobnost na polopracovním večírku, do korporátního prostředí se ale nehodí.

Čtěte také: Kdo je IN, nosí barevné boty a kalhoty. A používá tuhle tabulku

A pokud máte pochyby, zvolte ponožky stejné barvy, jakou mají kalhoty, radí autor módního blogu The Mitchelli. To má navíc další efekt – stejná barva vaši nohu opticky prodlouží, zatímco barevný kontrast ponožek a nohavic ji naopak zkrátí.

Pravidlo 2: Čistý a svěží vzhled

Pokud vaše ponožky začínají vypadat opotřebovaně, patrně opotřebované jsou. A protože látání a štupování je passé už dávno, proděravělé kousky vyhoďte a kupte si nové. Ponožky totiž nemají pouze čistě a svěže vypadat, ale také jimi být.

Pravidlo 3: Nikdy neukazujte lýtko

delka

Jediný okamžik, kdy smíte mezi botami a kalhotami odhalit byť jen kousek holé kůže, je, pokud si do bot nevezmete ponožky. V opačném případě dbejte na to, aby byly dostatečně dlouhé. Vhodnou délku určíte snadno – když si sednete, vaše kalhoty se zvednou zhruba o 12 centimetrů. Ponožky by tak měly dosahovat nejméně 18 centimetrů nad kotník nebo pro lepší zapamatování – na půl cesty mezi chodidlem a kolenem.

Čtěte také: Průvodce pro gentlemany: tyhle tři typy kravat by měl mít každý muž

Pravidlo 4: Sportovní ponožky jen pro sport

bile

Noste správné ponožky na správném místě a ve správný čas a neuděláte chybu – což znamená, že si sportovní ponožky necháte opravdu jen pro případ, kdy jdete cvičit. Častým faux pas je kombinace příliš krátkých džín a bílých ponožek. Ještě horší je nosit bílé ponožky k tmavému obleku a společenským botám.

Pravidlo 5: Ponožky tvoří pár

Ačkoli to zní jako samozřejmost, řada lidí na to hřeší a při ranním prohrabování šuplíku si navléknou pár ponožek, které jsou prostě černé, ačkoli jsou z úplně jiného materiálu nebo je jedna z nich vybledlejší. Pokud myslíte, že se tenhle detail ztratí, není to pravda. „Sice si toho nevšimne každý, ale rozhodně víc lidí, než byste čekali, a zbytečně tak riskujete pověst elegantního gentlemana,“ píše bloger The Mitchelli, že ponožky by spolu měly s nadsázkou žít i zemřít.