Asi vás to už taky někdy napadlo: bylo by fajn založit si firmu. Máte skvělý nápad a dobrého parťáka, ale chybí vám peníze. Anebo už firmu máte, ale zatím to moc nejede. Od banky ani příbuzných si půjčovat nechcete, a tak přešlapujete na místě. Jenže je tu ještě jeden způsob, jak získat finance na vlastní podnikání. Říká se tomu venture kapitál a za poslední rok se mu v Česku mimořádně dobře dařilo. Stále víc bohatých investorů sype miliony korun do mladých firem a poskytuje jim taky know-how. Na oplátku chtějí vidět rychlý růst společnosti. Takový, aby si po pár letech mohli vzít své peníze zpět – mnohonásobně zhodnocené. Forbes mluvil s těmi nejdůležitějšími z nich.

Tady je několik rad pro ty, kteří chtějí získat peníze:

Není to pro každého: investoři vědí, že 90 % startupů neuspěje. Pečlivě si vybírají a mají radši schopnější a agresivnější typy lidí, kteří umí zaujmout a prosadit se.

Zaujmout za 30 vteřin: když se budete pokoušet o první kontakt s investorem, musíte být přesvědčiví. Když mu zavoláte, během půl minuty bude jasno, jestli vás pozve na schůzku.

Schopní lidé: investora nebude ani tak zajímat váš nápad, jako spíš tým, se kterým ho chcete prosadit. Stačí tři schopní lidé, kteří vědí, co mají dělat. Dobrý obchodník je nezbytností.

Kdo bude zákazník?: tohle je klíčová otázka. Nejde ani tak o to, co chcete prodávat, jako spíš o to, kdo si od vás výrobek nebo službu koupí. Než budete žádat o peníze, musíte vědět, kdo jsou vaši zákazníci a že jsou ochotní utrácet u vás peníze.

Opusťte špatný nápad: pokud máte pohromadě dobrý tým, ale váš podnikatelský záměr pokulhává, může se stát, že vám investor navrhne něco zcela jiného. Dejte na jeho rady, opusťte myšlenku, která nemá budoucnost.

5 let na rozjezd: venture kapitál není charita. Investor vám dá peníze, ale za pár let je bude chtít zase zpět a s pořádným ziskem. Kupuje si vlastně podíl ve vaší firmě s tím, že ho po 5 až 7 letech zase prodá.

Firmu vám nikdo nesebere: spousta majitelů se bojí, že jim investor vyfoukne celou firmu, a proto ho radši odmítají. Zbytečné obavy. Investor má do společnosti napumpovat peníze a poradit s jejím rozjezdem. Po čase se zase stáhne. Jestli jeho rady nechcete, jděte si radši pro půjčku do banky.

Komu zavolat? Tohle jsou hlavní čeští hráči na trhu s venture kapitálem:

Y Soft Ventures

Václav Muchna ví, jak prorazit. Se společností Y Soft a její tiskovou technologií uspěl v Česku i ve světě a teď pomáhá dalším podobně naladěným firmám. Ideálně takovým, které chtějí vyrábět software kombinovaný s hardwarem. Pomáhá jim hlavně s expanzí do zahraničí a vším, co s tím souvisí: s prodejem, distribucí nebo certifikací. Jeho fond rozdal během jednoho roku zhruba 20 milionů korun a další desítky milionů má připravené.

J&T Ventures

Nemusíte být nutně v IT oboru, abyste sehnali peníze na svůj rozjezd. Skupina J&T hledá slibné firmy, které to zkoušejí třeba ve zdravotnictví, vzdělávání nebo financích. Loni založila venture kapitálový fond s 65 miliony korun a zatím testuje terén. Několik milionů investovala do nového českého projektu FetView (online databáze ultrazvukových snímků pro těhotné) a do česko-německé firmy ICE Gateway (chytré osvětlení pro města). Skupina zvažuje otevření dalšího fondu a ten už nabídne mnohem víc – řádově stovky milionů korun.

Rockaway

Jakub Havrlant přemluvil ke spolupráci Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, kteří vstoupili do jeho klíčového projektu E-commerce Holding (spadají pod něj nejrůznější internetoví prodejci). Na kontě mají kolem 20 investic do startupů a další hledají. Havrlant teď navíc chystá velkou novinku: platformu Fundlift. Rozjede se někdy na přelomu dubna a května a bude fungovat na podobném crowdfundingovém principu jako třeba známý Kickstarter, o kterém jsme nedávno psali tady. Díky ní se lépe propojí ti, co mají peníze, s těmi, kdo je potřebují. Pak bude mnohem snazší než teď založit třeba novou restauraci v okresním městě.

BH Securities

Stará dobrá ekonomika potřebuje občas taky nakopnout. Menší strojírenské podniky nebo výrobci různých přístrojů a sofistikovaných materiálů to mohou už letos v létě zkusit v nově vznikajícím fondu, který chystá obchodník s cennými papíry BH Securities. Chce dát dohromady až 500 milionů korum, přičemž jedna firma by od něj mohla získat přibližně 20 až 50 milionů korun. Jenže pozor. Tohle není pro čerstvé startupy, ale už zajeté společnosti, které se chtějí dostat na nové trhy.

Tohle jsou klasikové mezi českými investory – Karel Obluk (Evolution Equity), Ondřej Bartoš (Credo Ventures), Karel Janeček (RSJ), Jiří Beneš (3TS Capital Partners), Michal Tománek (Springtide Ventures, KKCG) – mají za sebou spoustu fungujících firem, kterým pomohli na nohy. O většině z nich si můžete přečíst v aktuálním vydání Forbesu.

Kam jdou peníze investorů v ČR (Zdroj: Vodafone Nápad roku 2014)

graf 1 done