Technologie 3D tiskáren je už nějakou dobu kolem nás, stejně tak debata, jak by mohla změnit stavební průmysl. Podnikatelé Chris Kelsey a Fernando De Los Rios ze Silicon Valley se tak do těchto úvah opřeli a minulý rok přišli se startupem Cazza, který se zabývá 3D tiskovými konstrukčními technologiemi. Výsledek? Do roku 2030 mají v Dubaji „vytisknout“ až čtvrtinu nových domů.

„Naše technologie změní stavební průmysl, protože jsme schopní výrazně snížit náklady na pracovní sílu, materiál a čas,“ říká Kelsey. 3D roboti zvládnou postavit budovy standardních rozměrů, přičemž Kelsey a De Los Rios testují technologii také pro stavbu mrakodrapů.

Když se minulý rok Kelsey zaměřil na trh 3D tisku ve stavebnictví, nenašel firmu, do které by chtěl investovat. „Plánoval jsem investovat do stavební společnosti, která rozvíjí technologii 3D tisku, ale nenašel jsem žádnou, která by měla přesně to, co hledám.“ S De Los Riem proto založili vlastní firmu, přičemž Kelsey využil zisk z prodeje předchozí společnosti Appsitude, která se zabývá vývojem aplikací a webových stránek a kterou založil už v 17 letech.

Webp

Chris Kelsey a Fernando De los Rios of Cazza

Minulý prosinec se pak přihlásili do programu Dubai Future Accelerators, ve kterém startupy z celého světa spolupracují s dubajskou vládou na výstavbě, testování a řešení výzev 21. století. „Dubajská vláda nás pozvala, abychom spolupracovali na chystaných projektech, a my jsme tak část svého týmu přestěhovali do Dubaje,“ říkají dvacetiletý Kelsey a šestadvacetiletý De Los Rio, kteří se umístili v žebříčku Forbesu 30 pod 30 se zaměřením na asijský průmysl a výrobu.

Po tom, co investovali první miliony na výzkum a rozvoj 3D technologií, Cazza uzavřel základní investici na hodnotě téměř 600 milionů. „Startup, který se zabývá vývojem hardwaru, je dražší než ten, který se zaměřuje na software. Do konce roku ale očekáváme návratnost 800 milionů,“ říká Kelsey.

Čtěte také: Jízda do budoucnosti. Michelin chystá pneumatiku z pomerančů a 3D tisku

3D konstrukční roboti jsou už tento měsíc na prodej a projevují o ně zájem například Itálie, Singapur, Jižní Afrika, Maledivy nebo Velká Británie. „Zájem nás nepřekvapuje, jelikož naše technologie umožňuje použít také materiály šetrné k životnímu prostředí a navíc omezuje stavební odpad.“

Cazza chce stavební proces co nejvíce automatizovat, od pokládání základů, stavby zdí až po vývoj vlastního stavebního materiálu. Technologii 3D tisku používá například taky čínská společnost Winsun, která za jeden den postavila 10 betonových domů. Na vrchol ale staví startup Cazza právě pohyblivost 3D robotů. „Mohou se jednoduše pohybovat po staveništi a jsme jediní na světě, kteří vytvořili 3D tiskové stavební technologie, které zvládnou stavět i v nadmořské výšce,“ říká Kelsey.

Z širší perspektivy Cazza ukazuje, jak rychle se 3D tisk vyvíjí a zlepšuje. „Trh se pro 3D technologie otevírá víc a víc v návaznosti na vývoji samotné technologie. Ta bude dle mého během dalších pěti let v rozvinutých zemích samozřejmostí.“