Zatímco Elon Musk, vizionář a jeden z nejbohatších lidí světa, se snaží vyřešit světový problém s dopravou a energetikou, jeho mladší bratr Kimbal má trochu jiné cíle – chtěl by změnit náš vztah k tomu, co jíme.

Když bratři Muskovi prodali za 300 milionů dolarů svou společnou technologickou firmu Zip2, bylo Kimbalovi teprve 25 let (dnes mu je už 43). Elon tehdy použil svou část peněz na projekt, z něhož později vzniknul PayPal, a Kimbal nejdřív zkoušel investovat, pak se ale rozhodl všechno úplně změnit a zapsal se na kuchařskou školu. Po čase si v americkém Coloradu otevřel řetězec oceňovaných restaurací The Kitchen a taky se rozhodl, že je potřeba, aby lidi začal učit, jak jíst zdravěji a ekologičtěji.

„Mým cílem je postupovat od komunity ke komunitě, pomáhat zlepšovat povědomí o tom, co jíme, a přispět tím k ozdravění společnosti,“ řekl ke svým plánům Kimbal Musk serveru Fastcompany.com.

Čtěte také: Jak vychovat miliardáře? Radí otec Elona Muska

Jeho model, který uplatňuje na celé Spojené státy, vypadá asi takhle: Musk přijede do vybraného města a otevře v něm několik restaurací. Ty mají místní obyvatele pobídnout ke konzumaci zdravých, lokálně vypěstovaných potravin. Část zisku (společně s dalšími granty a příspěvky z městských rozpočtů) pak použije na založení výukových „zeleninových zahrad“ ve školách po celém městě. Pilotně začal tenhle projekt zkoušet v Memphisu, a když uspěl, rozhodl se, že ho bude šířit dál.

kimbal a společnik

Kimbal Musk (vpravo) a jeho společník Hugo Matheson.

„Hodně dětí dnes vůbec neví, odkud se bere maso nebo kde se vzala mrkev,“ říká Musk. „Dívají se na nás, jak před nimi vytahujeme zeleninu ze země, a myslí si, že je to kouzelnický trik. O pěstování jídla prostě nevědí vůbec nic.“

Aby to změnil, rozhodl se budovat ve školách tzv. výukové zahrady, kde se děti jednoduše naučí, odkud se ta mrkev ve skutečnosti bere. Na amerických školách začínají být relativně běžné – a společně s nimi přibývají i důkazy, že zlepšují výživu dětí, a dokonce jejich výsledky v testech. Stále ale vznikají v určité izolaci. Muskův nejnovější plán proto je postavit jich v každém městě sto.

Čtěte také: Jak být úspěšný jako Bill Gates nebo Elon Musk? Radí exmanželka zakladatele Tesly

„Je to velká výzva,“ říká k tomu Musk. „Než jsme se do toho pustili, vypadalo to asi tak, že někde na školním pozemku sice vznikla krásná zahrada a opravdu plnila svůj účel, ale nikoho nenapadlo si říct: Skvělé, tak teď takových zahrad založíme dalších padesát… My se snažíme tenhle úžasný nápad a jeho výborné výsledky šířit dál.“

Zatímco jeho nezisková organizace The Kitchen Community pracuje na tom, aby ve vybraných městech postavila 100 zahrad, kde si děti budou pěstovat vlastní zeleninu, jeho ziskově orientované restaurace pracují s místními zemědělci na tom, aby vybudovaly zásobovací řetězec s kvalitními potravinami. „Jedna z největších výzev je totiž také to, abychom přiměli víc zemědělců pěstovat opravdové jídlo,“ říká Musk. „Pracujeme na tom, abychom znovu vytvořili lokální dodavatelský řetězec, který teď v podstatě neexistuje. Chceme vybudovat něco použitelného, funkčního a cenově dostupného.“

learning garden

Takhle vypadají Muskovy výukové zahrady.

Musk také začíná lobbovat za politická opatření na podporu zemědělců, kteří chtějí v Americe přejít k organické výrobě. Poptávka po bio stravě roste a američtí zemědělci ji nestíhají pokrývat. Za problémem zčásti stojí i náklady na povinné přechodné období, kdy zemědělci po dobu tří let nesmí používat pesticidy, ale zároveň nesmí svou produkci označovat jako organickou.

V průběhu dalších 50 let Kimbal Musk doufá, že se mu podaří změnit přístup k jídlu a potravinám ve stovce amerických měst. Zatím vybudoval výukové zahrady ve více než 250 školách ve 45 městech.