Aktuální vydání magazínu Forbes

Společnosti, které mají ve vedení více žen, jsou ziskovější, ukázala studie

Pošli to dál

Jsou ženy ve vedoucích pozicích stejně schopné jako muži? Anebo dokonce schopnější? Debata o tom se vede už řadu let a ještě hodně dlouho potrvá, trochu rozčeřit se ji nyní pokusila studie Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku a poradenské společnosti EY, která se zaměřila na to, jaké mají ženy coby šéfky výsledky.

Skupina vědců analyzovala data z 21 980 globálních, veřejně obchodovaných společností z nejrůznějších odvětví a sektorů, v 91 zemích světa. A zjistila, že ty společnosti, které mají alespoň třicet procent žen ve vedoucích pozicích, mají také minimálně o šest procent vyšší zisky.

„Výsledky hovoří jasně. Ať jsme je zkoumali sebevíc, vždy jsme dospěli ke stejnému závěru: ženy ve vedoucích pozicích a vyšší ziskovost jdou ruku v ruce,“ řekl serveru Quartz Marcus Noland, vedoucí výzkumu na Petersonově institutu.

Studie se zaměřila na ženy na třech pozicích; výkonné ředitelky, členky představenstev a členky nejvyššího managementu (v angličtině tzv. C-suite). Nejzásadnější roli pro ziskovost firem podle zjištění výzkumníků hraje zastoupení žen na více pozicích v nejvyšším managementu, výkonná ředitelka sama o sobě podle závěrů studie výrazně odlišné výsledky než muži nepřináší. A lépe se daří i společnostem, které mají větší množství žen v představenstvech.

Studie ale bohužel nebyla dlouhodobá, zkoumala pouze data z roku 2014 a to může její výsledky zkreslovat. I tak ale některá její zjištění stojí za pozornost, například že:

  • Šedesát procent zkoumaných společností nemělo v dané době žádné ženy v představenstvu
  • Přes padesát procent firem nemělo žádné ženy ve vedení
  • Čtyři a půl procenta společností mělo ženu v pozici výkonné ředitelky
  • Ženy tvořily necelá čtyři procenta členek představenstev
  • Ženy na vedoucích pozicích měly častěji velké firmy
  • Více žen na vyšších pozicích bylo v zemích, které umožňují pečovat o malé dítě oběma rodičům, tedy nejen mateřskou, ale i otcovskou dovolenou

 

Čtěte také