Schválně, kdy jste ji dělali naposledy? Na základní škole, nebo před pár lety ze srandy někde o strom? Chyba. Zkuste ji. Má jen samé benefity. Prokrvuje mozek, zlepšuje zrak, pomůže vám budovat sebedůvěru a maximálně si u ní odpočinete.

Z pohledu jógy je stojka dokonce označována za královnu všech ásan (neboli pozic, které zaujmete na delší čas a budete se v nich cítit příjemně a uvolněně).

Čtěte také: Welcome to my nightmare. Jak jsem se naučila plavat kraul a vy to dáte taky

Stojku na rukou teď dělá snad každý. Na Instagramu najdete pod hashtagem #handstand dokonce čtyři a půl milionu fotek. Milovníci hlavy dolů si ji klidně střihnou ve městě, na pláži, doma nebo v kanceláři. (Taky vás právě napadlo zkusit ji rovnou?)

Stejně tak to měla i lektorka jógy Klára Pokorná. „Když jsem se stojem na rukou začínala, dělala jsem ji úplně všude a asi tak dvacetkrát denně. Nejdřív jsem všem připadala dost zvláštní, ale postupem času si na to většina lidí zvykla. Když začnete trénovat stojku, většinou vás to pohltí tak, že nedokážete přestat.“

Jaká jsou její pozitiva? Buduje sebedůvěru, posiluje sílu i stabilitu. Učí nás věřit sami v sebe a svému tělu, zároveň zklidňuje mysl a dech, protože když se přestanete soustředit, dýchat a správně zapojovat celé tělo, spadnete.

Také budete mít ocelová ramena, pevné břicho a silné zápěstí. Navíc si díky stojce perfektně zlepšíte koordinaci v prostoru.

„Tím, že se otočíte vzhůru nohama, všechno je jinak a promítne se to všude. Do toho, jak chodíte, běháte, hrajete tenis nebo golf. Budete mít zkrátka lepší koordinaci. A to se hodí,“ říká Petr Růžička, který na samotný stoj na rukou pořádá semináře nebo vás ho klidně naučí i online.

Stoj na rukou je navíc křížovka pro hlavu. Čím jsou pohyby a dovednosti náročnější na koordinaci, tím víc dostává zabrat nejen tělo, ale i hlava.

I podle instruktorky jógy Andrey Kepkové je stojka svými tělesnými a zdravotními přínosy zázračná. „Všem pěti smyslovým orgánům zazvoní budík v podobě nahrnuté krve, takže se pročistí a jejich funkce se obnoví. Do tváře se naženou čerstvé živiny a okysličená krev, pokožka obličeje se přirozeně projasní, rozzaří a vypadá jako po liftingu, a navíc se zvyšuje kapacita paměti.“

Čtěte také: Devět výcvikových technik amerických Navy SEALs, které byste se měli naučit

Stoj na rukou bez opory se může naučit každý. Stačí mít jen touhu, chuť a trpělivost. Stojku můžete také trénovat v jakémkoli věku, například jedním z nejstarších handstanderů je Claude Victoria, kterému je 83 let.

A teď to nejdůležitější. Jak tedy začít? „Začátky jsou jako u všeho nového těžké, cítíte se težcí, máte problém odrazit se a vyskočit, at’ už jen ke zdi, nebo v prostoru, ruce vás také moc neposlouchají a snažíte se všechno zachránit nohama anebo celým tělem,“ dodává Klára Pokorná, které taky poměrně dlouho trvalo, než našla ten správný systém.

Důležité je uvědomit si jednu věc: naše tělo není přirozeně uzpůsobené k tomu, aby stálo na rukou, ale když si představíte ruce jako chodidla, lokty jako kolena a ramena jako kyčle, je to vlastně stejné jako stát na nohou, což je pro každého z nás uplně přirozené.

A velký bonus na závěr: stojka je absolutní ZEN. Nemůžete u ní myslet na rozdělané pracovní projekty ani na problémy s kolegy. Máte chuť ji vyzkoušet teď hned? Tak „hlavu vzhůru“.