Zahušťovat, nebo se rozrůstat? Tuhle otázku, nad kterou si lámou hlavu urbanisté po celém světě, v Londýně neřeší a vysokých budov – tedy zahušťovadel – se nebojí.

V hlavním městě ostrovního království se řeší spíš jiné věci – z čeho tamní mrakodrapy budovat, aby byly funkční, estetické a taky tak nějak příjemné na využívání. A nejnovějším nápadem, co při jejich stavbě vyzkoušet, je dřevo. Londýnský starosta Boris Johnson před pár dny představil návrh prvního dřevěného mrakodrapu, který by jeho radnice na panoramatu města ráda viděla.

triska dva

Měl by mít 80 pater a měřit by měl 300 metrů (což je jen o 10 metrů míň, než má aktuální nejvyšší londýnská budova, mrakodrap Střep). Za návrhem stojí tým architektů z cambridgeské univerzity a společností PLP a Smith and Wallwork, kteří propadli kouzlu dřeva coby materiálu, který je „levný, obnovitelný, dokáže prodloužit životnost konstrukcí a také snížit celkovou váhu budovy.“

triska tri

Tříska, jak se mrakodrapu začalo přezdívat, by měl vyrůst v části města, které se říká Barbican a kterou už od 50. let plní tzv. brutalistní architektura. Ta má jeden hlavní úkol – nashromáždit co nejvíc lidí na co nejmíň místa. A to je důvod, proč by dřevěný mrakodrap měl vyrůst právě tady.

Dřevo je podle vedoucího týmu architektů z Cambridge, Michaela Ramage, mnohem příjemnější než třeba beton a ocel a lidé se v dřevěných stavbách cítí lépe, uvolněněji a dokážou v nich snáze relaxovat.

Bude to potřeba, protože pokud Tříska vznikne, bude v ní podle plánů přes tisíc bytů a dalších rezidenčních prostor. Úspěch si nadšení architekti slibují i proto, že lidé mají údajně bližší vztah k vysokým budovám, které jsou postaveny z přírodních materiálů.