Chcete se rozšoupnout s bitcoiny? Pak uděláte nejlépe, když pojedete do Prahy. Podle analýzy Alexandry Talty, přispěvatelky amerického Forbesu, je to právě stověžatá metropole, ve které najdete nejvíc míst – konkrétně 147 -, kde můžete své kryptoměny utrácet.

Čtěte také: Evropská gastromapa bitcoinu aneb Kam se jít najíst za virtuální měnu

Praha za sebou nechala i taková velkoměsta, jako jsou San Francisko nebo Londýn. Metodologie spočívala v analýze dat ze servenu Coinmap, kdy se porovnával počet obchodníků, kteří akceptují platbu bitcoiny v daném městě, přičemž do výzkumu nebyla zařazena jejich předměstí, což znevýhodňuje velké světové aglomerace.

V top 10 se tak objevují i města z rozvojových zemí, jako je argentinské Buenos Aires nebo kolumbijská Bogota.

A ohledně Prahy se ale není příliš čemu divit. Právě zde sídlí společnost SatoshiLabs, která stojí za první hardwarovou peněženkou na světě Trezor a jejíž šéf Marek Palatinus má na kontě první těžební pool na světě s názvem Slush Pool, který je dnes zároveň tím největším. Koneckonců, server Coinmap, na základě jehož dat byl tenhle žebříček sestaven, je také produktem společnosti SatoshiLabs.

V pražských Holešovicích pak navíc sídlí bitcoinový Paralelní polis, ve kterém kromě hubu a kulturně-vzdělávacího prostoru najdete i kavárnu Bitcoin Coffee.

O té psal i Guardian, protože jako jediná na světě za svou kávu přijímá jen kryptoměny. Parelní Polis je navíc centrem přednášek, hackathonů a mezinárodních konferencí jako Hackers Congress nebo Blockchain and Bitcoin Conference Prague.

Bitcoiny zavedl také největší tuzemský e-shop Alza.cz, soukromá univerzita CEVRO Institut nebo český platební systém GoPay.

Navíc si také musíme uvědomit, že Coinmap funguje na principu crowdfundingu, tedy že zařazení obchodníka do mapy obstarávají dobrovolně samotní uživatelé. Je tak pravděpodobné, že skutečný počet míst bude nakonec vyšší. V mapě například chybí klub Storm na pražském Žižkově, kde též můžete platit bitcoiny.

V Česku navíc operují tucty blockchainových společností jako inkubátor pro blockchainové inovace Adelphoi.io, startupy SDK.finance, Cashila, finGOOD, bitcoinová bankovní služba WBTCB nebo druhá největší firma na výrobu bitcoinových bankomatů General Bytes.

Paper Hub – sdílená kancelář v Paralelním Polisu

Autorka analýzy si všímá hustoty zastoupení i mimo metropole a k tomu uvádí, že v Česku se mnoho obchodníků nachází i mimo Prahu, a za příklad dává Žatec, který těchto „kryptoprodejců“ čítá na padesát.

Situace, kdy má hlavní město země méně obchodníků s virtuálními měnami než regionální municipalita, je například v Nizozemsku. Arhem, kterému v celkovém žebříčku patří šestá pozice s 88 obchodníky, jich má dvakrát více než samotný Amsterdam.

A protože i Jižní Amerika je kontinentem bohatým na bitcoiny s městy jako Bogota, Caracas nebo São Paulo, na druhém místě se v žebříčku umístilo Buenos Aires.

Třetí příčku má San Francisco, přičemž regiony Blízkého východu, Afriky a Asie v žebříčku top destinací chybí. Svou roli tady hraje také podpora vlády dané země, proto v něm například nenajdete Saúdskou Arábii nebo Spojené arabské emiráty.

Dynamickým růstem míst, kde se dá platit bitcoiny, se ale naopak můžou pochlubit města jako izraelský Tel Aviv, jihoafrický Capetown nebo australské Melbourne či Sydney.