V minulém roce skutečně ve větším měřítku odstartoval fenomén virtuálních realit. Jak vlastně fungují, jaké druhy si můžete koupit a která zařízení jsou pro virtuální realitu nejlepší?

Fenomén virtuálních realit je dalším krokem v herním průmyslu – místo sezení před obrazovkou se stanete součástí virtuálního světa, který vás pohltí. Je všude kolem vás, ve 3D, můžete se v něm pohybovat a díky sluchátkům a ovladačům vám do značné míry nahradí skutečnou realitu.

Ta virtuální má však celou řadu dalších využití a nemusí sloužit jen k hraní, ale i v profesionální sféře. Pro prezentaci svých aut ji v showroomech používá například Audi nebo Jaguar. Nabízí se designérům, vědcům a celé řadě odvětví. HTC například věří, že do roku 2020 profesionální využití virtuálních realit překoná využití v herním průmyslu.

Čtěte také: Virtuální prohlídky a konec papíru. 6 změn, které čekají reality v roce 2017

Nezaměňujte však virtuální realitu za tu rozšířenou. Tu formou inovativních brýlí HoloLens nabízí hlavně Microsoft. Vizor helmy je průhledný a zobrazuje grafické informace, přitom stále vidíte reálný svět kolem vás. Rozšířená realita tedy spíše doplňuje reálný svět a snaží se ho využívat. Microsoft to velmi šikovně a poutavě dělá se svými hologramy.

Rozšířenou realitou je také Google se svým projektem Tango. Tuto rozšířenou realitu pak můžete používat skrze telefon se speciálním setem kamer. Jedním z prvních je například ASUS Zenfone AR, který byl představen na veletrhu CES v Las Vegas.

Teď už ale k realitám virtuálním. Ty vám skutečný svět nahradí tím smyšleným, virtuálním. Stačí nasadit brýle, připojit pár dalších zařízení, a jste v jiném světě. K dispozici jsou plnohodnotné virtuální reality nabízející velmi kvalitní zážitek, pro jejichž používání ale potřebujete výkonný počítač, nebo pak jednodušší zařízení v podobě speciálních helem, do kterých stačí vložit dostatečně výkonný smartphone, který se o vše postará. Příkladem za všechny může být Samsung Gear VR nebo Google Daydream.

HTC Vive

jbareham_160401_1007_0033_02__1_1

Jaká plnohodnotná virtuální realita je ale v současnosti nejlepší? Bezpochyby HTC Vive, vyvíjená ve spolupráci se známou herní společností Valve. Na trh vstoupila v dubnu loňského roku a od té doby platí za to nejlepší, co si můžete koupit. Helma má displej s rozlišením 2160 x 1200 pixelů, desítky speciálních senzorů pro dokonalé zachycení sebemenších pohybů a na samotné helmě jsou malé plošky pro sledování infračervenými lasery.

Dva infračervené snímače je pak nutno rozmístit do pokoje. Díky tomu všemu je dokonale snímán váš pohyb a chodit můžete po ploše až téměř 5 x 5 metrů. K helmě jsou dále dodávány speciální ovladače, každý pro jednu ruku, díky kterým můžete velmi zajímavě interagovat ve virtuálním světě. Střílet, malovat, brát předměty. Právě tyto ovladače dělají u HTC Vive celkový zážitek lepší než u konkurence.

Na CES v Las Vegas navíc HTC představilo novou verzi helmy s integrovanými sluchátky a speciální Vive Tracker, který mohou vývojáři používat pro různé předměty. Místo dvou ovladačů tak můžete držet dvouruční zbraň. A výsledek? Dokonalá herní zábava.

HTC Vive stojí 26 tisíc korun a v setu dostanete helmu, dvojici sledovacích zařízení a dva ovladače. Nutností je však ještě výkonný počítač, ke kterému je nutné brýle kabelem připojit. Celkově se tak jedná o investici přesahující 50 tisíc korun, pokud výkonný počítač zatím nemáte.

Oculus Rift

riftshipping2

Přímým konkurentem je Oculus Rift od Facebooku. Mark Zuckerberg ve virtuální realitu silně věří a Oculus je toho důkazem. Původně startoval jako Kickstarter projekt, posléze ale Oculus koupil za dvě miliardy dolarů velikán Facebook. Psal se rok 2014 a od té doby Oculus vydal několik verzí své helmy pro virtuální realitu.

Finální verzi si za zhruba 20 tisíc korun mohli první zájemci koupit na jaře loňského roku. Oculus Rift nabízí stejné rozlišení displeje jako HTC Vive s mírně lepší výslednou kvalitou obrazu díky kvalitnějším čočkám pro 3D obraz. Helma má integrované reproduktory a společně s ní se rovněž prodává zařízení pro snímání člověka v prostoru. To ale není tak spolehlivé jako u HTC. Nechybí ani dvojice ovladačů. I pro Oculus Rift je potřeba výkonný počítač, který zvládne vykreslovat náročné hry s dostatečnou snímkovou frekvencí.

Sony PlayStation VR

psvr-15mar16-us-gallery_s_05

Třetím do party je Sony se svým PlayStation VR. Ten se začal prodávat jako poslední až na podzim loňského roku a designově rozhodně zaujme. Vypadá totiž jako modře svítící ufo. Funguje pro změnu s konzolí PlayStation 4 a ke konci roku už bylo k dispozici 50 her, které nové brýle umějí využívat. Pokud si ale chcete zahrát hru, která VR nepodporuje, i tak můžete. K dispozici je speciální režim, kdy se vám ve virtuální realitě ukáže velká obrazovka, a hru tak můžete hrát na větší úhlopříčce, než jakou má vaše televize doma.

Playstation VR rovněž nabízí zachycení pohybu ve virtuálním prostoru díky playstation camera modulu, nechybí 3D FullHD displej a 3,5mm Jack pro připojení sluchátek. Sony chce, aby virtuální realita nebyla zážitkem jen pro jednoho a díky PlayStation VR se to vcelku daří. Jeden obraz se ukazuje v helmě, druhý v televizi, ke které je playstation připojený.

Díky tomu mohou hrát například dva hráči proti sobě – jeden s helmou, druhý klasicky před televizí. Případně mohou ostatní na televizi pouze sledovat dobrodružství hráče ve virtuální realitě. PlayStation VR ale nenabízí chození po místnosti ani pokročilé ovladače, zážitek je tak oproti HTC Vive a oculusu o poznání horší. To však vyvažuje výrazně nižší cenou. V Česku PlayStation VR koupíte už za zhruba 11 tisíc korun, k tomu musíte jen investovat do PlayStation 4.

A co nás čeká ve virtuální realitě dál? Výrobci slibují zejména zvýšení rozlišení displejů v helmě, které zatím neposkytují úplně jemný obraz. Cílem je také bezdrátový přenos do počítače, aby helma nemusela být připojena kabelem. A v neposlední řadě samozřejmě nové hry, a nejen ty. Budoucnost je tedy každopádně virtuální, vy ji ale můžete okusit už dnes.