Nová modelová řada smartphonů od Googlu, kterou tenhle technologický kolos představil v říjnu a která má označení Pixel, má jasný cíl – nahradit současné nexusy.

I v případě pixelů (do prodeje jdou dva modely – Pixel a Pixel XL) platí, že se jedná o referenční zařízení systému Android, což majitelům do budoucna zajistí dostupnost nejnovějších verzí tohoto operačního systému. Výrobu má na starosti tchajwanské HTC, a i když u předchozích nexusů na těle zařízení nikdy nechybělo logo výrobce, na pixelech po něm není ani památky.

V případě nexusů se Google na vývoji podílel jen částečně, u pixelů ho ale měli inženýři z kalifornského Mountain View na starosti výhradně. Jelikož ale Google nemá kapacity na samotnou výrobu, připadl tento úkol opět na HTC.

A vše zatím nasvědčuje tomu, že se stejného postupu dočkáme i u budoucích pixelů. Bude zde tedy platit podobná analogie jako v případě iPhonů, které od začátku až do konce navrhuje Apple, ale o jejich výrobu se stará čínský Foxconn.

01

Zakázka na výrobu pixelů navíc HTC výrazně pomohla. Společnost se v uplynulých pěti kvartálech pohybovala ve ztrátě a ani v posledním čtvrtletí se nedostala z červených čísel. Přesto v září utržila zhruba 293 milionů dolarů, což je o téměř 42 procent více než v srpnu.

Tchajwanský výrobce v posledním kvartálu vykázal tržby ve výši 700 milionů dolarů, ze kterých vzešla ztráta 63 milionů dolarů. To je oproti ztrátě 133 milionů dolarů v předchozím čtvrtletí výrazně lepší výsledek.

To nejlepší z Androidu

Většina hardwarových parametrů je pro oba telefony stejná. Výkon dodává čtyřjádrový čip Snapdragon 821 od Qualcommu s taktem 2,15 GHz, který doplňují 4 GB operační paměti RAM a 32GB nebo 128GB interní úložiště, které bohužel není možné dále rozšířit, slot na paměťovou kartu totiž chybí.

02

Zdroj: cnet.com

Na zadní straně je kromě velmi rychlé a přesné čtečky otisků prstů umístěný 12,3Mpx fotoaparát s elektronickou stabilizací obrazu, laserovým ostřením a možností nahrávat video ve 4k rozlišení při 30 snímcích za vteřinu.

Zahraniční recenzenti již měli možnost fotoaparát vyzkoušet a ve svém hodnocení nešetřili chválou. A to nejen u snímků pořízených za dobrých světelných podmínek, ale i v šeru.

foto1

foto3

foto2

Oficiální snímky pořízené novými pixely.

V čem se ale novinky liší? Zatímco klasický Pixel disponuje 5″ AMOLED displejem s Full HD rozlišením (1080 x 1920 px), Pixel XL dostal do vínku 5,5″ panel s Quad HD rozlišením (1440 x 2560 px).

U menšího modelu najdeme 2770mAh baterii, Pixel XL disponuje akumulátorem s kapacitou 3400 mAh a v obou případech se nezapomnělo na podporu rychlého nabíjení, kdy je telefon na 50 % kapacity baterie možné dobít za pouhých 30 minut. Vzhledem ke kovové konstrukci si ale musíme nechat zajít chuť na bezdrátové nabíjení.

Oba pixely nejenže dobře vypadají, ale nabízejí i špičkový hardware, který uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Ti by mohli slyšet také na přítomnost nejnovější verze Androidu 7.1 Nougat, která je na použitém hardwaru maximálně svižná a plynulá.

google_pixel

S cenou míří vysoko a to může být problém

U smartphonů a tabletů řady Nexus platilo, že nabízely slušnou výbavu za dostupnou cenu, a to zejména na americkém trhu, jelikož u nás ceny byly o něco vyšší. S pixely se ale Google rozhodl jít ve stopách Applu, a to nejen výrobní filozofií, ale především cenovou politikou.

U „jablečných“ zařízení jsou zákazníci na vyšší ceny zvyklí, ale pro Google je tohle krok do neznáma, jelikož nemá tak dobře vyřešenou celosvětovou distribuci. Google navíc bude muset bojovat s dalšími konkurenčními značkami, jako jsou Samsung, Huawei či Xiaomi, které nabízejí podobně vybavené smartphony, avšak za výrazně nižší ceny.

03

Zdroj: cnet.com

V USA je o Pixel i Pixel XL zájem a skrze obchod Googlu jsou telefony dostupné i v dalších zemích, jako jsou Německo, Velká Británie, Kanada či Austrálie. Ve zbytku světa ale zatím dostupné nejsou. Nejoptimističtější odhady analytiků hovoří o tom, že by společnost do konce roku mohla prodat okolo čtyř milionů zařízení, přičemž nejvýrazněji se na tomto čísle má podepsat právě předvánoční trh.

Během následujících týdnů by se telefony měly objevit také na českém trhu, do nabídky je už zařadila řada tuzemských e-shopů. Ceny jsou jen o několik stokorun nižší než v případě letošních iPhonů, o čemž se můžete přesvědčit v tabulce.

Pixel (5″) vs. iPhone 7 Pixel XL (5,5″) vs. iPhone 7 Plus
32 GB 20 690 Kč vs. 21 190 Kč 24 490 Kč vs. 24 990 Kč
128 GB 23 690 vs. 24 390 Kč 27 490 Kč vs. 28 190 Kč

Neušetříte ani nákupem ze zahraničí, na německém Google Play je cena u 32GB pixelu jen o zhruba 200 korun nižší, a to je ještě nutné započítat náklady na přepravu do České republiky.

Telefony budou k dispozici ve dvou barevných variantách – tmavá „Quite Black“ a stříbrná „Very Silver“. V USA a v zemích, kde lze telefony nakupovat skrze Google Play, je dostupná ještě modrá „Really Blue“ varianta, kterou se při zahájení prodeje povedlo vyprodat během několika okamžiků a od té doby stále není dostupná.