Máte taky v garáži, ve sklepě, na terase nebo na půdě staré kolo, o které už nikdo z rodiny nemá zájem a na kterém jste se naposledy projeli ani nevíte kdy? Zatímco pro vás jsou to možná jen překážející krámy, pro Rekola, jsou tahle kola hotový poklad.

Lidé sdružení v tomhle projektu je opravují a vypouštějí do provozu v rámci prvního českého bikesharingu, který slouží obyvatelům Prahy, Brna, Olomouce, Hradce Králové, Pardubic a od září i Českých Budějovic. Pokud jste na ulici potkali zdánlivě opuštěný růžový bicykl (nebo i koloběžku), tak jste potkali právě Rekola.

Za 150 Kč na měsíc se zaregistrujete do mobilní aplikace, ve které získáte kód, kterým odemknete zámek, jímž je kolo přivázané, a můžete vyrazit, kam potřebujete. Tam kolo zase na příhodném místě zamknete a někdo další může vyrazit.

Cykloterapie

Ne všechna darovaná kola ale tenhle komunitní startup využije. Pro městský provoz preferují pohodlné cruisery, vhodné i pro jízdu v šatech nebo obleku. Darovaná kola ale nechtějí prodávat, a proto pro ně hledají další využití. Dětská kola tak putují po renovaci za dětmi krajanů v Banátu, horská kola vyměňují za městská s Koly pro Afriku.

Letos začátkem léta se na Rekola obrátily studentky Klára Novosadová a Katka Hlaváčková. V rámci soutěže To dám projektu Mladí filantropové se totiž rozhodly sehnat kola pro pomoc lidem s dlouhodobým duševním onemocněním, kteří jsou klienty organizace FOKUS Mělník. Klára totiž v FOKUSu působila už nějakou dobu jako dobrovolnice a uvědomila si, jak by klientům mohla obyčejná jízdní kola výrazně pomoci v jejich každodenním životě.

rekola

Jako nové. Foto z pátečního předávání kol v Mělníce.

Pro jejich myšlenku se nadchnul i koordinátor pražského servisu Rekola Jan Koutný  a začal s týmem dobrovolníků připravovat kola na míru potřebám klientů. Jedním z nich je třeba Lukáš, který trpí úzkostnou poruchou a depresemi. Mohl si zvolit barvu, typ kola i další vybavení. Nakonec mu dnes rekolisté předali horské kolo s odpruženou vidlicí, které bude využívat i na výlety do terénu.

Tři kola, která dnes zástupci starupu předali budou klientům FOKUSu sloužit nejen jako pomoc s dopravou do zaměstnání či školy, ale i jako pomůcka psychorehabilitace. Ve spolupráci chtějí Rekola i FOKUS pokračovat.

Projekt Rekola založili před třemi lety dva bratři, které už nebavilo čekat na slibovaný bikesharing zřízený hlavním městem. Mladší Vítek využil své zkušenosti z podnikání (je spolumajitelem firmy manGoweb zaměřené na tvorbu webů a mobilních aplikací), starší Filip zase zapojení dobrovolníků a práce s daty.

Ta jsou teď jednou z nejcennějších zkušeností: Filip totiž ví, kde Pražané nebo Brňané kola nejčastěji potřebují, kde chybí stojany a podobně. Projekt získal již celou řadu ocenění, mezi nimi například Social Impact Awards, a díky grantu Nadace Vodafone Česká republika získá ještě letos mobilní aplikace Rekol nové funkce, včetně předpovědi počasí.