Říká se, že fotbal nemá logiku. A miliardář Ivo Valenta by teď k tomuto výroku nejspíš dodal ještě druhou část: A je plný paradoxů. Jedenáct let od obří korupční aféry, za kterou u soudu vyfasoval čtyřměsíční podmínku, se Valenta k fotbalu už zase hrdě hlásí.

Nejpopulárnější sport v zemi mu totiž výrazně pomáhá v byznysu. Nejvyšší fotbalová soutěž, která se po zimní přestávce o víkendu znovu rozeběhne, nese od loňského léta jméno Valentova Synotu. A jak sám byznysmen přiznává, sponzorování fotbalu mu všude otevírá dveře.

„Když jdeme v zahraničí na obchodní schůzku, všude se nejdřív baví o babách a fotbale. Začíná se fotbalem a až pak se rozjede byznys,“ říká Valenta a dodává: „A když řeknete, že se po vás jmenuje první liga, je to známka velmi silné společnosti, která si to může dovolit.“

valenta-pelta
Ivo Valenta na loňské oslavě 50. narozenin šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty.

Holding Synot, jehož hlavní část podnikání tvoří hazardní byznys ve 13 zemích světa, vystřídal v logu fotbalové ligy Plzeňský Prazdroj, jehož značku Gambrinus měla soutěž ve svém názvu dlouhých 17 let. Spojení s fotbalem vyjde Synot podle odhadů ročně na 35 milionů korun.

A tahle investice se teď Valentovi evidentně vyplácí. Hlavně proto, že se na podzim výrazně zlepšila atmosféra kolem fotbalové reprezentace, která pod vedením Pavla Vrby překvapivě vyhrála všechny čtyři zápasy. „Jsem rád, že byl pan Vrba k národnímu týmu přetáhnutý. Fotbal začíná mít úspěchy, takže jsem nadmíru spokojený,“ pochvaluje si Valenta.

Více o podnikání Ivo Valenty najdete v naší online encyklopedii nejbohatších Čechů:

Valenta

Ještě nedávno ale nechtěl mít Valenta s fotbalem nic společného. A dlouho ostatně ani mít nemohl. Kromě civilního soudu ho za korupci potrestala i fotbalová disciplinárka – zákazem činnosti na dva roky.

Na začátku skandálu z roku 2004, který proslavila divadelní hra Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse Ivánku, kamaráde, totiž stál klub 1. FC Synot, který Valenta tehdy vlastnil. Takže když se loni, na desáté výročí aféry, stal titulárním sponzorem ligy zrovna Synot, klepali si fanoušci na čelo.

valenta-mic

Jenže z Valentova pohledu to dává smysl. „Brand českého fotbalu je ve světě zase hodně vidět. A když se liga jmenuje po Synotu, strašně nám to pomáhá,“ popisuje a za příklad dává Španělsko.

Fotbalem jedna z nejvíc poblázněných zemí v Evropě je pro Valentu kvůli tažení proti hazardu v Česku jedním z nejdůležitějších zahraničních trhů. A přízeň tamních partnerů si tak teď Valenta získává i tím, že na jednání vozí fotbalový míč s logem Synot ligy.

„Vědí, že fotbal sponzorujeme. Nikdy jsem si nemyslel, že to může být tak silné, ale funguje to takhle ve většině zemí,“ dodává spokojeně muž číslo 35 z našeho seznamu nejbohatších Čechů.


Více se o podnikání Ivo Valenty dočtete v aktuálním vydání tištěného Forbesu