Aktuální vydání magazínu Forbes

Valentýn v exotice aneb 5 kouzelně romantických destinací světa

Pošli to dál

Láska je kořením života, a aby jeho směs zůstávala co nejdéle pikantní, není na škodu občas přidat špetku romantiky. Večeře při svitu svíček či počítání hvězd na noční obloze dokážou divy, ale máloco může konkurovat společné cestě do exotické destinace, která vás vyvede z každodennosti, zbystří vaše smysly a přinese společné a spojující zážitky.

Ať již plánujete líbánky, příští dovolenou nebo jen blížící se Valentýn, nechte se inspirovat výběrem těch nejmimořádnějších míst světa.

Nostalgická Barma (Myanmar)

George Orwell před 80 lety napsal: „Není jiná země jako Barma.“ A platí to dodnes. Jeho nešťastně zamilovaného hrdinu románu Barmské dny jako bychom stále viděli na zaprášených ulicích země, která se následkem dokonalé izolace militantního režimu zakonzervovala v době britských koloniálních časů.

Ženy se zkrášlují teatrálně bílým make-upem thanaka a kouří tlusté doutníky, muži nosí sukně longyi a žvýkají krvavý betel. Můžete se projet na volském voze mezi zlatými stúpami či se plavit po mohutné Iravádí.

Dokonalé romantičnosti Barma dosahuje na konci monzunového období, v říjnu, kdy poslední bouřky vyčistí nebe nejbarevnějším západům slunce roku. Ty vyhlášené můžete pozorovat u nejdelšího teakového mostu v Amarapuře, u Zlatého viklanu nebo na zrcadlící se hladině jezera Inle.

Nic ale nepřebije Bagan, jeho nekonečné pole pagod a tichou pouť slunečního kotouče za horizont, kdy máte pocit, že se čas určitě zastavil.

Smyslný Radžastán, Indie

Jen málokterá oblast této planety naplňuje klišé Pohádek tisíce a jedné noci tak jako nejzápadnější svazový stát Indie, Radžastán. Leží na pouštní obchodní stezce mezi muslimským Orientem a pokrokovou Čínou, dal vzniknout panstvím okázale bohatých maharádžů, kteří se zde nebáli realizovat své extravagantní palácové sny.

Vaše smysly probudí výrazné barvy nekonečných sárí místních žen, pálivá chuť karí či omamná vůně santalového dřeva. Ztraťte se v klikatých uličkách modrého města Džódpur, vyvezte se na sloním hřbetu k mohutné pevnosti Amber nedaleko Džajpuru, nasedněte na koráb pouště (dromedára) a spěte pod hvězdami několik dní a nocí za zlatým městem Džaisalmér.

Nejromantičtější noc svého života ale jistě zažijete v plovoucím paláci z bílého mramoru v Udajpuru, kde svodům záludné Chobotničky propadl i agent 007.

Bohémská Nikaragua

Země s omšelým šarmem, turisticky nepodbízivá a autentická, země, kde máte pocit, že jste ve správný čas na správném místě, to je Nikaragua. Její nejkrásnější město – koloniální Granada – se se svou impozantní architekturou barokních katedrál a skrytých patií butikových hotelů zařadilo na první místo líbánkového turismu.

Pozadu ale nezůstane ani akční Leon, který vtáhne do víru dění svými barvami i rušným pouličním životem. Za zpěvem ptáků džungle či horkými prameny se vydejte doprostřed největšího jezera Střední Ameriky Lago de Nicaragua, na idylický ostrov Isla de Ometepe.

A pokud zatoužíte po pohádkových plážích Karibiku, nasedněte do malého letadélka Cesna, které vás přenese na před světem utajené ostrovy Corn Islands. Ten menší, Little Corn, přejdete v žabkách za pár minut a je ztělesněním všech snů o Karibiku.

Vaší nejoblíbenější činností se ale jistě stane to, co všichni Nikaragujci dělají: houpat se v síti, kouřit doutník a popíjet rum.

Divoká Tanzanie

Společné zážitky sbližují a dobrodružství z africké divočiny budou tak silná, že o nich budete vyprávět ještě i vnoučatům! Sportovci zdolají nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, milovníci přírody na safari v kaldeře Ngorongoro najdou nosorožce či vystopují smečky lvů na otevřených pláních Serengeti.

Atmosféru starých časů stráží zdi paláců ománských sultánů ve Stone Townu na Zanzibaru a jeho bílé pláže se nabízejí ke krátkému nabrání nových sil. Intimní romantiku si ale nejvíce vychutnáte mimo hlavní sezonu a turistické trasy.

Plujte po hladině nejhlubšího afrického jezera Tanganika nebo na jeho březích stopujte šimpanze v NP Mahale a Gombe. Kempujte za svitu petrolejek v jednom z odlehlých parků Ruaha a Selous nebo se vydejte po stopách objevitelů stařičkou železnicí na trase z Dar es Salaamu do Udžidži.

Tanzanie v sobě spojuje to nejlepší z celé Afriky, je nezapomenutelná a v srdci divoká.

Rajská Francouzská Polynésie

Pokud se vaše představa romantiky shoduje s tyrkysovým mořem, bílými plážemi a vystavováním svého těla hřejivým slunečním paprskům, nespokojte se s ničím menším než s pozemským rájem, který se dle znalců nachází na opačné straně zeměkoule, ve Francouzské Polynésii.

Modré laguny, nedotčené korálové útesy, dramaticky hornaté vnitrozemí a exotická krása dívek oděných do květů plumérií uhranula nejen námořníky Bounty či Paula Gauguina. Nechte se hýčkat v exkluzivním resortu s bungalovy nad hladinou moře na nejproslulejších ostrovech Bora Bora a Mo’orea.

Milovníci kultury zamíří na Raiateu – bájnou Hawaiki, domov tichomořského lidu a tradic, kde dodnes zní ozvěna kanibalských rituálů. Souostroví Tuamotu sdružuje subtilní atoly obklopené prvotřídním korálem a odlehlé Markézy budete mít jen sami pro sebe.

Nemůžete si z tak lákavé nabídky vybrat? Vypůjčte si plachetnici a obeplujte je všechny – vítr ve vlasech povýší pozemský ráj na božskou úroveň.

Čtěte také