Nejenže měla naprosto perfektní mikádo, byla navíc inteligentní, silná, kritická a uměla se postarat sama o sebe.

Čtěte také: Pokřivená optika generace Y: vážně patří věda mužům?

Teď se navíc podle studie, kterou si nechalo udělat filmové studio 21st Century Fox, ukázalo, že tahle agentka FBI je možná důvodem, proč jste se jako ženy rozhodly jít studovat matematiku, vědu nebo techniku.

Více než dvě třetiny dotazovaných žen totiž potvrdily, že tzv. efekt Scullyové, o kterém se už nějakou dobu diskutovalo, skutečně existuje. Podle něj se totiž dívky a ženy, které sledovaly Akta X, nechaly Danou Scullyovou inspirovat a vydaly se cestou vědy a technických oborů.

„Chci být jako ona a dělat to, co ona,“ tohle si podle studie řeklo 63 procent z dotazovaných, přičemž celkově se online výzkumu zúčastnilo 2021 žen.

A co víc, stejný počet respondentek říká, že si díky zrzavé lékařce a vědkyni začaly věřit, že můžou v mužských povoláních vyniknout.

„Dana Scullyová manifestuje ženu, která do té doby nebyla v televizi k vidění. Je oddaná své práci a je rovnocenným partnerem svému seriálovému parťákovi. A jak se brzy ukázalo, takovýto model byl opravdu potřeba,“ říká představitelka Scullyové Gillian Anderson, která tehdy na konkurz seriálu nakráčela v oversize obleku své kamarádky.

Filmové studio 21st Century Fox vysílalo seriál Akta X od roku 1993 do roku 2012 a pak zase od roku 2016. Na zpracování této studie oslovilo Geena Davis Institute on Gender in Media a globální společnost J. Walter Thompson Intelligence.

Na seriálovou ikonu devadesátých let tak navazuje například seriál Sběratelé kostí se svou doktorkou Temperance Brennanovou v podání Emily Deschanel nebo Mr. Robot a jeho programátorka Darlene Alderson herečky Carly Chaikin.

Pusťte tak dneska své dceři telku, a jak říká Dana: „Cut the mystery crap and get to the science.“