Po deštivém létě doufají špindlerovští podnikatelé v pořádnou zimní horečku. Zatím to vypadá dobře, vleky se podle tamního šéfa Čeňka Jílka rozjedou už druhý víkend v prosinci. A investice, kterých jen letos bylo za 140 milionů, na sebe mohou začít vydělávat.

Čtěte také: Panoramata, kam se podíváš aneb 6 míst, kde si kromě lyží užijete i výhledy

Už pět let se Čeněk Jílek jako generální ředitel místního skiareálu snaží vyhovět náročně klientele v nejznámějším lyžařském středisku Špindlerův Mlýn a zároveň uspokojit potřeby svých neméně náročných šéfů, investorů do zdejších lanovek, ke kterým patří třeba slovenský finančník Igor Rattaj, lobbista Tomáš Hrdlička či exředitel ČEZ Martin Roman.

Čeněk Jílek nad plány vylepšeného skiareálu ve Špindlerově Mlýně.

Ti zdejší areál získali do pronájmu před pěti lety od sportovních svazů. Od té doby se tu hodně změnilo. Zhruba o čtvrtinu se zvýšila cena skipasu, o ceně klobás v horských bistrech ani nemluvě, na druhé straně zázemí areálu dostalo zcela novou, moderní tvář. Investoři za tuto dobu do areálu napumpovali asi 600 milionů korun, jen letos to bylo podle Jílka 140 milionů.

„Možná se to letos na první pohled moc nezdá, ale sešlo se několik menších věcí. Hlavní je lanovka na Mísečkách. Ta sice není nová (přesouvá se původní šestisedačková ze Svatého Petra), ale i tak její repasování a instalace stály zhruba polovinu z letošního z investičního rozpočtu,“ vyjmenovává Jílek, kterého si před lety přivedl do Špindlerova Mlýna Igor Rattaj ze slovenských Tater.

Zbytek podle Jílka spolkla hlavně výstavba nových a rekonstrukce původních restaurací, například té hlavní u dolní stanice lanovek ve Svatém Petru, ale také na Medvědíně, kupovala se nová rolba, rozšiřovala sjezdovka z Medvědína na Horní Mísečky.

Nová lanovka na Horních Mísečkách.

„Spodní restauraci, někdejší Erpet, jsme výrazně zvětšili. Kapacita se zvedla z 90 na 190 sedících lidí. Kvůli nedostatku zaměstnanců zavádíme automatizovaný systém výdeje jídel,“ rozpovídá se manažer.

„Celý interiér je nový. Vzhled také. Spolupracujeme s architektem Radimem Obloukem, který nám už dělal jiné zdejší komplexy. Chceme, aby budovy areálu měly jednotný styl,“ dodává Jílek. Oblouk dělá civilní horské budovy, na ‚beton a železo‘ areál ale využívá známé horské architekty z Trutnova, otce a syna Vokatých (spoluautoři O2 areny a dalších výrazných staveb nejen na horách).

Zejména od staronové lanovky na Mísečky si šéfové areálu slibují výrazné ulevení tradičně zahlcenému Medvědínu, kde fronty mnohdy odradily i mrazem ošlehané horaly. Lanovka totiž nahradí nepopulární kotvu Machytka, na které se příliš nelyžovalo, a poměrně velká sjezdovka na Mísečky tak nebyla plně využitá.

Lanovka bude mít přepravní kapacitu zhruba 1800 lidí za hodinu, zatímco původní vlek jen něco přes tisíc.

Lanovka na Mísečkách by měla být v provozu ještě před Vánocemi. „Stavíme v hrozně těžkých podmínkách. Stavební sezona je hrozně krátká, ale lanovka bude v provozu ještě letos,“ naznačuje úskalí, proč se některé projekty s již vyřízenými povoleními vlečou.

Nový multifunkční objekt na Medvědíně.

Jílek věří, že letošní zima vyváží hodně podprůměrné léto. „Ekonomicky to nebylo tak hrozné, ale určitě se projevilo deštivé počasí. Zatímco loni jsme měli v letní sezoně 14 deštivých dní, letos to bylo šílených 60,“ vyčísluje Jílek, který měl před příchodem do Špindlerova Mlýna na starosti půjčovny lyží Rattajovy skupiny Tatry Mountain Resorts.

Letní sezona je však z hlediska příjmu nadále jen zlomkem celoročního byznysu. Přestože se areál snaží přitáhnout do hor více lidí třeba na nové cyklostezky a dětská hřiště, na jejich provozu nedokáže vydělat zdaleka tolik jako na zimním ruchu, kdy lidé ve Špindlu neváhají za denní skipas zaplatit přes 800 korun.

Jílek ale upozorňuje, že přes mnohamilionové investice areál letos ponechal ceny na loňské úrovni. V hlavní sezoně to znamená denní skipas za 890 korun na pokladně, za 850 korun přes elektronický systém GoPass.

Jílek věří, že letošní zima bude úspěšná, předpověď počasí ale moc neřeší. „Moc si to neplánujeme. Ono to stejně vždycky dopadne jinak. My jsme pragmatici a snažíme se připravit na každou situaci,“ říká. Jílek paradoxně netouží po extra silné zimě a sněžení v nízkých polohách a přináší zkušenost z poslední zimy.

Vizualizace restaurace Stadion.

„Sněhu bylo všude dost, i na kopcích 800 metrů nad mořem. Ale pro nás to byly zabité týdny, protože lidé často vyjeli tam, kam to měli nejblíž, třeba hned za barák. Nám vlastně vyhovuje, když sněhu v Česku moc není. My si ho umíme vyrobit sami a díky naší poloze a klimatu býváme jedním z mála areálů, kde se sníh drží,“ přináší zajímavý paradox Jílek.

Ať už je sněhu hodně nebo málo, platí, že areál je výkonným strojem na peníze. Vždyť v účetním roce končícím říjnem 2016 společnost Melida, provozovatel areálu, utržila asi 370 milionů korun, to firmě stačilo na hrubý zisk EBITDA 120 milionů. Takovou marží se mohou pyšnit snad už jen unikátní IT firmy.

Aktuálně se navíc hraje o prodloužení nájemní smlouvy se sportovními svazy. Investoři z Melidy chtějí už nyní smlouvu protáhnout o dalších 15 až 20 let (ta současná jim končí za 15 let). Argumentují tím, že další chystané investice vyžadují delší časový horizont pro jejich návratnost. Už příští rok se má začít budovat přemostění mezi Pláněmi a Medvědínem, projekt si vyžádá dalších zhruba 600 milionů. Bez prodloužení smlouvy se ale dost možná propojovat nebude.

Načasování jednání mezi oběma stranami ale nebylo ideální. Šéf České unie sportu Miroslav Jansta, který má v celé věci hlavní slovo, měl totiž v létě, kdy se téma poprvé otvíralo, jiné starosti.

Byl společně s Miroslavem Peltou obviněn z dotačního podvodu a zároveň jej z dění vyřadily také zdravotní potíže. Nové kolo jednání se má rozeběhnout v lednu. „Máme určité požadavky, o kterých se bavíme, ale v lednu či únoru bychom to měli uzavřít,“ potvrzuje Jansta.