Termín a místo dovolené už máte, a teď pročítáte Tripadvisor, zkoumáte nejlepší restaurace a kavárny, studujete informace o památkách nebo hledáte cyklotrasy, kontrolujete vybavení, vytváříte itineráře. Zkrátka plánujete, co to dá? Děláte dobře. Skupina nizozemských vědců totiž zjistila, že příprava nebo jen přemýšlení o dovolené člověka potěší víc než samotná její realizace.

Studie, která se zabývala kvalitou života, a zjišťovala, jaký je vztah mezi dovolenou a pocitem štěstí, dospěla k závěru, že dovolenkáři pociťovali pocit štěstí během plánování výletu, protože se těšili, co je pěkného čeká. „Praktickým poučením pro každého může být to, že většinu svého štěstí můžete odvodit už z plánování dovolené,“ řekl pro New York Times hlavní autor studie Jeroen Nawijn.

Čtěte také: Nejlepší dovolená je na soukromém ostrově. 12 tipů, kam můžete vyrazit

A tenhle pocit štěstí můžete mít týdny a měsíce, než na dovolenou skutečně odjedete, a je jedno, jak bude dlouhá, tvrdí studie. Není to jediné překvapivé zjištění. Po dovolené se prý totiž nálada lidí rychle vrací k normálu, podobně jako rychle upadají do každodenní pracovní rutiny.

„Lidé začnou pracovat. Když se vrátí z dovolené, mají hodně co dohánět,“ přemítá o možných důvodech Nawijn. Takže jedině účastníci studie, kteří přiznávali, že prožili mimořádně odpočinkovou dovolenou, byli šťastnější i po ní – a to zhruba dva týdny. Pak začala i jejich úroveň spokojenosti postupně klesat až k normálu.

A lidi, co prožili normální odpočinkovou nebo dokonce stresuplnou dovolenou, po ní žádné štěstí nepociťovali a jejich nálada se dala srovnat s těmi, kteří na prázdninách vůbec nebyli.

Čtěte také: Deštné pralesy, pláže a hory: takhle tráví volno obyvatelé měst s nejdelší dovolenou

Takže se nebojte do plánování dovolené pořádně ponořit, mluvit o svých plánech s ostatními a důkladně o nich diskutovat na sociálních sítích. Je totiž pravděpodobné, že nejšťastnější budete před dovolenou, zato po ní už tolik ne.

A možná dojdete ke stejnému závěru jako nizozemští výzkumníci, totiž že je lepší několik kratších dovolených během roku než jeden dlouhý prázdninový útěk. Právě proto, že tak lze zažít víc fází oněch příprav a těšení se. Vícero kratších dovolených je ostatně celosvětový trend a podle Českého statistického úřadu se projevuje i u nás.