Když Dalibor Dědek mluví na veřejnosti, nerad používá mikrofon. Je totiž zvyklý hovořit hodně nahlas a jeho další zesílení už by nemuselo být pro okolí příjemné. „Už chápete, proč máme v logu ukřičeného panáčka,“ říkal dnes v pražském Mánesu muž, jehož Forbes řadí mezi 60 nejbohatších Čechů a zároveň patří mezi nejcivilnější tuzemské miliardáře.

Řídí Škodu Yeti a obědvá v Eurestu. Teď ale potřebuje, aby byl jeho hlas slyšet co nejvíc. Ideálně až daleko v zahraničí. Představil totiž více než stamilionovou investici do nové divize podnikání své skupiny Jablotron, která nese název Jablotron Living Technology.

Čtěte také: Dalibor Dědek v žebříčku 60 nejbohatších Čechů

Po Alarmech, které jsou pro Jablotron zásadním byznysem, se chce rozšířit do dalších technologií spojených s domy a chytrým bydlením. Jako první začal s vlastní rekuperační jednotkou pro pasivní a nízkoenergetické domy, tedy zařízením, které umí velmi levně topit a chladit a zároveň hlídá vlhkost a obsah CO2 ve vzduchu.

Jednotka Futura běží na bázi mezinárodního patentu a využívá fyzikálních principů, které konkurence dosud přehlíží,“ říká Dědek, jenž se mezinárodně proslavil v roce 2003 po reportáži CNN jako „vynálezce mobilu pro důchodce“, když na trh uvedl běžný stolní telefon s vlastní SIM kartou.

4b

Rekuperační jednotka Jablotronu.

Dnes představil rekuperační jednotku, která má podle certifikovaných laboratoří výrazně nižší spotřebu elektřiny než konkurenční přístroje. „Zatímco běžné větrací jednotky mají při vnější teplotě -12° C příkon větší než 1 kW, naše vystačí jen s 80 W. Nepotřebuje totiž předehřev vzduchu a nezamrzá,“ dodává s tím, že zároveň vzduch proudící do interiéru nepřichází o svou vlhkost. Používá patent holandské firmy Level, licencovaný pro použití v rekuperaci, což zatím nikdo jiný na světě nedělá.

U řízení klimatu v domě se ale Jablotron zastavit nechce. „Je to pro nás první krok, ale už pracujeme na dalších řešeních v oblasti vytápění, odpadních vod a vůbec chytrého řízení domácnosti,“ uvedl dnes Dědek pro Forbes.

Zatímco do rekuperační jednotky investoval už 60 milionů korun a začíná se vyrábět v Holešově, další desítky milionů jdou například na přípravu vlastních kotlů. Vše by nakonec mělo fungovat jako jeden ucelený systém, jehož podstatnou součástí bude instalovaný alarm. Jeho čidla totiž budou umět například odhadnout, že jde člověk směrem do koupelny, a čerpadla pak protočí teplou vodu přímo ke kohoutku. Nebo spustí naplno odvětrávání toalety, pokud se vydáte jinam.

jablotron_004

O podrobnostech zatím Dalibor Dědek hovořit nechce, teď je na řadě první krok – rekuperační jednotka, která byla vyvíjena a především zkoušena ve vlastních R&D laboratořích dva roky. Zatím jich v Česku funguje přes 50, stojí 80 tisíc korun pro domy s plochou kolem 350 m2 a firma slibuje také představení její menší verze. Jablotron, jenž má tržby přesahující 2,5 miliardy korun ročně a měsíčně zapojí 1200 alarmů, chce pro její prodeje využít hlavně tří tisíc partnerů, kteří pro něj montují zabezpečovací techniku.

A hodně si slibuje také od zahraničí, kde je silný hlavně na německy mluvících trzích. „Dobré reakce na rekuperaci jsou ale také ze severských států, kde se teploty kolem minus deseti v zimě pohybují běžněji, a úspora elektřiny je tedy ještě výraznější,“ dodává Jan Průša, projektový manažer Jablotronu.

Čtěte také: Dalibor Dědek přibral do Jablotronu partnera

Devětapadesátiletý Dalibor Dědek vlastní v holdingu šedesátiprocentní podíl a loni se vzdal výkonného řízení ve prospěch svého mladšího společníka Miroslava Jarolíma. Spolu teď budují vertikální byznys kolem bydlení. K alarmům postupně přidali online hlídání objektů přes zabezpečovací službu Kruh a nově míří do dalších částí domu.

Dědek sám pak investuje desítky milionů korun do zdravotnictví, sociální péče a přírody v Jizerských horách. Dnes navíc oficiálně potvrdil, že se do komunální ani státní politiky nechystá, byť to dlouho zvažoval, a že raději bude dál působit ve svém regionu.

„Musel bych dělat příliš kompromisů s lidmi, kteří často nejsou nejchytřejší, takže myslím, že budu prospěšnější, když se budu věnovat Jablotronu a bude z něj pozitivní firma na špičce svého oboru,“ dodal.

Foto: Jiří Turek