Počítače, inteligentní stroje a roboti se zdají být pracovní silou budoucnosti. Jak bude více a více pracovních míst nahrazováno moderní technologií, lidé budou mít stále méně co na práci a v konečné fázi budou muset žít z finanční podpory od vlád, předpovídá Elon Musk, vizionář a technologický podnikatel stojící za firmami Tesla, SolarCity nebo SpaceX.

A podle něj v podstatě nebude existovat jiná možnost. „Je tu docela slušná šance, že skončíme u univerzálního základního příjmu nebo něčeho podobného, a to díky automatizaci,“ řekl Musk americké televizi CNBC. „Jo, nejsem si opravdu jistý, že by se vše mělo vyvinout jinak. Myslím si, že to dopadne právě takto.“

Čtěte také: Výbušniny, bar a Mokrá Nellie aneb Co ještě nevíte o Elonu Muskovi

V zemi s garantovaným univerzálním základním příjmem by každá osoba dostávala pravidelně peníze od vlády. Švýcarsko letos v létě uvažovalo o ustanovení zaručeného základního příjmu ve výši 2500 franků (v přepočtu zhruba 62 tisíc korun) měsíčně. Voliči sice plán nakonec odmítli, ale i tak to bylo podnětem k široké, v podstatě celosvětové diskusi.

Letos se ke konceptu univerzálního základního příjmu vyjádřil také americký prezident Barack Obama v interview s ředitelem Media Lab Massachusetts Institute of Technology Joi Item a šéfeditorem magazínu Wired Scottem Dadichem: „Je univerzální příjem správnou ideou? Bude akceptován širokou skupinou lidí? To jsou otázky, které budeme řešit v průběhu dalších 10 až 20 let.“

Zatímco společnost pomalu přemítá nad ideou základního příjmu pro každého, technologie v globálním měřítku rapidně přetvářejí pracovní trh. V budoucnu budou například kamiony schopné samořízení. A ačkoli bude nějakou dobu trvat, než se to stane normou, neodvratně to bude znamenat pokles poptávky po řidičích kamionů, je přesvědčen Musk.

Někteří z řidičů se přeorientují na dispečery-operátory monitorující celé flotily kamionů, nikoli jediné auto. Pokud bude mít nějaký z kamionů problém, bude se moci operátor dálkově připojit a vyřešit jej. „Pravděpodobně to bude zajímavější práce než pouze řídit kamion,“ říká Musk.

Nicméně je dost pravděpodobné, že řidiči, kteří takto přijdou o živobytí, se na to budou dívat jinak. Optimista Musk ale v automatizaci vidí pro společnost celkový přínos, vlastně i příležitost. „Lidé budou mít čas na jiné věci, mnohem komplexnější, mnohem zajímavější,“ říká americký snílek. „Určitě budou mít více volného času.“

Čtěte také: Boj proti příliš chytré umělé inteligenci podle Elona Muska: informace bez cenzury

Mít hodně volného času může sice znít dobře, ale může to svým způsobem budit i hrůzu. Pro mnoho lidí je práce na denní bázi něčím, co je v životě ukotvuje a dává jim smysl.

Samotného Muska ostatně ženou kupředu jeho profesionální ambice. Už přes deset let by vůbec nemusel pracovat a i tak by pohodlně zvládl platit veškeré účty. Prodej společnosti zaměřené na online platby PayPal, kterou zakládal, mu v roce 2002 vynesl 165 milionů dolarů. Místo odpočinku a relaxování ale založil dalších několik společností a mimo jiné má v úmyslu realizovat let na Mars.

Ačkoli ne každý má ambice takových dimenzí jako Musk, mnozí Američané budou pravděpodobně i v předpovídané nové době také chtít nadále „nějak“ pracovat. Nonstop sledování Netflixu koneckonců člověka nezabaví navěky.